Login lub e-mail Hasło   

Iglaki ozdobne. Świerk pospolity Rydal.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.drzewaozdobne.com.pl/search/node/rydal
Świerk pospolity Rydal jest jednym z nielicznych odmian drzew iglastych, których wiosenne przyrosty są w kolorze czerwonym.
Wyświetlenia: 4.508 Zamieszczono 29/11/2012

            Iglaki ozdobne takie jak Rydal zasługują na pierwszoplanowe miejsce w naszym ogrodzie. Podobno świerk pospolity Rydal jest jedną z zaledwie kilku odmian na świecie, której wiosenne przyrosty przybierają czerwoną barwę. Młode pąki są wręcz karmazynowe. Z czasem znowu przybierają zielony kolor.  Czerwony kolor igieł tego zjawiskowego świerka ozdobnego utrzymuje się około 3-4 tygodni. Igły są delikatne zarówno z wyglądu jak i w dotyku. Ma się wrażenie, że kładą się na łodydze z powodu swojej wiotkości. Podobnie jest też muskulaturą gałęzi i ich stosunkowo małym zagęszczeniem.  Przez całe swoje życie ten świerk pospolity przybiera formę stożkową. Często się zdarza (co jest widoczne na zdjęciu), że na wierzchołku gałęzi prowadzącej zawiązuje się nawet około 10 pąków. Zimą drzewko to nie wykazuje żadnych zmian kolorystycznych, a barwę owych cienkich igieł określiłbym na jasno wypłowiały zielony kolor.  Niezwykle rzadka odmiana.  Bardzo charakterystyczna,ciekawa i zjawiskowa odmiana idealnie pasująca do mocnych zestawień kolorystycznych, aranżacji parkowych. Doskonałe drzewo ozdobne jako tło również w mniejszych ogrodach. Przyrost roczny około 6-8 cm. Dorasta spokojnie do 3-4 metrów. Iglak ten jest bardzo wrażliwy na wiosenne przymrozki gdyż dosyć szybko wypuszcza młode pędy. Stanowisko dla tego iglaka powinno być osłonięte od mroźnych wiatrów, ale jednocześnie w słonecznym miejscu żeby w pełni wydobyć barwę czerwieni. Podobnym drzewem do Rydala jest Picea abies Cruenta. Istnieje jeszcze (chyba ukraińska) odmiana wybarwiona na różowo - Picea abies Roseospica, ale tu nie jestem na 100 % pewien jej pochodzenia, ale nazwa się zgadza.  Zimą 'Rydala' można  odróżnić po smukłości gałązek. Roślina nie wymagająca dobrej jakości ziemi pod względem wilgotnościowym jak i glebowym. Bezwzględnie nadaje się jako pojedyncze drzewo (soliter) do wyeksponowania. Poza tym jest jeszcze miniatura czerwonego iglaka, którego roczne przyrosty to zaledwie 2 cm – jest to Picea abies Spring Fire (rośnie w kulę). Nazwy nie muszę tłumaczyć. 'Rydal' i 'Cruenta' to już podejrzewam standard u kolekcjonerów drzew, ale 'Spring Fire' to spośród świerków o czerwonych przyrostach to prawdziwy rarytas. Sądzę, że każda z tych odmian zasługuje na miejsce w Państwa ogrodzie przydomowym.

Świerki o czerwonych przyrostach:
Picea abies Rydal – Świerk pospolity Rydal,
Picea abies Cruenta – Świerk pospolity Cruenta,
Picea abies Rubra Spicata – Świerk pospolity Rubra Spicata,
Picea abies Roseospica – Świerk pospolity Roseospica - różowe przyrosty,
Picea abies Spring Fire – Świerk pospolity Spring Fire - karzeł z czarciej miotły  !!!
Picea asperata Spring Red - Świerk chiński Spring Red
Picea omorika Roter Austrieb - Świerk serbski Roter Austrieb

Podobne artykuły


9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 821
19
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1509
16
komentarze: 0 | wyświetlenia: 14504
29
komentarze: 21 | wyświetlenia: 4101
26
komentarze: 22 | wyświetlenia: 2564
21
komentarze: 6 | wyświetlenia: 3227
7
komentarze: 6 | wyświetlenia: 979
35
komentarze: 34 | wyświetlenia: 32507
32
komentarze: 25 | wyświetlenia: 15190
26
komentarze: 28 | wyświetlenia: 4231
72
komentarze: 108 | wyświetlenia: 15406
50
komentarze: 97 | wyświetlenia: 114203
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska