Login lub e-mail Hasło   

W Szczecinie przyroda ma zielone światło

Odwieczna wojna między przyrodą a cywilizacją trwa i prawdopodobnie nigdy się nie zakończy...
Wyświetlenia: 4.043 Zamieszczono 10/12/2012

 ...właściwie to dobrze, bo jeśli jeden z przeciwników polegnie, to i drugi straci rację bytu. Niewiele jest miast w Europie, w których zieleńce i dzikie tereny łączą się idealnie z betonową dżunglą, jednak Szczecin, moim skromnym zdaniem, plasuje się pod tym względem w światowej czołówce. Dlaczego? Zapraszam na wycieczkę po moim zielonym mieście!  

Wielkie miasto z tradycjami

 Duma województwa zachodniopomorskiego i jedno z największych miast w Polsce położone w bliskim sąsiedztwie granicy niemieckiej jest perłą na turystycznej mapie naszego kraju. Podczas gdy gospodarka rozwija się tu w zawrotnym wręcz tempie, budowle z ubiegłych stuleci nadal cieszą oczy zarówno przyjezdnej, jak i miejscowej ludności. W rejestrze widnieje ok. 270 zabytków nieruchomych, znajdujemy się również na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Ponadto historyczne budowle doskonale współgrają z urbanistycznymi, współczesnymi założeniami, co tworzy spójną i bardzo oryginalną całość.

Bogini Sedina

 Jak głosi najstarsza miejska legenda, bogini Sedina uciekając z Olimpu trafiła w okolice Odry i ukochała to miejsce na tyle, że postanowiła je zaadaptować. Zasadziła ziarno, które po podlaniu słoną, morską wodą dało początek wielkiemu dębowi, a jego korona rozpościerała się nad całym terenem Szczecina. Mówią, że w każdej legendzie tkwi odrobina prawdy... Ja mam swoją interpretację tej opowieści - z nasionka powstało nie jedno drzewo, lecz tysiące i po dziś dzień boskie miasto otaczają dzikie i niezmierzone puszcze, w których prawdopodobnie nadal ukrywa się bogini.

Usiądź wygodnie

 W Szczecinie bardzo łatwo trafić do bajkowego świata zielonych uroczysk - wystarczy chociażby przejechać się rowerem do najbliższego miejskiego parku, do wyboru macie aż 17 pięknych i wspaniale utrzymanych miejsc, gdzie można odetchnąć świeżym powietrzem i aktywnie wypocząć. Dla miłośników flory sensacją powinien się okazać dwuhektarowy Ogród Różany, wielbiciele spokojnych pikników nad wodą mogą udać się do gigantycznego Parku Kasprowicza, w centrum którego znajduje się sztuczne jeziorko o wdzięcznej nazwie „Rusałka”. Fanów strasznych filmów i mrocznych historyjek zachwyci na pewno Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa położony na dawnym cmentarzu, oczywiście nic tam nie straszy ;)

Centrum

 Szczecin jest dużym i nowoczesnym miastem szanującym tradycję i doskonale znającym swoje miejsce na mapie, zwłaszcza pod względem gospodarczym - położenie sprzyja rozwojowi transportu i przemysłu ciężkiego. Czy to sprawia, że centrum miasta odstrasza? Nie! Jeśli ktoś marzy o zamieszkaniu lub jedynie zatrzymaniu się w romantycznej scenerii zabytkowych, przepięknych kamienic to sam środek tej tętniącej życiem metropolii będzie dla niego idealnym miejscem. Króluje tu klimat, który sprzyja twórczości w każdej materii! Czasem wyobrażam sobie, że poddasze przy Jagiellońskiej byłoby doskonałym miejscem do napisania powieści kryminalnej z wątkiem miłosnym w tle!

Warszewo

 Z rodziną mieszkam na Warszewie, głównie ze względu na moje zamiłowanie do przyrody - tu jest inaczej, niż w części centralnej - na pewno bardziej bajkowo. Wprowadziliśmy się niedawno do mieszkania na osiedlu Małe Błonia, położonego na Wzgórzach Warszewskich, z których roztacza się piękny widok na panoramę Szczecina. Od lat jestem fanką znanej książki Lucy Maud Montgomery o rudowłosej dziewczynie, która swoją drogą troszkę mnie przypomina i powiem szczerze - tu jest jak w Avonlea! Nawet, kiedy siedzę na balkonie czuję, że to miejsce jest przepełnione totalną magią i kryje w sobie słowiańską, nieposkromioną duszę! Kiedy chcę pobyć sama, jadę rowerem do Uroczyska Trzech Strumieni, bo nawet nazwę ma jak z książki, lecz to nie jedyne zielone miejsce w mojej dzielnicy - Wzgórze Kupały i Puszcza Wkrzańska są dosłownie na wyciągnięcie ręki!

Przyjedźcie - sami zobaczycie!

 Nie wiem, czy to Warszewskie Wzgórza budzą we mnie takie natchnienie, czy mnogość przyjemnych skojarzeń z tym miejscem i z legendami Szczecina wiedzie moje palce po klawiaturze, wiem natomiast jedno - warto przyjechać tu do nas i zobaczyć na własne oczy te cuda natury, bo w żadnym innym mieście nie traficie na coś tak pięknego.

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 979
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 810
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 977
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1098
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 913
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 933
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 507
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 484
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 569
9
komentarze: 24 | wyświetlenia: 405
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 809
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 699
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 726
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 627
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 631
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  wurkut,  10/12/2012

Widzę, Biuro Komunikacji Społecznej i Marketingowej nie próżnuje ;)

Ale przyznasz, że w pięknym stylu:)

Aniu, bywałam w Szczecinie, ale po twojej zachęcie, następnym razem spojrzę na to miasto całkiem inaczej:)

  hussair  (www),  10/12/2012

Czyli wtedy było średnio z wrażeniami? :)

  Amicus,  10/12/2012

Może akurat padało? ;)

  hussair  (www),  10/12/2012

I wiało. Oczywiście w twarz, jak zwykle. :)

  wurkut,  10/12/2012

Ja bym jeszcze zareklamował, że w Szczecinie jest największy w Polsce i trzeci co do wielkości w Europie cmentarz. Może jakąś promocję na miejscówki zapodac? ;)

  hussair  (www),  10/12/2012

Czy tam się jedzie Aleją ku Słońcu?

  wurkut,  10/12/2012

Ulicą Wiązów ;)

  hussair  (www),  10/12/2012

Zapachniało F. Kruegerem. ;) No bo mi świta, że na jakiś wielki cmentarz w Szczecinie kiedyś się wybrałem. Turystycznie. ;)

  wurkut,  10/12/2012

Ponadto Szczecin ma ogromne dokonania w dziedzinie dezynsekcji. W ostatnich latach pozbył się mrówek - te obecnie wykazują wzmożoną aktywność na granicy wschodniej, gdzie nie ma tak skutecznych środków zwalczających.

Wurkut, czy ciebie dzisiaj coś ugryzło? Masz szóstkę ze zniechęcania:) Zapraszam do Wrocławia - to najbardziej zielone miasto w Polsce i mamy szczury, a i mrówki mają się dobrze, więc ekosystem jest w jako takiej równowadze:)

  jotko49,  10/12/2012

Eeetam, mojsze zieleńsze. Szczurów co prawda nie ma, mrówek co nieco, za to mamy Jura Park i sporo Dino... itp.-ych ...zaurów. A cmentarz w trakcie uzupełniania, miejsca jeszcze w promocji do końca roku. Kto pierwszy ten ...zimniejszy. :)

  wurkut,  10/12/2012

Na szóstkę ze zniechęcania jeszcze nie zasłużyłem. Nie napisałem, że poczet prezydentów miasta zawiera Mariana Jurczyka :P

Teraz przyznaję tej szóstce koronę :))) Cholercia, mam nadzieję, że do Wrocławia nic nie masz?

  jotko49,  10/12/2012

Słyszałem że w Wrocku po Zebrach depczą... A może to było że Zebry kopią? Hmmm..Czy może że po żebrach?...
W każdym bądż razie biją murzynów, czy jakoś tak...:)

  wurkut,  10/12/2012

We Wrocławiu są kamienice ze wspólnym kiblem dla wszystkich, zamieszkałe przez jakiś Kiepskich i Paździochów :P

  wurkut,  10/12/2012

Nie łapiesz konwencji ;)

Serpico... raczej ze wschodu:)

Wrocław to też wschód, połowa mieszkańców z Lwowa :P

Hihi...Wurkut, moja babcia ze Lwowa była. Z moją czteroletnią mamą transportem ze wschodu przyjechała...:)

Hehe... Wurkut z takim awatarem musi trzymać fason:)

  bardek,  13/12/2012

Jako były mieszkaniec tego miasta (mieszkałem tam 36 lat) mógłbym dodać wiele innych wspaniałych miejsc wraz ze wspomnieniami, nawet sprzed bardzo wielu lat. Pamiętam, że kiedyś było to morze gruzów.
Pamietam, jak zniszczono cmentarz niemiecki. W latach pięćdziesiątych ub. wieku podczas akcji zbiórki złomu, młodzież pobliskiej szkoły podstawowej wytaszczyła stamtąd chyba dziesiątki ton żeli ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska