Login lub e-mail Hasło   

Naturalny Początek Ewolucji Żywych Organizmów.

Jeżeli ilość prób dąży do nieskończoności, to wystąpienie zjawiska niezwykle nieprawdopodobnego jest niemal pewne. (Prawo Wielkich Liczb).
Wyświetlenia: 5.111 Zamieszczono 07/03/2013

...

Prawdopodobieństwo zainicjowania ewolucji biologicznej obliczone jako przypadkowy zbieg okoliczności jest niezwykle niskie. Jak to się stało, że mimo tego na Ziemi powstało życie?


Eksperyment Stanleya Millera wykonany został po raz pierwszy w 1953 roku. W mieszaninie prostych gazów, które najprawdopodobniej stanowiły pierwotną atmosferę ziemską uzyskano pod wpływem wyładowań elektrycznych, szereg skomplikowanych związków organicznych. W tym takich, które wchodzą w skład zwierząt i roślin występujących dzisiaj na Ziemi.
Eksperyment ten świadczy o tym, że miliardy lat temu mogły powstawać samorzutnie substancje konieczne do powstania życia na Ziemi. Substancje stanowiące budulec żywych organizmów.


Mimo wielokrotnego powtarzania tego doświadczenia nie uzyskano żadnej cząstki, która byłaby zdolna do zapoczątkowania biologicznej ewolucji.
Taka cząstka musi wypełniać specjalne warunki. Najważniejszym jest zdolność do samoreplikacji (samopowielania, autokatalizy) przy wykorzystaniu materiałów obecnych w środowisku. Cząstka inicjująca proces ewolucji biologicznej musi pobierać ze środowiska potrzebne atomy (związki chemiczne) i kopiować samą siebie. Czyli „jeść” i „rozmnażać się”.
Nic dziwnego, że tego rodzaju cząstka nie powstała podczas doświadczeń prowadzonych przez Stanleya Millera i jego naśladowców. Powstanie cząstki zdolnej do samoreplikacji jest niezwykle mało prawdopodobne.
Jednak już powstanie jednej jedynej cząstki posiadającej zdolność do samopowielania może w sprzyjających okolicznościach zapoczątkować proces ewolucyjny, który z czasem doprowadzi do ukształtowania się wielu skomplikowanych organizmów żywych.


Czy taka cząstka mogła powstać miliardy lat temu?
Mogła. Prawo Wielkich Liczb mówi, że jeżeli ilość prób dąży do nieskończoności to nawet losowo najbardziej nieprawdopodobne wydarzenie może zaistnieć.
Wylosowanie moich liczb w następnym losowaniu Lotto jest bardzo mało prawdopodobne. Jeżeli losowań są miliardy wylosowanie moich liczb jest niemal pewne.

Nieskończonej ilości prób nie możemy wykonać, ale bardzo duża liczba prób jest „nieskończonością praktyczną”.
Nieskończoność praktyczna to nie jest jakiś mój wymysł. Nieskończoność praktyczna często występuje w fizyce i nie tylko fizyce. Gdy zrobimy spięcie instalacji elektrycznej, to wykres mocy wydzielanej rośnie w kierunku  nieskończoności. W praktyce następuje pożar lub przepalenie bezpiecznika. To jest typowy przykład nieskończoności praktycznej.

Jeżeli przez setki milionów lat w pierwotnej atmosferze Ziemi następowały wyładowanie elektryczne, to powstanie cząstki posiadającej zdolność do samopowielania było niemal pewne. Tak jak zapłon jest niemal pewny w przypadku zwarcia instalacji elektrycznej.
Wiemy, że taka cząstka w końcu powstała. Wiemy to dlatego, że na Ziemi rozpoczęła się ewolucja żywych organizmów trwająca po dziś dzień. 


Do zainicjowania tej ewolucji nie była potrzebna interwencja żadnego z bogów skoro skomplikowane cząstki organiczne powstają samorzutnie, co udało się doświadczalnie stwierdzić.
Boża interwencja nie była potrzebna ponieważ warunki sprzyjające powstaniu najstarszej cząstki zawierającej jakiś rodzaj kodu genetycznego trwały bardzo długo.

To był przypadek „praktycznie nieskończonej liczby losowań”. Dlatego po milionach lat wystąpiło zjawisko niezwykle małoprawdopodobne.


Przeczytaj: >>> Kreacja bez Boga

Adam Jezierski

...

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 733
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 665
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 773
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 470
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 921
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1274
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142101
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 241837
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111995
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122478
 
Autor
Artykuł  swistak  (www),  07/03/2013

to tak jest gdy autora kopnie prąd. Zaczyna se tworzyć teorie ewolucji. Jakoś mityczni amerykańscy naukowcy się z niej wycofali ! http://eiba.pl/11 inteligentny ateista to oksymoron !

Już dosyć dawno obalono podstawy tego eksperymentu, wskazując jego nie do końca uczciwe przeprowadzenie. Tak dawno iż podejrzana bywa nieustępliwość w odgrzewaniu tegoż kotleta.Tym bardziej iż od tego czasu zaproponowano sporo innych opcji.

@jotko49:
Tu jest opisany najbardziej prawdopodobny powód dyskredytowania tego eksperymentu, który dzisiaj z łatwością można powtórzyć.
Pozdr.

@jotko49:
Tu jest opisany: http://eiba.pl/bt
Sorry.

  swistak  (www),  07/03/2013

@Adam Jezierski: w kazdym trupie jest wiele związków organicznych, ale nijak nie mozna powiedzieć, ze zyje!

  lewi,  14/04/2016

@Adam Jezierski: Eksperyment ten świadczy o tym, że miliardy lat temu mogły powstawać samorzutnie substancje konieczne do powstania życia na Ziemi.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem- Nieudana próba Stanleya Millera.

  ulmed,  07/03/2013

Nareszcie mi ktoś wytłumaczył, że jak coś jest niemożliwe to jest pewne. :))

@ulmed:
Jeżeli coś jest MOŻLIWE, choć bardzo mało prawdopodobne, to przy bardzo dużej ilości prób jest niemal pewne.:)

@Adam Jezierski: Czy jest możliwe żeby ktoś znalazł na chodniku w ruchliwym miejscu kupon totolotka z wygraną miliona zł i przez kolejne milion lat codziennie znajdował przypadkiem zgubiony taki sam kupon?

@Adam Szczepański:
Żeby tan człowiek stał się bogatym, wystarczy, że znajdzie wygrany kupon jeden jedyny raz. Pod warunkiem, że będzie umiał "rozmnożyć" te pieniądze.
Podobnie było z ewolucją. Wystarczyła jedna samopowielająca cząstka (może to nie była pierwsza, która powstała), ponieważ znalazła ona sprzyjające warunki do namnażania się.:)

@Adam Jezierski: Ale z matematycznego punktu widzenia, prawdopodobieństwo przypadkowego powstania życia jest porównywalne z opisanym przeze mnie przypadkiem (i dopiero po tym miałoby następować rozmnażanie) a nie takim jak opisany poniżej.

@Adam Szczepański:
Prawdopodobieństwo trafienia 6 w Lotto jest jeden do kilkunastu milionów. Prawdopodobieństwo powstania cząstki samoreplikującej jest znacznie mniejsze, ALE ZASADA JEST TAKA SAMA !!!
Pozdr.

  lewi,  14/04/2016

Eksperyment ten świadczy o tym, że miliardy lat temu mogły powstawać samorzutnie substancje konieczne do powstania życia na Ziemi. Substancje stanowiące budulec żywych organizmów.

Ten eksperymet to fiasko, o niczym nie świadczy

  lewi,  14/04/2016

skoro skomplikowane cząstki organiczne powstają samorzutnie, co udało się doświadczalnie stwierdzić.

Kto tego dokonał, może Stanley Miller?

@lewi:
Dokładnie, Tego dokonał Stanley Miller.

  lewi,  14/04/2016

@Adam Jezierski: Czego Stanley Miller dokonał można dowiedzieć się czytając ten artykuł.

http://eiba.pl/ey

  lewi,  01/05/2016

Jeżeli przez setki milionów lat w pierwotnej atmosferze Ziemi następowały wyładowanie elektryczne, to powstanie cząstki posiadającej zdolność do samopowielania było niemal pewne. Tak jak zapłon jest niemal pewny w przypadku zwarcia instalacji elektrycznej.
Wiemy, że taka cząstka w końcu powstała.

Skąd się wzięły w wszechświecie wyładowania atmosferyczne?
Skąd się wziął w wsze

...  wyświetl więcej

@lewi:
Nie wiemy i nigdy się nie dowiemy !!!

  lewi,  01/05/2016

@Adam Jezierski: Dlatego teoria wielkich liczb niczego nie wnosi, to próba naciągania teorii ewolucji.
Dla ludzi uznających projektanta, te pytania nie stanowią przeszkody ani problemu.

@lewi:
Możliwości poznawcze ludzi są ograniczone. Twierdzenie Gödel'a. - >>> http://eiba.pl/1d

@lewi:
Hipoteza inteligentnego projektu ma sporo wad. Opisałem wady inteligetnego projektu w artykule, który zamiściłem kiedyś na eioba.pl. Przeczytaj >>> http://eiba.pl/3

  lewi,  01/05/2016

@Adam Jezierski: Każde dzieło ma swojego projektanta. Jeżeli ta zasada ma sporo wad, to piramidy, starożytne miasta, wykopaliska archeologiczne, księgi w muzeach i biblotekach, wszystkie obrazy w Luwrze, itd itp same z siebie powstały przez ślepy przypadek.

@lewi:
Teoria ewolucji (Darwina) nie mówi o powstaniu dzięki ślepemu przypadkowi, tylko o powstaniu metodą prób i błędów.

  lewi,  01/05/2016

@Adam Jezierski: Artykuł jest nieprzekonywujący, wynika z niewłaściwej interpretacji Biblii.

  lewi,  01/05/2016

@Adam Jezierski: To niczego nie zmienia. Każde dzieło ma swojego projektanta.

  lewi,  01/05/2016

@Adam Jezierski: Jeżeli nawet to odbywało się metodą prób i błędów , to MUSIAŁA tym kierować siła sprawcza w sposób ukierunkowany. Czy jest możliwe żeby samochód nawet przez wieczność metodą prób sam się złożył? Czy jest rozsądne twierdzenie że układ hamulcowy, elektryczny, kierowniczy, silnik itd powstał sam z siebie bez rozumnej siły sprawczej? Jaki Inżynier konstruktor, odważyłby się publicznie to potwierdzić?

@lewi:
Przypadki także się zdarzają.
Napisałem też artykuł na temat interpretacji przypadku i przypadkowości; >>> http://eiba.pl/3

@lewi:
Teleologiczna jest teoria ewolucji Lamarca. Wcześniejsza od teorii Darwina. Uważam, że teoria Darwina jest lepsza od teorii Lamarca, choć niedoskonała.

  lewi,  01/05/2016

@Adam Jezierski: Mogę być w nieodpowiednim miejscu, w nieodpowiednim czasie- coś się może wydarzyć. To fakt, że czas i przypadek mają miejsce. Mówimy o powstaniu życia z jego niesamowitą złożonością. Archeolog wygrzebie z ziemi zardzewiały kawałek metalu, nie mówi o przypadku- rozumie że odnalazł starego gwoździa z jakiegoś okresu. Pojmuje że odgrzebany kawałek garnka, dzbanka, widelca itd- jest d ...  wyświetl więcej

@lewi:
Darwin w swoim dziele "O pochodzeniu gatunków" nie twierdził, że gatunki powstały z niczego.

  lewi,  01/05/2016

Darwin miał poważny dylemat.„WIELE instynktów jest tak dziwnych, że ich rozwój wyda się prawdopodobnie czytelnikowi trudnością wystarczającą do obalenia całej mojej teorii”, napisał Darwin. Najwyraźniej instynkt był dla niego problemem nie do rozwiązania, bo następne zdanie brzmiało: „Przede wszystkim mogę tutaj zauważyć, że nie zajmuję się bynajmniej pochodzeniem władz umysłowych, jak nie zajmowa ...  wyświetl więcej

@lewi:
I słusznie powiedział. Wiele jest jeszcze do zrobienia w nauce ..-:)
W religii nuuuda. "Wszystko" "dawno" "zostało objawione" ...--:)))

  lewi,  01/05/2016

@Adam Jezierski: Jeszcze nie wszystko zostało objawione. Nie wiemy w jakim celu został stworzony wszechświat , tego Biblia nie ujawnia.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska