Login lub e-mail Hasło   

Moralny sukces Palestyńczyków

Czy ONZ, jest tylko biurokratyczną wydmuszką, produkujacą rezolucje dla potrzeb Usraela, zezwalajace na atakowanie Iraku, Afganistanu, Jugosławii, Libii, Syrii i Iranu ?
Wyświetlenia: 733 Zamieszczono 30/11/2012

 

Zgromadzenie ogólne ONZ przyjęło rezolucję, której nadano Palestynie status "państwa obserwatora". Za wnioskiem w tej sprawie głosowało 138 krajów, przeciwnych było 9. Stany Zjednoczone, które głosowały przeciw, ostrzegają by nie interpretować rezolucji ONZ jako uznania państwowości Palestyny.

W sali plenarnej ONZ w Nowym Jorku rozległy się gromkie brawa gdy ogłoszono wynik głosowania. Chwilę później sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych Ban Ki Moon zapowiedział, że wypełni wolę większości i nada Palestynie status "nieczłonkowskiego państwa obserwatora".

Moon podkreślał jednak, że głosowanie w ONZ nie zastąpi pokojowych negocjacji pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami: "Wzywam wszystkie strony by ponowiły wysiłki na rzecz wynegocjowania pokoju".

Chwilę później nastrój entuzjazmu wśród Palestyńczyków i ich sojuszników popsuła amerykańska ambasador przy ONZ Susan Rice. Jak powiedziała: "Dzisiejsze głosowanie nie powinno być błędnie interpretowane jako zaproszenie do pełnego członkowstwa w ONZ. Ta rezolucja nie mówi, że Palestyna jest państwem".

Polska znalazła się wśród 41 krajów, które wstrzymały się od głosu w sprawie uznania Palestyny za państwo obserwatora przy ONZ.

Polska ani za, ani przeciw

Podczas wczorajszego głosowania Polska wstrzymała się od głosu. MSZ tłumaczy, że przyjęcie rezolucji w obecnych warunkach nie zmieni realnej sytuacji Palestyńczyków, a może utrudnić wznowienie bezpośrednich rozmów arabsko-żydowskich i osiągnięcie postępu w procesie pokojowym.

Według ministerstwa polskie stanowisko zakłada, że jedynym skutecznym sposobem uregulowania konfliktu bliskowschodniego są bezpośrednie negocjacje między stronami, a nie jednostronne działania. Polska dyplomacja apeluje też do obu stron o powrót do rokowań.

Polska uznaje, przypomina MSZ, że narodowe aspiracje Palestyńczyków powinny być realizowane w oparciu o zasadę dwóch państw współistniejących ze sobą w pokoju - żydowskiego państwa Izrael i niezależnej, demokratycznej Palestyny. Ministerstwo przypomina, że Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, w którym od lat działa ambasada Palestyny, korzystająca z pełni przywilejów i immunitetów dyplomatycznych.

Kolejny krok na drodze ku suwerenności

Wynik głosowania rozszerza działania Palestyńczyków w samym ONZ-cie - mówi IAR doktor Aleksander Gubrynowicz z Instytutu Prawa Międzynarodowego Uniwersytetu Warszawskiego. "Status państwa obserwatora umożliwi Palestyńczykom po pierwsze składanie wniosków na Zgromadzeniu Ogólnym, zabieranie głosu na Zgromadzeniu Ogólnym, a nawet uczestniczenie w głosowaniach, ale tylko i wyłączenie w sprawach porządkowych i formalnych, tych podstawowych - nie" - wyjaśnia doktor Aleksander Gubrynowicz.

Jak zaznacza, należy się również liczyć z tym, że Palestyńczycy będą składać podania o przyjęcie do wyspecjalizowanych organizacji systemu ONZ. Doktor Gubrynowicz podkreśla, że Palestyńczykom najbardziej zależy na tym, by móc pozwać Izrael i jego funkcjonariuszy przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Chodzi o zbrodnie, których dokonanie na swoich terytoriach Palestyńczycy zarzucają Izraelowi .

Według doktora Aleksandra Gubrynowicza o pełnej państwowości w przypadku Palestyny mowy być nie może. Jednak poparcie dla podwyższenia statusu Palestyny w ONZ jest kolejnym krokiem w kierunku uzyskania suwerenności przez Autonomię Palestyńską i niewątpliwie krokiem ważnym.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1587
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 910
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1177
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1195
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 762
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 742
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 456
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1026
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 577
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 728
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 503
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 719
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 990
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska