Login lub e-mail Hasło   

Eugenika wraca

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.fronda.pl/a/eugenika-wraca-sa(...)02.html
Savulescu chce usuwania nieodpowiednich osób
Wyświetlenia: 674 Zamieszczono 09/02/2013

Trzeba produkować masę ludzi, byśmy spośród nich mogli sobie wybrać – jako rodzice zamawiający potomstwo – takie wymarzone. A resztą na śmietnik. Takie, mniej więcej poglądy, w wywiadzie prezentowanym dziś na łamach „Gazety Wyborczej” proponuje bioetyk Julian Savulescu.

- Dziś można zaprojektować wiele cech wymarzonego dziecka, ale wciąż nie wszystkie. Nie potrafimy jeszcze wybrać koloru oczu czy wpłynąć na skomplikowane atrybuty w rodzaju inteligencji, ale to jedynie kwestia czasu. Za pięć-dziesięć lat będziemy mogli zidentyfikować wszystkie geny embrionu i wybrać te, które chcemy dla naszego dziecka. Problem polega na tym, że za wiele chorób czy za złożone cechy, na przykład inteligencję, odpowiada kombinacja wielu genów. Dlatego barierą w projektowaniu dzieci będzie liczba dostępnych embrionów - nie będziemy w stanie wybrać wielu pożądanych cech, bo nie będziemy mieć dość materiału, z którego można by wybierać – przekonuje etyk, który twierdzi też, że projektowanie dzieci to moralny obowiązek rodziców.
- Dla większości to oczywiste, że powinniśmy zapobiegać chorobom i je leczyć. Wiele osób uważa, że w procedurze in vitro powinniśmy wybierać raczej zdrowe niż chore embriony. Czyli akceptujemy obowiązek działania na rzecz poprawy jakości życia. A selekcja genetyczna może polepszać jakość życia na większą skalę. Uważamy, że naszym moralnym obowiązkiem jest opieka nad dziećmi, karmienie ich, ubieranie, wykształcenie, by zapewnić im dobre życie. A przecież dzieci, które narodzą się z wyselekcjonowanych, lepszych embrionów, będą miały lepsze życie. Poza tym oburzanie się na selekcję zarodków to hipokryzja, skoro pozwalamy na selekcję gamet. Bo czym innym jest podawanie wzrostu, koloru oczu czy wykształcenia dawcy w bankach spermy? W zeszłym roku para z Cambridge zamieściła w miejscowych gazetach ogłoszenie, że poszukuje "jajeczek studentki uniwersytetu w Cambridge", gdyż chce mieć "emocjonalny związek" z dawczynią. Czyli można szukać elitarnych jajeczek, ale jedynie pod warunkiem, że chodzi o "emocje" – mówi.

A na koniec stwierdza, jak hitlerowcy na rampie. - Powinniśmy dać następnym pokoleniom jak największe szanse, a to zakłada nie tylko selekcję negatywną, czyli eliminację wadliwych embrionów, ale też pozytywną - wybranie pożądanych cech – podkreśla. A postępowcy nie widzą w tym oczywiście nawet śladu eutanazizmu.

TPT/Wyborcza.pl

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1440
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1103
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 804
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1059
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 371
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 650
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1123
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 478
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 860
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 455
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1008
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 662
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 597
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 722
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  ,  09/02/2013

"Eugenika - w imię postępu" http://www.youtube.com/watch?v(...)vzD02fgDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska