Login lub e-mail Hasło   

„Historia Kowalskich”

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.fronda.pl/a/golebiewski-histo(...)30.html
Europosłowie nie mieli świadomości, że Polacy dostawali karę śmierci za ratowanie Żydów. To niewątpliwie sukces medialny "polskiej" dyplomacji
Wyświetlenia: 1.523 Zamieszczono 07/12/2012

O pokazie w Brukseli i „drugim życiu” filmu „Historia Kowalskich” opowiada portalowi Fronda.pl jego reżyser Arkadiusz Gołębiewski w rozmowie z Jarosławem Wróblewskim.

We wtorek w jednej z sal Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbył się pokaz filmu „Historia Kowalskich”

Na pokaz przyszło ok. 100 osób, zarówno europosłowie, jak i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego innych krajów. Oprócz eurodeputowanych, o ile pamiętam, był któryś z wiceministrów rządu Clintona, który jest tam na placówce, ambasadorzy Ukrainy i Gruzji, środowisko żydowskie. Obok Konrada Szymańskiego europosła PiS, gospodarzem była przewodnicząca komisji pojednania historycznego.

Jak odebrano film? On jest dramatyczny, wzruszający. Jaka była reakcja widzów?

To jest świat dyplomatów, którzy są oszczędni w słowach, emocjach. Zdania są wyważone. Przyjęcie było jednak podobne jak w Polsce. Po pokazie zapanowała cisza. Trzeba było odczekać 3-4 minuty. Ten film przemówił do nich. Dyskusja trwała jakieś 40 minut. Pytano o skalę polskiej pomocy dla Żydów. Myślę, że przebiło się to, że w Polsce za ukrywanie Żydów była śmierć. Tej świadomości europosłowie nie mieli. Pytano nas również o to, czy rodziny Polaków pokazanych w filmie, którzy zginęli, ratując Żydów, otrzymali medal Sprawiedliwych wśród narodów świata? Wytłumaczyliśmy, że nikt z tych trzydziestu paru osób go nie otrzymał, bo nikt nie przeżył, kto miałby się o to upomnieć. Żydowscy świadkowie nie żyją, więc my się o nich upomnieliśmy. Liczba Polaków, którzy poświęcili podczas wojny swoje życie, nie została do końca oszacowana.

Pokaz filmu w Brukseli to element szerszego projektu?

Tak. Wywołanie tego tematu w Brukseli rozłożono na kilka tygodni, jednym z nich był pokaz filmu. Konrad Szymański rozesłał kilkakrotnie maile do tysiąca europosłów. Oni już wiedzą o tym, o filmie o poświęceniu życia, bo jest tam opisana historia. W Europarlamencie jest bardzo wiele plakatów informujących o tym wydarzeniu. Ponad 1000 kopii filmu zostanie później rozesłanych do eurodeputowanych, a także innych ważnych instytucji, jak np. NATO. Film ma tłumaczenie w sześciu językach. Poszedł w świat.

Młodzież przymusowo ma chodzić do kina na „Pokłosie”. Czy jeśli do was ktoś by się zgłosił z prośbą o projekcję tego filmu np. w szkole, to jesteście otwarci - ty i Maciej Pawlicki - na przyjazd i dyskusję?

Oczywiście. Wiele osób się teraz zgłasza i pyta o premierę filmu. To faktycznie była europejska premiera, choć film został zrealizowany na przełomie 2008/2009 roku. Na premierze w Warszawie była obecna Maria Kaczyńska i Władysław Stasiak, którzy wręczali medale rodzinom zamordowanych Polaków. Film miał wiele pokazów na festiwalu w Sapporo czy na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Były dwie emisje w TVP, trzecia będzie w poniedziałek 3 grudnia w TVP 1 o godz. 22.20. Ten film funkcjonuje.

Mogę podać kontakt telefoniczny do ciebie, jeśli ktoś chciałby zorganizować pokaz filmu i dyskusję w swoim mieście?

Tak, my z Maćkiem Pawlickim jesteśmy otwarci na takie spotkania. Maciek niedawno wrócił z pokazu z okolic Tykocina. Siłą filmu jest to, że jest prawdziwy, ma udokumentowane fakty. Tam jest rekonstrukcja wydarzeń zagrana przez aktorów i świadkowie. Cieszy nas, że ten film się nie starzeje. Jest ciągle aktualny.

Takich historii jest wiele. Myślisz o kolejnym filmie o tej tematyce?

Myślę, mamy już gotowy scenariusz filmu fabularnego. To jest hollywoodzka wojenna historia o relacjach polsko-żydowskich na kanwie wielkiej miłości. Ona się wydarzyła naprawdę. Jest to jednak zawsze kwestia pieniędzy. Przypomnę, że my dostaliśmy na „Historię Kowalskich” z PISF tylko 200 tys. zł, podczas gdy „Pokłosie” zostało dofinansowane przez nich w wysokości 3,5 mln. Należy sobie życzyć, aby nie bano się inwestować w takie filmy.

link do całego filmu

http://youtu.be/hSf41uMtNFI

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1199
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 717
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1352
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1605
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 927
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1315
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1544
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1320
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 722
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 402
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1106
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 912
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 1207
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy

  pirx,  08/12/2012

@serpico
Oglądałeś film, o którym mowa w artykule?

  pirx,  08/12/2012

serpico
Ja chyba nie znałem wcześniej tego dokumentu. Chciałem już wczoraj zwrócić Ci twoją uwagę na ten artykuł, ale bardzo byłem ciekawy, jak prędko zwrócą na niego uwagę nasi przyjaciele z zagranicy.
Film pokazuje, co groziło za pomoc Żydom. Jak było to trudne. Nie tylko trzeba się było obawiać Niemców. Ale i rożnych szui. niestety. Jak w życiu.

  pirx,  16/12/2012

@_serpico_: Ja bardzo lubię czytać wspomnienia Żydów z holocaustu. Jedne są lepsze, inne gorsze. Żydzi mają pretensje do Polaków. Poczytaj sobie "Spowiedź" Calela Perechodnika. Wypowiada tam wiele gorzkich słów pod adresem Polaków. Ale czytając to nigdy nie przyszło mi do głowy oburzać się na to. Po prostu facet nie am na celu jątrzenia, zakłamywani itp. Nie próbuje przykleić odpowiedzialności. ...  wyświetl więcej

  hussair  (www),  12/12/2012

I o to chodzi. Oby film wypalił.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska