Login lub e-mail Hasło   

Dwukierunkowa epistemologia - appendix

Dwukierunkowa epistemologia jest konsekwencją istnienia zjednoczonego pola, które, moim zdaniem, jest największym osiągnięciem fizyki kwantowej. Petryfikacja paradygmatu...
Wyświetlenia: 2.162 Zamieszczono 17/11/2012

Dwukierunkowa epistemologia jest konsekwencją istnienia zjednoczonego pola, które, moim zdaniem, jest największym osiągnięciem fizyki kwantowej. Petryfikacja paradygmatu naukowego trwająca pięćset lat doprowadziła do planizacji percepcji rzeczywistości. Mity, baśnie, wierzenia religijne postrzegane jako gorsze, bo nienaukowe, sposoby postrzegania, zostały zepchnięte na peryferie poznawcze (interesujące, że o mitach uczą się dzisiaj tylko dzieci w szkole, a baśnie tym samym dzieciom czyta się przed snem, uwypuklając wyłącznie ich aspekt etyczny).

Pamiętajmy, że mity greckie były nie tylko formą wierzeń religijnych, ale również pełniły funkcje poznawcze i światopoglądowe. Przewaga mitu nad nauką polega na tym, że generuje on pełną i koherentną wizję świata. O nauce zaś można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że taki spójny wzorzec tworzy. Mamy tu do czynienia z ciekawym paradoksem; nauka dociera dziś do tak fundamentalnych struktur wszechświata, że podważają rdzeń jej dotychczasowych osiągnięć. Naukowy umysł buntuje się wobec sprzeczności kwantowych struktur, jak buntował się Albert Einstein twierdzący, że Bóg nie gra w kości.

Wydaje się więc, iż powszechne przekonanie jakoby nauka była wyższym poziomem recepcji bytu, wyższym od mitu, jest całkowicie nieprawdziwe. Przeciwnie, powstanie paradygmatu naukowego okazało się (dziś to widzimy) ogromnym regresem zarówno w aspekcie światopoglądu, jak i światoodczucia (jak to jednak wytłumaczyć nauczycielom, którzy uczą, że poznanie filozoficzne jest poznaniem odcedzonym z przesądów wierzeń religijnych). Nauka kawałkuje i dzieli, mit jednoczy i łączy. Nauka bada i opisuje ekran rzeczywistości, czyli wyłącznie powierzchnię zjawisk. Mit sięga w głąb bytu, docierając do jego najbardziej elementarnego sensu. Nauka bada naturę materii, mit bada fenomen świadomości. A fenomen świadomości nie jest niczym innym niż zjednoczonym polem energii. Czytelnicy tkwiący wciąż w okowach paradygmatu naukowego pewnie tego nie zrozumieją, ale był głęboki sens w rytualnym składaniu ofiar, w błagalnych modlitwach kierowanych do słońca, nieba, sił natury, wzgórz i kamieni. To przecież nic innego jak interferencje wibracyjne super-strun zjednoczonego pola. Jeżeli rytualne składanie ofiar będziemy tłumaczyć w kategoriach przesądu, to istotnie sens tego działania będzie wątpliwy. Jeśli jednak rytuały religijne zinterpretujemy jako interakcje świadomości, wówczas musimy przyjąć, że rytuały są nie tylko realnym wpływem na tzw. obiektywną rzeczywistość, ale też są bardzo skuteczne.

autor - Jan Stasica

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 472
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1133
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 258
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 662
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 297
6
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2452
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1023
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141769
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239673
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111129
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122161
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  17/11/2012

Czyli cogito ergo sum, zastępuje teoria jedności pola na poziomie kwantów, generowanego myślą Stwórcy. Czyli mówiac jezykiem nauki, zmartwychwstały Jezus otworzył podprzestrzenny tunel kwantowy dla dusz o podwyzszonych wibracjach pola swiadomosci, nazywanych przez "oszołomów" Duszą, do miejsca w którym nie istnieje czas, czyli wiecznego Nieba. Polecam film na Sci Gwiezdne wrota Wszechświat,

Regresja fraktalna na siatce świadomości - można o tym mówić posługując się językiem fizyki, neurobiologi lub religii. Wciąż jednak będziemy mówić o tej samej rzeczywistości.

  greenway,  17/11/2012

Mocne wejście Janie po długiej nieobecności. :) To co pozornie jest odległe i sprzeczne czyli nauka i mity, to jest komplementarne w Uniwersalnym Polu Świadomości. Miłego Dnia. :)))

Umysł naukowy tworzy matrix, mit otwiera wrota prawdy o tym, co naprawdę jest. Miłego dnia.

  bardek,  07/03/2013

Obawiam się, że to trochę skrajne podejście. Sądzę, że warto zastanowić się nad genezą mitów, w szczególności mitów poznawczych. Niektóre z nich bazują na wiedzy na prawdę nietuzinkowej. Wraz z tym w samej nauce, nawet tej ścisłej, sporo jest mitów, czyli paradygmatów, których egzystencja jest czasowo ograniczona. Czy to świadczy o słabości nauki? Wprost przeciwnie. Cechą immanentną nauki jest (po ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska