Login lub e-mail Hasło   

Eksperyment Tamarina.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://artelis.pl/artykuly/4809/bog-urojony
„Bóg Urojony” to tytuł popularnej książki Richarda Dawkinsa, która zmusza do zastanowienia się nad rolą religii we współczesnym świecie. Dawkins...
Wyświetlenia: 4.674 Zamieszczono 01/12/2012

„Bóg Urojony” to tytuł popularnej książki Richarda Dawkinsa, która zmusza do zastanowienia się nad rolą religii we współczesnym świecie. Dawkins nawołuje do niezależności myślenia, do zweryfikowania z zaufaniem do własnego umysłu w co chcemy wierzyć.

 

„Bóg Urojony” to tytuł popularnej książki Richarda Dawkinsa, która zmusza do zastanowienia się nad rolą religii we współczesnym świecie.

Dawkins wzywa do tego by nie przyznawać religii specjalnych praw które wyłączają ją spod wszelkich wątpliwości i prawa do krytyki. Do tego by każdy miał prawo definiować w co chce wierzyć nie narażając się na ataki fanatyków.

Nawołuje do niezależności myślenia, do zweryfikowania z zaufaniem do własnego umysłu w co chcemy wierzyć.

Wielu ludzi, wychowanych w jakiejś nie religii nie widzi w ogóle innej alternatywy. Choć często nie czują się szczęśliwi, stracili wiarę albo wstydzą się zła wyrządzanego w imię religii - nie mają odwagi odejść od wiary rodziców.

Jak głęboko może wpływać na losy ludzi indoktrynacja religijna pokazuje omawiany przez Dawkinsa przypadek Kurta Wise.
Na skutek przekonań wynikających z fundamentalistycznego wychowania Kurt Wise - obiecujący naukowiec - stanął przed dylematem w co ma wierzyć - czy w to że Ziemia (jak napisano w Biblii) ma nie więcej niż dziesięć tysięcy lat, czy przyjąć za prawdziwą wiedzę jaką zdobył podczas studiów geologicznych.
Pewnego dnia wziął nożyczki i wyciął z Biblii fragmenty, które musiałyby zniknąć gdyby prawdziwa była naukowa wizja świata.
Gdy to skończył z Biblii pozostało tak niewiele że jak sam przyznał: "... musiałem podjąć decyzję - ewolucja albo Pismo...
Tej nocy postanowiłem przyjąć Słowo Boże i odrzucić wszystko, co mu przeczy. Z wielki żalem pożegnałem się więc z wszystkimi marzeniami i nadziejami, jakie pokładałem w nauce."

Dawkins pyta: Jeśli coś takiego przydarzyło się wykształconemu w Harwardzie geologowi, to jak nakazy by nie kwestionować tego co głosi religia wpływają na gorzej wykształcone i słabiej uzbrojone ofiary ?

Jaki wpływ na dzieci ma indoktrynacja religijna ?

Częściową odpowiedź na to pytanie daje eksperyment Tamarina.
Tamarin wykonał pewien eksperyment z grupą ponad 1000 uczniów w wieku od 8 do 14 lat w Izraelu. Dał im do przeczytania historię zdobycia Jerycha przez Jozuego (zdobywcy zabili wszystko co żywe w podbitym mieście, mężczyzn, kobietym, dzieci, starców, woły osły i kozły, miasto spalili a kosztowności oddali do skarbca kościelnego) po czym zadał im proste pytanie moralne:

Czy uważasz, że Jozue i Żydzi postąpili słusznie czy nie?

66% odpowiedziało "całkowicie słusznie", 8% "częściowo słusznie", i 26% "niesłusznie".

Ciekawe są komentarze dzieci i uzasadnienia dlaczego tak uważają (do całej ich listy odsyłam do Boga urojonego). Nawet ci, którzy głosowali za "niesłusznie", za przyczynę takiego przekonania podawali np. to, że Arabowie są nieczyści i Żydzi mogli zarazić się tą nieczystością, albo to, że nie powinni mordować zwierząt i niszczyć różnych dóbr, tylko sobie zostawić.

W grupie kontrolnej było 168 uczniów izraelskich, które dostały ten sam tekst z Księgi Jozuego, ale imię "Jozue" zostało zastąpione przez "Generał Lin", a "Izrael" stał się "Królestwem chińskim 3000 lat temu".

Teraz tylko 7% dzieci zaaprobowało postępowanie "Generała Lina", a 75% potępiło.

Dawkins komentuje: Kiedy lojalność dla Judaizmu została usunięta z kalkulacji, większość uczniów zgodziła się z oceną moralną, jaką ma większość współczesnych ludzi, że działanie Jozuego było aktem barbarzyńskiego ludobójstwa.

Ale wszystko wygląda zupełnie inaczej ze stanowiska osoby religijnej. Tylko orientacja religijna decyduje o tym, czy te same osoby potępiają ludobójstwo czy pochwalają.

Jaki byłyby świat bez religii ?

Dawkins udowadnia, że można być szczęśliwym, zrównoważonym oraz moralnie i społecznie spełnionym człowiekiem godnym szacunku - będąc ateistą. Że moralność jest głęboko zakorzeniona w ludzkiej naturze, i ludzie różnych kultur i wierzeń dokonują podobnych wyborów między tym co dobre a co złe, jeśli nie jest to powiązane z podtekstem religijnym.

W książce przełamuje jedną z niepisanych zasad której nieświadomie przestrzegają wierzący i niewierzący – że religii należą się jakieś szczególne względy, nadzwyczajny szacunek i uprzejmość. Zwraca uwagę, że jest to jedyna sfera, w której na mocy powszechnej zgody daliśmy rodzicom pełne prawo by wtłaczali swoje przekonania dzieciom, gdy te są jeszcze zbyt małe by mieć własne poglądy.

Z pasją i polotem rozprawia się z „dowodami istnienia Boga”, przedstawia ciekawe koncepcje naukowe które mogą wyjaśniać wiele zagadek których przyczyn szukano w Bogu.
Nie ukrywa że jest wrogiem religii, bo jego zdaniem więcej na świecie jest zła którego źródłem jest religia niż pozytywnych aspektów.


W artykule wykorzystałam fragmenty dyskusji o książce z bloga Tadeusza Niwińskiego http://bogurojony.blog.onet.pl/. Zapraszam do lektury i dyskusji.

Jadwiga Borkiet http://jadwigaborkiet.blog.onet.pl/

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 629
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 652
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 731
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 616
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 643
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 870
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 418
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 409
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 682
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 571
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 664
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 585
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 457
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 496
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 435
 
Autor
Dodał do zasobów: Robert M.
Artykuł

Powiązane tematy

Z demaskowaniem, a nawet z ośmieszaniem religii nie ma żadnych problemów ten, kto ma oczy otwarte na świat. Religia w rękach decydentów tego świata to prawdziwa zagłada, szczególnie dla tzw. zwykłego człowieka.
Gdyby jednak Dawkins na tym poprzestawał...
Gdyby prawdziwa była naukowa wizja świata, wtedy prawdziwi naukowcy nie wchodziliby na drogę metafizycznych (czytaj: pseudonaukowyc ...  wyświetl więcej

  jack2  (www),  02/12/2012

Religie i media to dwie najwieksze publiczne pralnie mozgow. Ale jeszcze wiekszym nieszczesciem od ich samego faktu ich istnienia jest to, ze wiekszosc ludzi dobrowolnie sie na to godzi.

CYT: "Zwraca uwagę, że jest to jedyna sfera, w której na mocy powszechnej zgody daliśmy rodzicom pełne prawo by wtłaczali swoje przekonania dzieciom".
!?!
Za ten jeden cytat, artykułowi należy się status "nieprawdziwe informacje".

>> CYT: "Zwraca uwagę, że jest to jedyna sfera, w której na mocy powszechnej zgody daliśmy rodzicom pełne prawo by wtłaczali swoje przekonania dzieciom".
!?!
Za ten jeden cytat, artykułowi należy się status "nieprawdziwe informacje". <<

Poraz kolejny probujesz sztuczek z erystyka wyrywajac cytaty z kontekstu? Przypominam: Caly akapit brzmi tak:

W książce p

...  wyświetl więcej

OK, ok - nie artykułowi, a owej książce, co jednak przy jawnym "promocyjnym" stosunku artykułu do książki zdaje się być bliskoznaczne, czyż nie? :-)
A eksperyment jest poniekąd ciekawy.
Niestety, jest oderwany od realiów biblijnych. Ale czego oczekiwać od Dawkinsa? Przecież on żeruje właśnie na ludzkiej nieznajomości Biblii, tj. niechęci do szukania głębszego sensu zawartych tam teks ...  wyświetl więcej

Czymś innym jest wiara, czymś innym zgoła ideologiczna tresura. Eksperyment Tamarina potwierdza, że jesteśmy skłonni odbierać świat w kategoriach ideologicznych. Swoim wolno więcej, bo ich działanie jest uzasadnione, obcym nie wolno, bo ich działanie jest zbrodnią.

Zgadza się, a do tego dochodzi naturalny rasizm, tak trudny do przeskoczenia dla wielu.

  antyk,  03/12/2012

no, i zależy kto pisał historię. :-)

  mojra  (www),  02/12/2012

Dlatego Bóg się wkurzył, by w imię urojonych bożków, jego dzieci mordowały się nawzajem i zamiast kolejnego potopu, wysłał do nas swojego syna Jezusa, by ten załozył jeden prawdziwy apostolski kościół, Kosciół Katolicki. Pozostałe religie powymyslał i zdemoralizował Szatan, mając dostęp do dusz ludzkich, przez pychę, chciwość i arogancję rządnych władzy nad duszami wiernych, obłudnych i cynicznych ...  wyświetl więcej

  Amicus,  02/12/2012

Mojrzeszowi? O Borze!
;)

  jotko49,  02/12/2012

:> oj rzesz!, załapie w borze?

  Areva,  02/12/2012

Jeśli obecni żydzi to karykatura to gdzie prawdziwi żydzi (na którym wychował się jezus)?
Kiedyś oglądałam dokument (była to historia kilku przyjaciół, zajmująca się ulotkami) tam było widać u żydów ten nietypowy ,,podział" żydzi normalni (też bardzo religijni), ubierają się normalnie i noszą te swoje charakterystyczne czapki (zapomniałam jej nazwy:() i żydzi ortodoksyjni co się ubierają na ...  wyświetl więcej

  ykes,  02/12/2012

Mojra, dowcip o miłosierdziu jak zawsze wyborny. ;)

  epegeiro,  02/12/2012

Joz 10:40 Tak podbił Jozue całą tę ziemię: góry i krainę południową, nizinę i zbocza gór oraz wszystkich ich królów, nikogo nie zostawiając przy życiu, a wszystko, co żyło, wytracając jako obłożone klątwą, jak nakazał Pan, Bóg Izraela. -to jeden z czynów bohaterskiego Jozuego

Czy Twój stosunek do Jozuego byłby taki sam, gdyby tym podbitym ludem byli np. Naziści, a Jozuem był np. Piłsudski?
Czy wolno nam rozstrzygać czyny osób, które działały za zgodą Tego, który zna przyszłość?

  eugen,  03/12/2012

To mi coś przypomina - (prymitywne, jednostronne myślenie) "Jeśli Kali Tobie zabrać krowę i zjeść to dobrze postąpił ale jeśli Kalemu zabrać krowę i zjeść to jest straszne przestępstwo".
Czy były by "urazy i tragedie" między ludźmi - narodami o tej samej religii, względnie bez religii?

  swistak  (www),  03/12/2012

Dlatego Bóg się wkurzył, by w imię urojonych bożków, jego dzieci mordowały się nawzajem i zamiast kolejnego potopu, wysłał do nas swojego syna Jezusa, by ten załozył jeden prawdziwy apostolski kościół, Kosciół Katolicki. Pozostałe religie powymyslał i zdemoralizował Szatan, mając dostęp do dusz ludzkich, przez pychę, chciwość i arogancję rządnych władzy nad duszami wiernych, obłudnych i cynicznych ...  wyświetl więcej

  Amicus,  03/12/2012

Znów "Mojrzeszowi"? No to ja znów "o Borze"!
:)))

  Amicus,  03/12/2012

Świstaku, ładnie to tak przedrzeźniać siostrę swą, Mojrę? ;)

Rozumiem że moralność jest dostępna dla wszystkich ludzi na świecie, a problem jest z tym że z jej nauki nie korzystają.
Rozumiem że można być agnostykiem czy ateistą posiadającym świetną (humanistyczną) etykę i naokoło siać radość, akceptację, wiedzę, chronić także życie i promować najlepszą jego jakość.

Czego nie rozumiem to nacjonalizm grupy ponad 1000 uczniów oraz zupełny brak z

...  wyświetl więcej

>> Czego nie rozumiem to nacjonalizm grupy ponad 1000 uczniów oraz zupełny brak zrozumienia całej sytuacji w kraju który został naklejony na Palestynę a gdzie indoktrynacja pod tytułem:"To nam się należy" przewyższa tą znaną z III Rzeszy.<<

A ja, doskonale to rozumiem. Jak zapewne wiesz, przykazanie - nie zabijaj - nie oznacza doslownie: nie zabijaj! W ST sa pewne wyjatki np: d

...  wyświetl więcej

  eugen,  03/12/2012

Analizując religie i wierzenia świata, te dawne które już zanikły i te nowe które powstały na ich "gruzach" dochodzi się do intrygujących spostrzeżeń:
WYSTĘPUJE MOTYW STWORZENIA CZŁOWIEKA NA PODOBIEŃSTWO BOGA - BOGÓW KTÓRZY GO STWORZYLI.
ZAWIERA ELEMENTY PSYCHOLOGICZNE DO KIEROWANIA CZŁOWIEKIEM, JEGO MYŚLĄ I OSOBOWOŚCIĄ Z UKIERUNKOWANIEM NA POSŁUSZEŃSTWO
WYSTĘPUJE PODZIAŁ NA L ...  wyświetl więcej

  eugen,  03/12/2012

Kilka lat "poświeciłem" na bardzo wnikliwą analizę możliwości ludzkiego umysłu danego nam wszystkim przez Boga Stwórcę. Nie ma żadnego problemu aby opanować i zmusić do uległości drugi umysł. Co najciekawsze wcale to nie musi się odbywać w brutalny sposób. Większy efekt przynosi spokojna wypowiedź wygłoszona monotonnym ale rytmicznym i zdecydowanym tonem. Tak jesteśmy stworzeni i w bardzo prosty s ...  wyświetl więcej

  antyk,  03/12/2012

na dodatek kiedy zobaczy się że ci "władzcy duchowi" są marionetkami w wyższych kręgach, to można mocno zapłakać.

  antyk,  03/12/2012

jestem ciekaw jak odpowiadał by Dawkins w ramach testu i zamiast słowa religia zastapić je innym wyrazem. Może ktoś wie jak nazwać całą gamę zachowań człowieka świeckiego. W przypadku wierzącego okresla się to religijnością

  eugen,  03/12/2012

Normalnością przystającą kulturze wyższej rasy ludzkiej - niższa , to pospolite bojki (tak ich określiła pewna rasa ludzi). Uwaga! Tu nie ma podtekstu rasizm.
Każdy człowiek prezentuje określony typ zachowań uwarunkowany od posiadanych genów przekazanych przez rodziców. Dlatego też każdy osobnik jest inny a nie równy, taki sam. Dawniej ceniono sobie mieszanie genów chłopstwa z szlachtą lub ...  wyświetl więcej

  antyk,  04/12/2012

nie za bardzo w tym widzę odpowiedzi na moje pytanie.

  antyk,  04/12/2012

Pełna zgoda serpico

Nie wiem z kąd to wziołeś ale na pewno nie z rzeczywistości. Przeciętny człowiek ma przeciętnie 120 mutacji genetycznych które jeśli nie są widoczne w jego rozwoju to nikt ich nie bada.
Codziennie na świecie (w laboratoriach) kilkaset komórek jest pozbawianych genów swych. Geny należy wyekstraktować, odsłonić, rozwinąć itd. aby je badać. Ale co z komórką? Ano nic. Taka komórka może żyć sobi ...  wyświetl więcej

Mówisz o światopoglądzie.Dla ludzi wierzących jest on wiarą. Pomyśl nad tymi słowami: Wiarą to jest to w co człowiek kiedy uwierzy to jest to dla niego wiarygodne.

Ateiści budują swoje (różnorakie) światopoglądy bez irracjonalnej według nich postaci Boga jako Stwórcy którego postaci nie mogą wesprzeć jakiekolwiek argumenty. Logika jest podstawą tych rozważań.

Jeśli wiara rządzi zac

...  wyświetl więcej

  eugen,  11/12/2012

W.Pustuła, antyk - To co jest przez Was napisane jest właśnie esencją istnienia i rozwoju rasy ludzkiej.
Napisano to w "rozumnym " języku więc powinno być zrozumiałe dla każdego...
Moje wnioski - komentarze mogą być dla niektórych niezrozumiałe ale to normalne, spotykam się z tym na co dzień... Dla mnie ważne, że ludzie inteligentni są "otwarci" i nie krępują się zapytać gdy coś nie rozumieją...

  pirx,  03/12/2012

Zastanawiam się, czy eksperyment na pewno mierzy, to co mówi, że mierzy. Czyli religijność. Bo własnej nacji wiele wybaczamy. Niezależnie od uczuć religijnych.

  eugen,  03/12/2012

Eksperyment nie uwzględnił różnych osobowości ludzkich - tylko np. "krowa to krowa" ale...rasa, pochodzenie itd.
Więc jest dla mnie nie miarodajny.

  antyk,  04/12/2012

Własnie, tak samo jak sobie samym więcej wybaczamy.
jakos tu na eiobie, zauwazyłem ze oprócz uczuć religijnych, wystepuja np uczucia poglądowe. I eksperyment na pewno coś mierzy, tak jak ten na który podałem link ale napewno nie religijność choć Dawkins pewnie się z tym nie zgodzi.

CYT.: "Dawkins wzywa do tego by nie przyznawać religii specjalnych praw które wyłączają ją spod wszelkich wątpliwości i prawa do krytyki." Słusznie!

CYT.: "Dawkins pyta: Jeśli coś takiego przydarzyło się wykształconemu w Harwardzie geologowi, to jak nakazy by nie kwestionować tego co głosi religia wpływają na gorzej wykształcone i słabiej uzbrojone ofiary ?" Jak widać - wykształcenie nie o

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska