JustPaste.it

Niepełnosprawni w żeglarstwie

"Jeszcze kilkanaście lat temu wiele takich osób nie wiedziało, iż może aktywnie uprawiać żeglarstwo........"

"Jeszcze kilkanaście lat temu wiele takich osób nie wiedziało, iż może aktywnie uprawiać żeglarstwo........"

 

Żeglowanie jest jednym z najlepszych sposobów na rehabilitację osób niepełnosprawnych. Jeszcze kilkanaście lat temu wiele takich osób nie wiedziało, iż może aktywnie uprawiać żeglarstwo na tych samych zasadach co osoby pełnosprawne. Dziś niepełnosprawni nie tylko uczestniczą w rejsach zdobywając patent żeglarza, ale również z sukcesem kończą szkolenia na instruktorów żeglugi. Wśród najbardziej znanych w Polsce organizacji przygotowujących szkolenia, warsztaty oraz różnego typu imprezy z udziałem osób niepełnosprawnych znalazły się trzy: Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej, Stowarzyszanie Mazurska Szkoła Żeglarstwa i Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych.

d38a9e4d590a53909688d504a4ef5304.jpg

 Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej

To jeden z najstarszych i jednocześnie największych ośrodków turystyki wodnej na Mazurach, który działa od 1956 roku, nad jeziorem Kisajno. Swoją współpracę z żeglarzami niepełnosprawnymi Centrum rozpoczęło już w 1975 roku organizując pierwszy w naszym kraju obóz rehabilitacyjno-żeglarski. Dzięki wspólnym staraniom Centrum oraz Polskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych udało się natomiast zorganizować I Mistrzostwa Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, a we wrześniu 2001 roku pierwszą w Polsce konferencję naukową poświęconą żeglowaniu niepełnosprawnych jako formie rehabilitacji. W Centrum organizowane są obozy, rejsy wędrowne, a także regaty integracyjne, w których udział biorą zarówno żeglarze pełno jak i niepełnosprawni, co sprzyja integracji społecznej. W Centrum swoją siedzibę ma Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych.

 Stowarzyszanie Mazurska Szkoła Żeglarstwa i Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych

Mazurska Szkoła Żeglarstwa została zalegalizowana 17 czerwca 1997r i od tego czasu organizuje lub współorganizuje różnego typu obozy, szkolenia, regaty, warsztaty, kursy, w tym także te dla niepełnosprawnych. PZŻN działa natomiast od 2003 roku, a jego założycielem i prezesem jest Zbysław Zieliński, który żeglarstwem zajmuje się od 1959.

 W czasie przygotowań wszelkiego typu imprez dla żeglarzy niepełnosprawnych Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku, PZŻN i MSŻ współpracują razem. Dzięki wspólnym inicjatywom osoby niepełnosprawne mogą zyskać większa pewność siebie, zdobyć nowe umiejętności, a także wspaniale wypocząć.

 Nadchodzące imprezy:

Wśród imprez, które w przyszłym roku mają się odbyć z udziałem żeglarzy niepełnosprawnych znajdują się m.in.: VII Integracyjne Regaty Bojerowe PZŻN, X Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych (w czterech edycjach), XIX Mistrzostwa Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, X Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych czy: Żagle bez Barier i Sprawni żeglarze oraz w różnych terminach warsztaty i kursy żeglarskie. Nowicjuszom takie warsztaty dają możliwość zainteresowania tym sportem, a tym, którzy już mają patent żeglarza dodatkowego doszkolenia oraz zdobycia nowych doświadczeń.

Niepełnosprawni powinni żeglować jeśli tylko chcą. Jest to bowiem wspaniały sposób na ćwiczenie swojej sprawności ruchowej oraz szansa na wyrwanie się ze swojego domu i przełamanie uczuć takich jak lęk i brak pewności siebie. Często takie osoby lepiej niż te pełnosprawne zdają sobie sprawę ze swoich wad i zalet i są w stanie dobrze wykorzystać swoje umiejętności. Dziś niepełnosprawni mają łatwiejszy dostęp do żeglugi niż kiedyś, gdyż żeglarskie związki proponują bogatą ofertę szkoleń i warsztatów dla osób niepełnosprawnych, a także zawody integracyjne. Niepełnosprawni mogą na równi z osobami pełnosprawnymi uczestniczyć w wykonywaniu obowiązków załogi ( są m.in. świetnymi szotowymi). W 2009, został zbudowany nowocześnie wyposażony jacht motorowy, który został przystosowany do samodzielnej obsługi przez osoby niepełnosprawne. Jest to kolejny krok w stronę zaspokojenia potrzeb żeglarzy niepełnosprawnych