Login lub e-mail Hasło   

Kęs inteligencji cz.2

Najnowsze badania wskazują, że inteligencja jest cechą nabytą, którą można ćwiczyć. Okazuję się też, że można ją wypić lub połknąć w tabletce.
Wyświetlenia: 691 Zamieszczono 17/04/2013

Omówione we wcześniejszym artykule sposoby zwiększania zdolności intelektualnych posiadają udowodniony, wymierny efekt. Dieta, ćwiczenia fizyczne i medytacyjne potrafią poprawić intelektualne zdolności ludzi. Wymagają one jednak pracy, czasu i zaangażowania.   

Dr  Anders Sandberg z Oxford University powiedział:

Wszyscy wiemy, że dieta i ćwiczenia są dla nas dobre. Poprawiają komfort i długość życia. Świat jest jednak pełen ludzi otyłych. Ludzie uwielbiają proste rozwiązania, nie wymagające wysiłku i wkładu własnego.  Dużo lepiej niż sprzęty do ćwiczeń, sprzedają się suplementy diety na odchudzanie. Podobnie jest z inteligencją.”

Jak się okazuje, istnieje szereg farmaceutyków, które potrafią poprawić różne zdolności umysłowe. Środki o takiej aktywności, należą do grup suplementów diety, leków oraz nielegalnych substancji. Znane są przykłady ludzi, którzy aby osiągać lepsze wyniki w szkole czy pracy sięgają po te ostatnie.

„Sięganie po leki w celu zwiększenia wydolności umysłowej nie powinno nikogo dziwić. Nasze mózgi są układem biologicznym, na który można wpływać na różne sposoby także i substancjami chemicznymi. Tak naprawdę robimy to od wielu, wielu lat. Nikt nie myśli o tym w ten sposób, ale kawa i nikotyna są substancjami poprawiającymi zdolności poznawcze mózgu.” – Dr Sandberg

Suplementy diety są substancjami o stosunkowo małej aktywności biologicznej. Skuteczność ich działania wiąże się z długotrwałym przyjmowaniem danego preparatu. Głównymi przedstawicielami tej grupy są lecytyna i kwas omega-3. Nie jednokrotnie czas potrzebny na spostrzeżenie rezultatów jest powodem sięgania przez ludzi po środki intensywniejsze w swoim działaniu. Obecnie prowadzone są badania nad wykorzystaniem różnych substancji jako środków podnoszących zdolności intelektualne. Te najbardziej obiecujące przedstawione są poniżej.

1. Adderall– to preparat środka farmaceutycznego zawierającego w sowim składzie mieszaninę racemiczną soli amfetaminy. Stosuję się go jako lek pomocniczy w leczeniu nadpobudliwości psychoruchowej i zaburzeń uwagi (np. ADHD). W wysokich dawkach adderal powoduje poprawę koncentracji, pobudzenie psychoruchowe i zmniejszają znużenie. Stosowanie aderralu w użyciu po za medycznym jest jednak nielegalne. Substancja powoduje szereg działań nie pożądanych jak: arytmia,  bezsenność, utrata apetytu, wzmożona potliwość, zaburzenia seksualne, suchość w ustach, podwyższone ciśnienie, halucynacje, drgawki czy wzmożone poirytowanie.

2. Modafinil  to lek o działaniu stymulującym, używany w leczeniu narkolepsji – schorzenia objawiającego się wzmożoną sennością i niekontrolowanym częstym zasypianiem ( nawet w trakcie wykonywania czynności fizycznych). Mechanizm działania leku nie jest do końca poznany. Wiadomo, że nie działa euforyzująco i  narkotycznie. Modafinil jest inhibitorem zwrotnego wychwytu noradrenaliny co skutkuje zwiększeniem jej stężenia w synapsie. Głównymi działaniami niepożądanymi są bezsenność, bóle głowy, nudności i nadciśnienie tętnicze. Podobnie jak inne stymulanty powoduje: pobudzenie, zniesienie objawów senności  i poprawienie koncentracji.

Eksperyment ten stawia fascynujące pytanie. Czy chcielibyśmy być inteligentniejsi za cenę przewlekłego bólu? Ale chwila,  czy czasem nie istnieje na to aspiryna? Jak bardzo istotna jest dla nas inteligencja i ile jesteśmy w stanie dla niej poświęcić? Interesującą kwestią jest też powód, dla którego chcemy być inteligentniejsi. W pewnych ankietowanych badaniach zauważono, że zależy nam by być lepszymi, zdolniejszymi od innych. Chcemy osiągać lepsze wyniki. Okazuję się, że chcemy być tak długo inteligentniejsi, jak inni są głupsi.” – Doktor Anders Sandberg

 

więcej na: http://biotechnologia.pl/biotechnologia-portal/info/farmacja/45_artykuly/481879,inteligencji_kes_cz_2_.html

Mateusz Wasiak

Podobne artykuły


10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1377
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 905
9
komentarze: 172 | wyświetlenia: 186
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1738
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 430
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 784
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141538
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 238384
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 110328
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 121961
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska