Login lub e-mail Hasło   

Nauka angielskiego dla początkujących

Dużo osób zastanawia się nad tym jakim sposobem powinna wyglądać nauka angielskiego dla początkujących. A jest to ważna kwestia, ponieważ może przesądzić o porażce lub sukcesie.
Wyświetlenia: 976 Zamieszczono 26/11/2012

Zanim zaczniesz naukę angielskiego

Pierwsza kwestia jaka będzie pomocna do nauki to… motywacja i cel.

O motywacji już pisałem. Tutaj wspomnę, że samo pragnienie lepszej pensji, pracy lub wyjazdu za granicę nie wystarczą.

Cel jest niezwykle mocno powiązany z motywacją. Różnica jest w zapisaniu. Cel jest zapisany na kartce papieru (istotne), a motywacja lub wola nie. Brian Tracy deklaruje, że ledwie 3% ludzi na świecie ma spisane cele. Reszta pracuje na rzecz tych 3%.

Cel musi być pozytywny, jasny, konkretny, szczegółowy, zapisany czasownikiem w czasie teraźniejszym i z datą. Zacznij od „ja”, imię i nazwisko (np:mówię płynnie po angielsku) do końca 2013 roku.

Z osobistych doświadczeń muszę powiedzieć, że dłuższe cele nie sprawdziły się u mnie w dalszym ciągu. Może nie rozpisałem ich na mniejsze i nie wykonywałem dosyć twardo. Jednakże krótsze cele już tak. Niekiedy zdarzało się, że po utrwaleniu celu zapominałem o nim. Po pewnym czasie odkrywałem, że go nieświadomie zrealizowałem.

Powinno się także ustalić godzinę nauki i porę. Dzięki temu wpadniesz w korzystną rutynę codziennej nauki co znacznie przyśpieszy uzyskanie celu.

1. Użyj inteligentnie podręczników oraz CD.

W tej chwili uczę się niemieckiego, faktycznie od zera. Nie mam nauczyciela. Kiedyś uczyłem się już tego języka. Pomimo tego bardzo mnóstwo zapomniałem. :(

Niestety mam trudności, aby "wyszperać" bardzo łatwe bajki po niemiecku w bibliotece. Dlatego postanowiłem zacząć od podręcznika. Jednakże robię to inaczej niż większość uczniów. Opuszczam wszystkie bezbarwne ćwiczenia. Nie czytam wyjaśnień gramatycznych i językowych.

Korzystam z rozmów na audio, ich transkrypcji i najbardziej podstawowych wyjaśnień. Skupiam się nad zdobyciem jak najwięcej niemieckiego inputu. Nie dbam o analizę języka niemieckiego.

2. Słuchaj, słuchaj i słuchaj po angielsku.

Jest to najważniejsza zasada w nauce języka obcego. Na początku warto spędzić 95% czasu na słuchaniu z tekstami. Ja na nieszczęście nie wiedziałem tego gdy zaczynałem się uczyć. Teraz mam problemy z odpowiednią wymową. Jest to bardzo istotne dla poprawnej wymowy i komunikacji! Na początek mogą być nawet dialogi z podręcznika. Wiele innych zdołasz znaleźć na stronie british council.

Natomiast z niemieckiego słucham lekcji easy germany na youtube. Jeden odcinek oglądam nawet 20 razy. Zawsze mnie zadziwia to, że za każdym razem znajduje coś nowego.

3. Ucz się głęboko.

Aj Hoge twierdzi, że głęboka nauka jest ważniejsza dla osób początkujących niż dla tych na wyższych poziomach. Dlatego kiedy on uczył się tajskiego słuchał dialogi nawet po.. 100 razy i więcej. Najtrudniejsze jest to, że za każdym razem powinno się słuchać bardzo uważnie. Z całkowitą koncentracją. Niestety słuchanie bez pełnej koncentracji mało pomaga. :(

Jednakże głęboka nauka może być niezbędna dla początkujących. Aj Hoge zachęca, aby poruszać się powoli z materiałem. Aby uczyć się mniej słówek i to ledwie z kilku rozdziałów. Niemniej jednak za to celem powinno stać się ekspertem w tym charakterze. W długim okresie czasu ta metoda okaże się o wiele szybsza.

4. Ciesz się nauką!

Innym istotnym czynnikiem jest radość z nauki. Bycie początkującym jest ciężkie. Z tej przyczyny ta trudna wędrówka po lingwistycznych bezdrożach, będzie o wiele łatwiejsza o ile będzie radosna. To jest niezwykle istotne dla początkujących.

Większa część początkujących poddaje się na początku wędrówki. Tracą nadzieję i pragnienie. Powodem jest nuda.

W rzeczywistości dużo zabawy i motywacji jest ważniejsze niż wielkość opanowanego materiału. Jest bardzo ważne, aby skojarzyć naukę angielskiego z przyjemnością. Takie nastawienie gwarantuje sukces.

Jeśli nie będziesz miał motywacji i zapału do nauki pewnie się poddasz przed uzyskaniem pułapu średnio zaawansowanego.

W związku z tym wskazane jest myśleć o tym ile już zrobiliśmy. O tym, że kolejna cegiełka angielskiej budowli została ułożona. A nie o tym jak dużo powinno się jeszcze ułożyć, aby stanął gmach. Jeśli uczysz kogoś to nigdy go nie krytykuj. Zwracaj uwagę jedynie na pozytywne rzeczy. Tak samo rób u siebie.

5. Czytanie

A co z czytaniem. Moim zdaniem warto. Jednak wyłącznie wtedy, gdy słuchasz jak się wyraża angielski tekst. Dzięki temu dostrzeżesz jak poprawnie mówić słowa po angielsku. Gdzie kłaść akcent. Bez tego mało kto będzie w stanie Cię zrozumieć!

Dlatego czytanie połącz z wymową!

6. Nie ucz się na początku gramatyki.

Niemało osób zna zasady gramatyki. Jednak w praktyce trudno jest ją świadomie użyć. Dlatego na początku nie warto się jej uczyć. Prawdopodobnie utracisz zapał jeśli zrobisz inaczej. Po drugie znajomość reguł gramatycznych nie pozwoli Ci poprawniej mówić.

A co ty myślisz czytelniku o tych zasadach?

Podsumowując, jeśli chcesz więcej się dowiedzieć jak szybko się uczyć angielskiego, a szczególnie mówić wejdź na stronę effortlessenglishclub.pl

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 493
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1150
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 302
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 676
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 341
6
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2493
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1040
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141788
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239811
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111174
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122182
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska