Login lub e-mail Hasło   

kłamcy, psychopaci, Internet...

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://pek.org.pl/?pd=news&id=13
Odróżnienie prawdy od fałszu w świecie Internetu zdaje się być niemożliwe. Jeffrey Hancock, badacz Uniwersytetu Cornella, jest odmiennego zdania.
Wyświetlenia: 1.017 Zamieszczono 22/02/2013

Aktualnie największym spośród mediów jest Internet. Baza informacji jaką zawiera jest niesamowicie wielka. Miliony ludzi dziennie wyraża swoją opinię na różne tematy oraz komunikują się ze sobą przez portale społecznościowe, komunikatory i wiadomości e-mail. Kobiety kłamią na portalach randkowych o swojej wadze, czasem wieku; mężczyźni o wzroście. Odróżnienie prawdy od fałszu w świecie komputerów zdaje się być niemożliwe. Jeffrey Hancock, badacz Uniwersytetu Cornella, jest odmiennego zdania.

Na wstępie chciałbym podkreślić, że jego badania obejmują wyłącznie język angielski. Nasz ojczysty język polski posiada inną składnię oraz inaczej używane są zaimki (ja, ty, on, etc.), które są ważne dla zrozumienia badań Hancocka. Traktowałbym to bardziej jako ciekawostkę, którą należałoby zbadać także w Polsce i w podobny sposób wyciągnąć wnioski.

Jakie wyniki prezentuje ten naukowiec? Po zbadaniu wielu e-maili, komentarzy, wypowiedzi czy artykułów stwierdza, że fałszywe wiadomości (np. własny opis na portalu randkowym) są nasycone zaimkami, np. on, ona, oni, itd. ( he, she, they, ... ). Po drugie, występuje więcej wyrazów odnoszących się do zmysłów, np. słyszeć, widzieć czy też czuć ( hear, see czy też feel ), a także część wypowiedzi nie jest skonkretyzowana, wręcz przeciwnie - wiele aspektów jest uogólnianych. Ludzie, którzy w konwersacji poprzez e-mail zostali oszukani i nie są tego świadomi także mogą być wskazówką kłamstwa. Wynikło bowiem, że zadają oni więcej pytań twórcy fałszywej wiadomości niż mają to w zwyczaju.

 Co znaczą te wyniki? Wskazują na to, iż ludzie mają odmienny sposób tworzenia tekstu wtedy, gdy kłamią i wtedy, gdy mówią prawdę. Dzięki temu możliwe było stworzenie oprogramowania do analizy treści zawartych w Internecie pod kątem prawdomówności. Ale czy tylko prawdomówność jest tutaj ważna? Skoro przy niewinnej konwersacji przez e-mail dajemy po sobie poznać kłamstwo to co jeszcze może wyciekać?

 Jeff Hancock razem z innymi badaczami przeanalizował historie spisane przez 14 psychopatycznych morderców i porównał z 38 opowieściami morderców którzy nie zostali uznani za psychopatów. Kolejne jego badanie przynosi kolejne sukcesy. Odkrył bowiem, że ci pierwsi używają o wiele więcej spójników takich jak ponieważ, albowiem, dlatego ( because, since, so that ), co sugerowałoby „planowość” zbrodni. Używają także dwa razy więcej słów dotyczących ich potrzeb fizycznych: jedzenie, spanie, seks, etc., w przeciwieństwie do morderców niepsychopatycznych, u których nasilone są wyrazy społeczne typu: rodzina, dom, religia. Objawia się także natura drapieżna psychopatów, gdyż są w stanie z detalami opisać swoje jedzenie w dniu zbrodni. Innym z kolei charakterystycznym elementem opowieści morderców-psychopatów jest używanie czasu przeszłego ( past tense ). Niektórzy naukowcy tłumaczą to chęcią opowiedzenia historii w taki sposób, by zrobić „pozytywne wrażenie”.

 Badania te są bardzo obiecujące. Być może w niedalekiej przeszłości o zbrodni będziemy wiedzieć zanim się ona wydarzy. Będziemy mogli zapobiegać zdarzeniom takim jak morderstwa, a to wszystko za pomocą programu, który przez analizę portali społecznościowych wyodrębni jednostki psychopatyczne. Wtedy spotkanie się z drugą osobą, którą poznaliśmy na portalu randkowym, może nie być takie niebezpieczne. Z drugiej zaś strony, czy to nie jest zbyt wielka inwigilacja? Dokąd można się posunąć?

-------------------------------

Więcej artykułów o wykrywaniu kłamstwa, czytaniu emocji, perswazji, komunikacji niewerbalnej na: PEK.org.pl

Podobne artykuły


158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 72466
71
komentarze: 38 | wyświetlenia: 168782
59
komentarze: 26 | wyświetlenia: 14627
45
komentarze: 12 | wyświetlenia: 42216
33
komentarze: 12 | wyświetlenia: 19582
32
komentarze: 10 | wyświetlenia: 6767
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 5140
29
komentarze: 11 | wyświetlenia: 16753
26
komentarze: 24 | wyświetlenia: 7386
27
komentarze: 10 | wyświetlenia: 2284
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 68071
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 4388
21
komentarze: 11 | wyświetlenia: 33333
20
komentarze: 7 | wyświetlenia: 5015
20
komentarze: 8 | wyświetlenia: 5658
 
Autor
ArtykułWynika z tego, że mordercy psychopatyczni bliżsi są prawdy o życiu (bardziej życiowi - tu i teraz), niż ci niepsychopatyczni, epatujący wyświechtanymi pojęciami jak "rodzina, dom, religia". Pod tymi ostatnimi bowiem, można ukryć prawdziwe intencje działania, natomiast gdy okrasza się swoją opowieść szczegółami, bliższym jest się realnej prawdy.

Co do pierwszej części, nie nazwałbym tego fa

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska