Login lub e-mail Hasło   

Kapłaństwo to służba

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.naszdziennik.pl/wiara-stolica(...)ba.html
posługa ta ma „być miła Bogu, a nie sobie”. czyli pensja, kablówka, satelita, fura, komóra i emerytura, szafarze profanujący ciało Chrystusa, ekspresowe msze, urlopy itp.
Wyświetlenia: 648 Zamieszczono 22/04/2013

– Jesteście pasterzami, a nie urzędnikami – przypomniał wczoraj Ojciec Święty kapłanom. W Niedzielę Dobrego Pasterza, od 50 lat obchodzoną również jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania, Papież Franciszek po raz pierwszy w czasie swego pontyfikatu wyświęcił dziesięciu nowych księży dla diecezji rzymskiej.

Uroczysta Msza św., podczas której Ojciec Święty udzielił święceń kapłańskich, została odprawiona w bazylice watykańskiej. Tuż przed nią Franciszek modlił się w zakrystii z przyszłymi księżmi, polecając ich Matce Bożej. W homilii Papież zwrócił uwagę, że kapłani zostali wybrani spośród ludzi, by sprawując w Kościele posługę pasterzy, dążyli do zjednoczenia wiernych w jednej rodzinie i prowadzili ich do Boga Ojca przez Chrystusa w Duchu Świętym. Podkreślił, że posługa ta ma „być miła Bogu, a nie sobie”.

– Należy zawsze mieć przed oczyma przykład Dobrego Pasterza, który nie przyszedł po to, aby Mu służono, lecz aby służyć i uratować to, co zostało utracone – powiedział Następca św. Piotra. W kazaniu podziękował także rodzicom nowych kapłanów za to, że ofiarowali swych synów na służbę Kościołowi.

Również w rozważaniu przed modlitwą „Królowa Nieba” Ojciec Święty nawiązał do fragmentu Ewangelii św. Jana o Dobrym Pasterzu. Zauważył, że „Jezus pragnie ustanowić ze swymi przyjaciółmi relację, która byłaby odbiciem tej relacji, jaką On sam ma z Ojcem: relację wzajemnego uczestnictwa w pełnej ufności, w wewnętrznej komunii”.

– Aby wyrazić ten głęboki zamysł, tę relację przyjaźni, Jezus używa obrazu pasterza w odniesieniu do jego owiec: on woła je, a one rozpoznają jego głos, odpowiadają na jego wezwanie i idą za nim – podkreślił Ojciec Święty.

Biskup Rzymu zwrócił uwagę, że jeśli człowiek rozpoznaje głos Chrystusa, dokonuje się to za sprawą łaski Boga, która „pozwala nam zrozumieć misterium powołania, zwłaszcza powołań do szczególnej konsekracji”.

– Czasem Jezus powołuje nas, wzywa do pójścia za Nim, ale bywa, że nie zdajemy sobie sprawy, że to On, dokładnie tak, jak przydarzyło się to młodemu Samuelowi – zauważył Papież Franciszek. Dodał, że „powołania rodzą się na modlitwie i z modlitwy, i tylko dzięki modlitwie mogą wytrwać i przynieść owoc”.

Wśród nowo wyświęconych kapłanów diecezji rzymskiej jest sześciu Włochów, dwóch pochodzi z Indii, po jednym z Chorwacji i Argentyny. Czterech z nich było alumnami Wyższego Papieskiego Seminarium Rzymskiego, czterech Diecezjalnego Kolegium Misyjnego „Redemptoris Mater”, a dwóch Seminarium Matki Bożej Miłości. Szczególną grupę w tym gronie stanowili przedstawiciele seminarium papieskiego ze względu na wiek – między 36. a 44. rokiem życia. Najstarszy z nich, ks. Giuseppe Conforti, wstąpił do seminarium w wieku 38 lat, a wcześniej był specjalistą public relations w jednej z rzymskich firm. Z kolei jedyny Argentyńczyk, 40-letni ks. Alberto Pantano, przez wiele lat pracował w Buenos Aires jako inżynier.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1304
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1047
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 733
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 968
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 552
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1014
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 756
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 418
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 848
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 438
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 397
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 615
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 960
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1357
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 533
 
Autor
Dodał do zasobów: mojra
Artykuł

Powiązane tematy

  Amicus,  22/04/2013

ERRATA
Jest: Regina Caeli.
Winno być: Regina Coeli.

Mojra - wisisz mi piwo! ;)

  mojra  (www),  22/04/2013

@Amicus: raczej bobofruta

@mojra: Jak chcesz umniejszyć "Królową Nieba" do rangi jakiejś "Reni spod celi", to może być nawet wino marki "Wino" ;)

Ewentualnie może być Kubuś albo jakaś Karotka.
A o przywódcach religijnych kiedyś też coś napisałem: http://eiba.pl/33n

Ciekawe czemu ten minus? Ja przedstawiłem tylko stanowisko Słowa Bożego w omawianym temacie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska