Login lub e-mail Hasło   

Skąd się wziął Homo Sapiens?

Wbrew popularnemu mitowi nie pochodzimy od małp.
Wyświetlenia: 3.381 Zamieszczono 04/12/2012

O pochodzeniu człowieka napisano tony. W internecie można znaleźć mnóstwo informacji na ten temat. Więc ja nie będę się już specjalnie rozpisywał, krótko poruszę tylko kilka kwestii.

Szczegóły dot. ewolucji człowieka można znaleźć np. w wikipedii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Antropogeneza

a samej teorii ewolucji np. tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewolucja

 

Dla porządku przypomnijmy tylko w maksymalnym skrócie, że z jednokomórkowych stworzeń powstały kilkaset milionów lat temu wielokomórkowe. Z nich wykształciły się morskie stworzenia przypominające robaki. Z tych wyewoluowały ryby a z ryb – gady.

Od gadów pochodzą natomiast ssaki.

 

Nie pochodzimy od małp

W tym miejscu warto podkreślić, że wbrew często spotykanym twierdzeniom człowiek nie pochodzi od małpy. My i małpy (a dokładniej małpy człekokształtne) mamy wspólnego przodka, który nie był ani człowiekiem ani małpą.

Do rozdzielenia się doszło ok. 10 mln lat temu a pierwszą formą w linii człowieka był słynny australopitek, który ukształtował się jakieś 5 mln lat temu.

Tak więc jeśli chodzi o nasze rodzinne relacje z małpami to raczej należałoby powiedzieć, że małpy to nasi bracia (lub oczywiście nasze siostry, jak kto woli:-).

 

Mitochondrialna Ewa

Ciekawą hipotezą dot. początków człowieka jest „mitochondrialna Ewa”.  W wyniku analizy DNA ludzi z wielu grup etnicznych naukowcy wykazali, że kobiecy rodowód można sprowadzić do jednej linii, do pojedynczej kobiety, która żyła ok. 200 tys. lat temu w Afryce. Nieco upraszczając można zatem stwierdzić, że wszyscy mamy jedną „pra-matkę”.

 

Argument Boeninga

Gdzieś, niestety nie pamiętam już gdzie, ale być może u Dawkinsa, przeczytałem, że jednym z argumentów rzekomo podważającym ewolucyjne pochodzenie człowieka jest stwierdzenie brzmiące jakoś tak:

Prawdopodobieństwo, że ewolucja doprowadzi do powstania istoty tak złożonej i doskonałej jak człowiek jest mniejsze od tego, że huragan przechodzący nad złomowiskiem samorzutnie złoży boeinga.

Nieporozumienie tkwiące w ww stwierdzeniu wynika z niezrozumienia jak działa ewolucja.

Przecież ewolucja nie odbywa się jakimiś gigantycznymi skokami. Wręcz przeciwnie, bardzo małymi kroczkami.  

Nie jestem oczywiście żadnym specjalistą, ale o ile rozumiem ewolucja powoduje stopniowe zmiany (z pokolenia na pokolenie) w cechach gatunków poprzez dobór naturalny oparte o niedoskonałą dziedziczność. Istotne jest to, że dobór naturalny premiuje lepsze przystosowanie, a to zwykle oznacza coraz wyższą złożoność, gdyż ta jest premiowana wyższą przeżywalnością i większą możliwością wytworzenia potomstwa.

Jeżeli niemal na naszych oczach dokonują się tak wielkie zmiany jak wykształcenie jamnika z wilka to jakie zmiany mogły dokonać się w ciągu kilku miliardów lat? No właśnie takie, które od bakterii doprowadziły m.in. do człowieka.

Posceptyk

W serii artykułów próbuję opisać co nauka ma do powiedzenia w następujących kwestiach:

Skąd się wziął Wszechświat?

Czym jest czas i jakie ma właściwości?

Świat na poziomie kwantowym.

Skąd się wzięło życie?

Czy istnieje życie na innych planetach?

Skąd się wziął Homo Sapiens?
Dlaczego jesteśmy tacy jacy jesteśmy?
Dokąd zmierzamy?
Przyszłość Ziemi, Drogi Mlecznej i Wszechświata.

Zapraszam też na mojego bloga poświęconego książkom:

http://recen.blox.pl/html

i polecam swój najnowszy kryminał

https://play.google.com/store/books/details/Robert_Mi%C5%9B_Belladonna?id=_MJtCQAAQBAJ

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 570
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1216
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 461
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 489
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 749
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1115
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141865
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 240332
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111421
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122259
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  04/12/2012

homo sapiens wykluł się z jajka. Kto zatem stworzył jajniki i plemniki ?

Stworzył go wielki JajPlem, który przez siedem dni pracował, a ósmego dnia zrobił sobie onan!

Jeśli chodzi o ewolucję, bardziej pasuje mi koncepcja tła grawitacyjnego Ireneusza Ćwirko. Głównym jej założeniem, jest współzależność zjawisk dziejących się na Ziemi od tych dziejących się w kosmosie. Małe ewolucyjne kroki, odpowiadają skokowym zmianom tła grawitacyjnego - czyli zmianom jakim ulega obraz interferencyjny wibracji pochodzacych od wszystkich ciał niebieskich (grawitacji ciał materia ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  04/12/2012

Postacie w grze komputerowej mają ten sam problem. Kto ich stworzył ?

  ulmed,  04/12/2012

"My i małpy (a dokładniej małpy człekokształtne) mamy wspólnego przodka, który nie był ani człowiekiem ani małpą.
...Tak więc jeśli chodzi o nasze rodzinne relacje z małpami to raczej należałoby powiedzieć, że małpy to nasi bracia (lub oczywiście nasze siostry, jak kto woli:-)."
Zaiste ciekawa koncepcja, tylko jej nie rozumiem. Jakże mamy być braćmi, jeśli mamy mamy wspólnego pradzia ...  wyświetl więcej

Co do prababci to gdzież bym śmiał coś sugerować. Pewnie była stateczną matroną. Założę się, że to pradziadek zamiast na polowanie wypuszczał się nie wiadomo gdzie.
"Jak to jest możliwe, by nasz przodek płodził małpy i ludzi?". Nic prostszego, to było np. stado naszych przodków, które się podzieliło. Cześć poszła na prawo i została w tyle a część na lewo:-).

  ulmed,  04/12/2012

@swistak, minusy Ci dali? Ciekawe czy to zwolennicy czy przeciwnicy ewolucji?
Myślę, że to chyba przeciwnicy pod przykryciem, udający zwolenników ewolucji sadzą te minusy.
Tak naprawdę to chcą przerwać niepohamowaną ewolucję ludzkiego gatunku, bo z tego co piszesz wynika, że gatunek chce gwałtownej ewolucji..
Nie rozumiem, bo wg tego co piszą, tak to onegdaj było.

  oculus,  04/12/2012

Teoria ewolucji już dawno upadła, a to małe co nieco: http://fakty.interia.pl/religi(...)39,5930 Więcej na nie ewolucji, w internecie i zdrowym rozsądku.

  Areva,  04/12/2012

Do oculusa: ten naukowiec byłby bardzo blisko prawdy i prawdziwego Boga ale cóż jego mózgownica jest za małoodporna na religie i poszedł na religijną łatwiznę i przyjął intelektualny beton i dogmaty (a jaką przyniósł radość przywódcom religijnym dał im duży pakiet na kolejne setki lat dyktatury ciemnoty i ciemności) zamiast poznania, prawdy i dążenia do światła. Ja nie wierze że wieczny Bóg zaczął myśleć o istnieniu wokół siebie ,,tylko" od kilku tysięcy lat.

  oculus,  04/12/2012

Nie chodzi o tego naukowca, a o to, że ewolucja została naukowo obalona. Nie znaczy to, że żydowski bóg ma zastąpić wczorajszą ewolucję. Bogiem jesteśmy My i innego nie ma. Mam tu ciekawy art, troche złe tłumaczenie ...  wyświetl więcej

  antyk,  04/12/2012

Ciekawą sprawą w ewolucji jest fakt, ze powstajacy nowy gatunek nie powstaje z jednej pary czy osobnika, ale zmiana musi nastąpić równoczesnie u wiekszej ilosci osobników.

  ulmed,  06/12/2012

I co, pasuje?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska