Login lub e-mail Hasło   

Produktywny nawyk w 21 to ... mit wyssany ze skalpela

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.mikolajgrzaslewicz.pl/dobry-p(...)sciema/
"Żeby wyrobić sobie jakiś nawyk potrzeba na to 21 dni". To stwierdzenie może być dla Ciebie szkodliwe. Stał się tak za sprawą jednej osoby trzymającej skalpel.
Wyświetlenia: 1.005 Zamieszczono 22/01/2013

 

Dzisiaj chciałbym powiedzieć parę słów o nawykach oraz o pewnym odkryciu, jakiego ostatnio dokonałem chcąc usprawnić kilka elementów w swoim działaniu.
Zacząłem od pewnego znanego "faktu", a mianowicie:

Na wyrobienie nowego nawyku potrzebujesz 21 dni

Co okazało się kompletną bzdurą.
Dlaczego? O tym za chwilę.
Na początku zastanówmy się wspólnie: jakie nawyki przychodzą Ci do głowy? Zarówno złe, jak i dobre. Do przykładów złych nawyków możemy zaliczyć oglądanie telewizji zawsze po pracy, pomimo chęci zrobienia czegoś innego, jak np. czytanie czy ćwiczenie. Jest to czynność na tyle zakotwiczona w Twoim zachowaniu, że wykonujesz ją niemal automatycznie, co w tym wypadku nie wpływa na Ciebie pozytywnie.


Skoro wyróżniamy złe, to muszą być i dobre nawyki. Do tej grupy zaliczyć można np. regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych czy spożywanie zdrowego śniadania. Takie czynności wpływają korzystnie na Twój organizm.
Jak zatem wykorzystywać nawyki? Zacznę od MITU 21 DNI, o którym wspomniałem już na początku. Mówi on o 21 dniach, których potrzebujesz celem wyrobienia dowolnego nawyku. Jeżeli chcesz zadbać o formę, po 21 dniach bieganie będzie przychodziło Ci z łatwością lub jeśli chciałbyś zacząć zdrowo się odżywiać, po upływie 3 tygodni nowa dieta będzie dla Ciebie czymś zupełnie normalnym. Jednak okazuje się, że nie jest to niestety prawdą!

Jak powstał ten mit? Ku zaskoczeniu wielu osób autorem tej teorii jest dr Maxwell Maltz, który opublikował ją już w 1960 roku. Dr Maltz był chirurgiem plastycznym, który zaobserwował, że po upływie 21 dni, jego pacjenci czują się oswojeni z nową twarzą. Od tego momentu na całym świecie panuje przekonanie, że potrzebujesz minimum dwudziestu jeden dni do wyrobienia dowolnego nawyku. Jednak jak ma się nowa twarz do tego, że chcesz biegać, czy jakiejkolwiek innej czynności, którą chciałbyś rozpocząć/skończyć?


Co mogą dać dobre nawyki?
Co, jeśli nie masz wyćwiczonego nawyku?
Bez nawyków możesz liczyć na zbędny i nieraz spory wysiłek. Pomyśl co musisz zrobić, żeby zmusić się np. do wcześniejszego wstawania, ile oporu stawiasz sam sobie i jak jest to trudne, jeśli nie masz tego w nawyku?
Co by się zatem stało, gdyby było to Twoim nawykiem? Nie musiałbyś nawet o tym myśleć, byłoby to działanie automatyczne.
Pamiętaj, że życie każdego z nas przepełniają nawyki. Nawykiem jest to, że po wstaniu z łóżka myjesz zęby (taką mam przynajmniej nadzieję :) ), a później jesz śniadanie. Nawyki wypełniają nasze dni tworząc cykl określonych czynności
Jak ten fakty wykorzystać, aby poprawić swoje życie, zadbać o siebie, swój czas i zdrowie?
Przeprowadzono kiedyś badanie razem z University College w Londynie. Polegało na wprowadzaniu nowych nawyków w życie wybranej grupy ludzi. Były to takie nawyki jak: jedzenie owoców do posiłku, codzienny 15-minutowy jogging czy poranne spożywanie szklanki wody.
Obserwowano zachowania i odczucia badanych osób. Pytano je:

- czy trudno byłoby im przestać wykonywać nowe czynności

- czy wykonują je bezmyślnie

Jeśli badani nie zaprzeczali, to uznawano, że zdołali wyrobić nowy nawyk. W jakim czasie?
Okazało się, że średnio potrzeba aż 66 dni, aby zacząć wykonywać zaplanowane czynności każdego dnia automatycznie i bez zastanowienia, a nie 21 dni, o których większość słyszała czy też przeczytała w Internecie. Nietrudno zatem o rozczarowanie, jeśli po próbie wyrobienia sobie ambitnego nawyku w 21 dni rozczarujesz się.


Zaobserwowano także inne aspekty eksperymentu. Okazuje się, że opuszczenie pojedynczych dni nie ma wpływu na rezultat, jednak na początku zawsze lepiej twardo trzymać się założonego planu. Stwierdzono także, że niektórym osobom nawyki przychodziły trudniej, może się więc okazać, że potrzebujesz więcej czasu na przyswojenie jakiejś czynności. Inne nawyki natomiast mogą być trudniejsze do wprowadzenia w życie codzienne, dlatego nie warto się przejmować, jeśli „oswajanie” się z nimi zajmie nam więcej niż 66 dni.
A co ze złymi nawykami? Każdy jakieś ma i pewnie każdy chciałby się ich pozbyć. Z pomocą przyjdzie Ci mapa, którą dla Ciebie przygotowałem. Możesz ją teraz pobrać w formacie mapy myśli XMind. Będę wdzięczny za komentarze pod nagraniem do artykułu jak i do samej mapy.

Jeśli jeszcze nie używałeś programu XMind zacznij od pobrania opisu mapy w pliku PDF wraz z opisem.
Oto podgląd ściągniętej przez Ciebie mapy:

Mapa jak widzisz jest prosta, najważniejszy jest opis do niej, który znajdziesz w samej mapie xmind i dokumencie PDF.

Podobne artykuły


30
komentarze: 5 | wyświetlenia: 8244
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 11783
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 31734
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 22709
28
komentarze: 16 | wyświetlenia: 2808
25
komentarze: 11 | wyświetlenia: 11607
22
komentarze: 2 | wyświetlenia: 15709
21
komentarze: 10 | wyświetlenia: 7137
21
komentarze: 6 | wyświetlenia: 13706
20
komentarze: 16 | wyświetlenia: 6617
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7409
17
komentarze: 0 | wyświetlenia: 8190
17
komentarze: 8 | wyświetlenia: 5693
16
komentarze: 4 | wyświetlenia: 46870
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska