Login lub e-mail Hasło   

Totalitaryzm fiskalny

solidarność ministerstwa finansów po stronie złodziei i malwersantów
Wyświetlenia: 2.938 Zamieszczono 16/03/2013

"Ministerstwo Finansów w pewnej tajemnicy - (projekt zawieszono w mało dostępnym miejscu na stronach Rządowego Centrum Legislacji, ustalając tygodniowy termin konsultacji społecznych) - przygotowuje zmiany w ustawie od  podatków i usług (VAT) oraz Ordynacji podatkowej, które dotyczą "solidarnej odpowiedzialności podatkowej" nabywców za długi wobec Skarbu Państwa dostawców niektórych towarów i usług"

To fragment listu otwartego do premiera.

Zgodnie z projektem nabywca towaru będzie odpowiadał za zaległość podatkową sprzedawcy, gdy wiedział lub miał uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że podatek nie zostanie wpłacony przez jego dostawcę. Projekt przewiduje również domniemanie działania w złej wierze przez nabywcę, jeżeli cena odbiega od ceny rynkowej.

Innymi słowy: przedsiębiorca będzie odpowiadał, jeśli ten, od kogo coś kupił, nie zapłacił podatku VAT na konto Urzędu Skarbowego. Co oznacza "uzasadnione podstawy do przypuszczeń" i "cena odbiegająca od ceny rynkowej" nie zdefiniowano, zatem będzie o tym jak zwykle decydował jakiś urzędas.

Ministerstwo Finansów ma armię urzędników, policję skarbową, wywiad skarbowy i cały szereg służb powołanych do ścigania przestępstw gospodarczych, ale własną niezdarność i nieudolność w egzekwowaniu należnych podatków przerzuci na przedsiębiorców.  Ministerstwo zatrudnia 1870 urzędników (bez urzędów skarbowych) i jest najliczniej obsadzonym resortem. Średnia pensja to 6526 zł/miesięcznie. Najwyższe premie i nagrody wypłaciły swoim pracownikom resorty: pracy (11 907 zł na pracownika), obrony narodowej (średnio 10 685,25 zł ), infrastruktury (8 062,27 zł ) i finansów (średnio 7 112,69 zł ).

Pan wicepremier zabłysnął i zapomniał chyba, że to dzięki tym domniemanym  "złodziejom:", którzy płacą podatki  może płacić swojej trzódce pensje i rozdawać nagrody.


Rozwiązanie proste, uzasadnione, logiczne i sprawiedliwe.  Jak na absolwenta renomowanych uczelni jednak prymitywne i pachnie brzydko. Kiedyś, gdy nie złapano partyzantów, rozstrzeliwano zakładników, dziś biurokracja Rostowskiego stosuje łagodniejsze, ale te same metody, rozstrzeliwania jeszcze nie przewidują, ale pierwszych zakładników już wyznaczono. 

MF chce, by zmiany weszły w życie już 1 lipca 2013 r.

Regulacja ta byłaby zawężona do towarów tzw. "wrażliwych". Zgodnie z nim na liście towarów wrażliwych mają się znaleźć: paliwa, złoto i wyroby ze stali. Na razie. Z utęsknieniem czekam na rozszerzenie tej listy o pieczywo, masło, jajka, sery, wędlinę, pralki, lodówki, sprzęt AGD i inne. Wtedy dopiero będą żniwa jak sklepikarz nie zapłaci VAT-u. Geniusz przedstawicieli  fiskusa jest nieprzewidywalny. W rankingu podatkowym jesteśmy na 114 miejscu. Warto zaznaczyć, że pogrążony w wojnie Afganistan zajmuje 94 miejsce.  Mamy szanse "dogonić"  Czad, Gabon, Kirgizję i Senegal.  Dziś polski przedsiębiorca potrzebuje średnio ponad 200 godzin rocznie  na wypełnianie różnych kretyńskich papierków, rubryczek, świstków, sprawozdań. Teraz dojdą kolejne.

Ministerstwo wysyła wyraźny sygnał. Oszukujesz i nie płacisz podatku VAT, możesz spać spokojnie, nie ciebie będziemy ścigać, nazywając to "solidarną odpowiedzialnością podatkową".

Komendant straży pożarnej odbiera telefon, potem robi sobie kawę, powoli wypala papierosa, przegląda prasę i cedzi przez zęby:

- no chłopaki, idziemy, urząd skarbowy się pali.

Śmieszne nie jest, ale jak fajnie się tego słucha.

 Wytężona praca i dobre pomysły powinny być i wreszcie są  wynagradzane wysokimi pensjami i premiami.

Podobne artykuły


33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21628
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22725
22
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1827
5
komentarze: 1 | wyświetlenia: 2694
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 109193
37
komentarze: 11 | wyświetlenia: 44813
31
komentarze: 26 | wyświetlenia: 2490
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3572
22
komentarze: 23 | wyświetlenia: 2278
22
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2067
23
komentarze: 46 | wyświetlenia: 3132
17
komentarze: 20 | wyświetlenia: 1490
16
komentarze: 35 | wyświetlenia: 61431
15
komentarze: 27 | wyświetlenia: 3006
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 24296
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  greenway,  16/03/2013

Chciałabym już się obudzić z tego koszmaru. Jeżeli tak się nie stanie, ruszam na barykady.

  Remter,  16/03/2013

Tu nie chodzi o podatek dla państwa .. w tym wszystkim chodzi o umożliwienie oligarchom nie płacenia podatków.. Państwo uderza w drobnego przedsiębiorcę , który za każdym razem żąda faktury .. aby mógł się rozliczyć z kosztów prowadzonej działalności.. to teraz już nie zażąda tego papierka .. bo odliczenie od kosztów może go drogo kosztować.. gdyż będzie musiał zapłacić podatek , który odliczył w ...  wyświetl więcej

@Teresa Rembielińska: "Bogaty stanie się bogatszy a biedny - biedniejszym" - przykra oczywistość. Szkoda, że w ustroju demokratycznym uczciwą pracą trudno jest to zmienić. Bogaty może nic nie robić i żyć jak w raju a biedny musi zapie...... i jakoś egzystować. Osobiście nie powinienem narzekać, bo jeszcze prace mam, szkoda, że nie z płacą średniej krajowej. Jednak za kilka miesięcy szykują się cię ...  wyświetl więcej

  golesz,  17/03/2013

Powiedzmy, że Państwo musi istnieć. Nie jest to wcale takie oczywiste, ale powiedzmy. W takim razie istotnie - podatki trzeba płacić. Jednak czemu, do cholery, genetyczna głupota Wadzy powoduje, że owe podatki zawsze są egzekwowane w takiej formie i wysokości, iż już lepiej obwiesić się, niż legalnie, oficjalnie, prowadzić jakikolwiek interes? To jakiś strukturalny, odwieczny koszmar! VAT-y, zwrot ...  wyświetl więcej

  Remter,  17/03/2013

@golesz: Nie można .. gdy doktryna państwa brzmi ; zabierz wszystko co ma .. i daj temu , który o mnie dba ... resztę dopowiedz sobie sam ..

"W rankingu podatkowym jesteśmy na 114 miejscu. Warto zaznaczyć, że pogrążony w wojnie Afganistan zajmuje 94 miejsce." - zatrważający wynik :O

System gospodarczy w Polsce wprawdzie posiada kręgosłup prawny, ale mocno wadliwy. Wymaga on poważnej i niestety bolesnej dla jego beneficjentów operacji. Tymczasem na doraźne dolegliwości przylepia się kolejne plastry w postaci ustaw,rozporządzeń i dyrektyw. Te nowe plastry nie przynoszą już niestety żadnej ulgi. Ci co mają więcej pieniędzy dyktuję rozwiązania prawne korzystne dla siebie lecz niekoniecznie dla społeczeństwa jako całości.

  ulmed,  21/03/2013

Niejaki pan Sowa takie kroki podjął; http://www.wykop.pl/link/14458(...)3-03-20
Ciekawam jak to się dla niego skończy.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska