Login lub e-mail Hasło   

Jak nie zostać oszukanym na Allegro ?

Decydując się na zakupy w internecie musimy zachować szczególną ostrożność. Dowiedz się na co zwracać uwagę podczas zakupów w sieci, oraz jakie są metody oszustw na Allegro.
Wyświetlenia: 903 Zamieszczono 03/02/2013

Większość nowych użytkowników internetu ma obawy przed zakupami w sieci, co jest całkowicie uzasadnione. Nie mamy możliwości zobaczenia na własne oczy kupowanych przedmiotów (przymierzenia np. koszuli), a także istnieje obawa, że sprzedawca nas oszuka i w ogóle nie wyśle towaru.Pomimo tego zakupy w internecie posiadają wiele zalet do których można zaliczyć między innymi łatwy dostęp, ceny są o wiele niższe niż w tradycyjnych sklepach, oraz większe prawa kupującego.

Na początku warto wspomnieć o najbardziej “brutalnych” oszustwach, które mogą przydarzyć się podczas zakupów w internecie. Jest to przede wszystkim towar niezgodny z umową np.  telewizor, który nie ma funkcji opisanych w sklepie, albo co gorsza dostaliśmy coś czego nie zamawialiśmy np. zamiast nowego smartfona przyszła cegła. W wielu przypadkach tego typu oszustwa zgłaszane są na policję – sprzedawcy zazwyczaj masowo wystawiają aukcję o zaniżonej cenie, aby zyskać wielu potencjalnych klientów, następnie zwlekają z wysyłką, a jeżeli cokolwiek dojdzie to nie jest to rzecz, którą zamawialiśmy.

Na szczęście o tego typu sprzedawcach nie jest już tak głośno – wygląda na to, że rynek trochę się poprawił – a może znaleziono nowe metody oszukiwania kupujących ?

Stosunkowo dawno istniała metoda, która opierała się na ukrywaniu pewnych informacji przed kupującym w opisie aukcji. Było to możliwe dzięki temu, że kolor tekstu pokrywał się z tłem. Kupujący nie mógł przeczytać pewnych ważnych informacji np. o tym, że przedmiot jest w gorszym stanie, lub sprzedawca sprzedaje wyłącznie część tego co jest widoczne na zdjęciach. Aktualnie w serwisie Allegro i zapisach regulaminu pojawiła się stosowna informacja, dzięki której obecnie ten proceder nie ma miejsca.

Jedna z metod oszustw, która pojawiła się ostatnio w serwisach aukcyjnych polega na tym, że przedmiot chce od nas kupić obcokrajowiec. Wysyła on do nas wiadomość, że kupił przedmiot i przelał pieniądze, jednak jego bank potrzebuje informacji o wysyłce przedmiotu (dopiero wtedy wyśle pieniądze na nasze konto). Jeżeli nadamy paczkę, to już nigdy nie usłyszymy o kupującym obcokrajowcu – o żadnych pieniądzach nie ma mowy, potwierdzenie przelewu z banku jest fałszywe.

Wyrafinowaną metodą oszukiwania staje się również ostatnio zmiana jednostki pomiarowej – sprzedający oferuje na aukcji np. pendrive 250Gb w rozsądnej, stosunkowo niskiej cenie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że po podłączeniu pendrive’a w domu okazuje się, że ma on niewiele ponad 30GB. Sprzedawca wystawił jednak aukcję zgodnie z regulaminem - warto więc zwracać uwagę na wielkość liter (GB, to nie to samo co Gb) !!!

Co zrobić, jeżeli zostałeś oszukany ?

Na początku warto zaznajomić się z przysługującymi prawami konsumenta np. zwrotem towaru w przeciągu 10 dni bez podania przyczyny, oraz niezgodności towaru z umową. Warto również dowiedzieć się, czym jest Program Ochrony Kupujących w serwisie aukcyjnym Allegro i co trzeba zrobić, jeżeli padliśmy ofiarą oszustwa.

Możemy również uzyskać wiele cennych informacji za pośrednictwem drogi elektronicznej – wystarczy skontaktować się z Federacją Konsumentów: http://www.federacja-konsumentow.org.pl/topics.php?top=19

Jeżeli chcemy mieć silnego partnera w walce z nieuczciwym sprzedającym, możemy zwrócić się o pomoc do Rzecznika Praw Konsumenta, który udzieli nam bezpłatnej i fachowej pomocy: http://uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php

Źródło : Portal Komputerowy PCFAQ, http://pcfaq.pl/

Podobne artykuły


29
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2534
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 2387
21
komentarze: 63 | wyświetlenia: 3365
20
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2956
19
komentarze: 18 | wyświetlenia: 73824
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 10199
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6883
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2393
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 66451
18
komentarze: 9 | wyświetlenia: 55427
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska