Login lub e-mail Hasło   

System zbudowany na wielkim kłamstwie zaczyna się sypać

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.fronda.pl/a/prof-rybinski-dla(...)10.html
Aleksander Majewski (Fronda.pl): Jaka lekcja płynie z wydarzeń na Cyprze? Prof. Krzysztof Rybiński (ekonomista): Owszem, można o niej mówić. Pytanie tylko: lekcja dla kogo?
Wyświetlenia: 763 Zamieszczono 20/03/2013

Również dla nas – Polaków. W końcu Polska również jest w Unii Europejskiej...

Można wyciągnąć z tego kilka wniosków. Po pierwsze, ta sytuacja pokazuje, że kryzys nie skończył się, a wręcz przeciwnie – wkracza w coraz bardziej niebezpieczne fazy. Po drugie, widać, że ci, którzy – do tej pory – ponosili koszty walki z kryzysem, nie chcą tych kosztów ponosić. Np. Niemcy, którzy musieli dorzucać lwią część do funduszy ratunkowych, z niepokojem patrzą, że EBC pożycza pieniądze pod zastaw śmieciowych obligacji rządów Grecji czy Hiszpanii. Tę dziurę trzeba jakoś załatać, a oni nie maja zamiaru tego dłużej robić. Właśnie dlatego szukają innych metod zakończenia kryzysu. Poza tym, w Niemczech powstała partia, która żąda wyjścia ze strefy euro, żeby nie ponosić tych kosztów. To również przyczyniło się do takich, a nie innych posunięć Niemiec na arenie europejskiej.

Natomiast główny wniosek jest taki, że system zbudowany na wielkim kłamstwie zaczyna się sypać. Jeżeli do tej pory wmawiano obywatelom, że są gwarancje bankowe do wysokości 100 tys. , zgodnie z którymi, jeśli ktoś ma ulokowane w banku 100 tys. euro, to może czuć się bezpieczny, bo rządy gwarantują mu zachowanie tych pieniędzy, to mamy do czynienia z czystą fikcją. Tymczasem mamy kraj – malutki, ale jednak w strefie euro – w którym są różne depozyty, również zwykłych szarych Cypryjczyków, którym nagle zabiera się np. 10 %. Kłamstwo zostało obnażone, ale co mają zrobić ci ludzie? Co mają pomyśleć miliony Europejczyków, którzy do tej pory byli przeświadczeni, że ich pieniądze są bezpieczne w banku? Przecież ta sytuacja może się powtórzyć.

Jak rozumiem, według Pana to problem całego systemu Unii Europejskiej, a nie tylko złego gospodarowania Cypryjczyków, jak twierdzą eksperci UE?

Rozumiem, że celem działania liderów Unii Europejskiej jest likwidacja raju podatkowego na Cyprze i ukaranie tych wszystkich, którzy korzystali z tego raju podatkowego przez wiele lat, aby po prostu płacić mniejsze podatki. Tyle, że ten problem pojawia się również w innych krajach. Banki ponoszą duże straty, ponieważ były zbyt duże w relacji do skali gospodarki. Np. w Hiszpanii te straty były na tyle poważne, że rząd stworzył specjalny bank złych aktywów, które przejął. Trzeba było założyć 40 miliardów euro do banków hiszpańskich i Unia Europejska to zrobiła. Podobnie jest w Portugalii. Jak widać, Cypr nie jest ewenementem. W bankach będą poważne straty i ktoś musi je pokryć. Pojawił się pomysł, żeby zrobili to ci, którzy w tych bankach trzymają swoje pieniądze. Myslę, że w ciągu kilku najbliższych kwartałów czy lat, ten pomysł stanie się jeszcze bardziej realistyczny.

Dziękuję za rozmowę.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1303
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1431
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 801
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1038
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1629
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2104
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2186
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 807
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 1079
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1044
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1534
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 520
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1285
10
komentarze: 36 | wyświetlenia: 553
 
Autor
Dodał do zasobów: mojra
Artykuł

Powiązane tematy

Wiele jest kłamstw na tym świecie. Ich istnienie możliwe jest dzięki tym, którzy boją sie głos zabierać. Zaniechanie bowiem jest gorsze od sprzeciwu słusznego lub nie. Jeśli pozwolisz, by choroba trawiła Twoje ciało - to w końcu z tą chorobą przegrywasz.
Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło: w pewnym sensie nasza wiedza wynika z popełnionych błędów. Im więcej błędów, tym większa wiedza jak ich unikać.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska