JustPaste.it

Po co komu coaching?

Ostatnio coraz większą popularność zyskuje coaching. Pojawiają się coache, wyrastają jak grzyby po deszczu szkoły coachingu. Czy coaching jest warty swojej, zwykle wysokiej, ceny?

Ostatnio coraz większą popularność zyskuje coaching. Pojawiają się coache, wyrastają jak grzyby po deszczu szkoły coachingu. Czy coaching jest warty swojej, zwykle wysokiej, ceny?

 

 

Co daje coaching

W poniższym tekście listuję zalety coachingu. Są to korzyści możliwe do osiągnięcia podczas sesji coachingowych, o których piszą zwykle sami coache. Można przypuszczać, że jeżeli trafimy na profesjonalnego coacha, to będzie on w stanie rzeczywiście spełnić większość swoich obietnic.
Bez komentarza pozostawiam kwestię, jak sprawdzić coacha. Jest to możliwe do zrobienia, ale trzeba poświęcić trochę czasu, aby zebrać o nim informacje (głównie na podstawie tego, co pisze sam o sobie, ale także na podstawie opinii jego klientów).
A zatem jakie korzyści może przynieść skuteczny coaching?

 

Twoje mocne strony

Coach powinien pomóc Ci poznać Twoje mocne strony, aby uwolnić Twój potencjał i poznać siebie od lepszej strony. Jest to nie tylko potrzebne podczas szukania pracy (aby wpisać do CV i błyszczeć podczas rozmowy), ale przede wszystkim podczas ustalania swoich celów. Jeżeli znamy nasze mocne strony, łatwiej nam trafnie ocenić nasz potencjał i zdecydować, czym powinniśmy się zajmować. Jeżeli w czymś jestesmy lepsi od innych, to w tym polu łatwiej będzie nam odnieść sukces.

 

Twoje słabe strony

Coaching powinien też uwzględniać określenie największych wad: złych cech osobowości oraz braku kwalifikacji zawodowych w obszarach, w których te kwalifikacje byłyby nam z pewnych względów potrzebne. Znając swoje wady możemy:
1. Nie brać się za coś, do czego się nie nadajemy;
2. Popracować nad sobą tam, gdzie jest to potrzebne.
Brak kwalifikacji bądź negatywne cechy osobowości mogą nam przeszkadzać w osiąganiu celów. Znajomość tych wad umożliwia ich pokonanie i usunięcie - czy to pracując ze sobą na własną rękę, czy też korzystając z kursów, szkoleń itd.

 

Ustalanie celów

Ustalanie celów wydaje się czynnością banalną, jednak większości z nas sprawia niemały kłopot. Po pierwsze, brak nam motywacji, aby to po prostu zrobić. Znalezienie paru kwadransów, aby usiąć przed kartką papieru z ołówkiem w ręku, może być nie lada wyzwaniem.
Po drugie, zwykle nie wiemy jak to zrobić. Coach pomoże nam poznać kilka prostych technik ustalania celów, powie, w jak wygląda prawidłowo określony cel. Jako osoba niezależna podpowie także, czy cele są realne do osiągnięcia i czy zgadzają się z naszymi wartościami.

 

Motywacja

Słaba motywacja to główny problem większości z nas. Nawet Ci z nas, którzy wiedzą, czego chcą (a takich wśród nas jest niewielu!), nie mają motywacji do tego, aby rzeczywiście włożyć wysiłek w realizowanie swoich celów.
Rozsądny coach powinien wiedzieć, w jaki sposób zmotywować klienta do działania. Powinien dać nam POWERA do działania. Powinien także pomóc nam poznać, co najlepiej motywuje nas do działania.

 

Emocje

Z budzeniem motywacji związane jest poznanie własnych emocji. To emocje powodują, że pojawia się chęć do działania. Bez emocji żaden cel nie wydaje się wartościowy. Coach wie, w jaki sposób pomóc klientowi dotrzeć do jego emocji, poznać je i zaangażować je w działanie.
Pomoże także powiązać emocje z celem. Tylko cele, które posiadają silny ładunek emocjonalny, mogę naprawdę motywować. Jeżeli trafimy na odpowiedniego coacha, powinien pomóc na uporządkować naszą znajomość własnych emocji.

 

Niepowodzenia

Profesjonalny coaching uwzględnia niepowodzenia. Są one częścią życiowego planu. Coach uczy, jak radzić sobie z własnymi niepowodzeniami, ale także pomaga uchronić się przed nimi w przyszłości. Coaching powinien uwzględniać analizę przeszkód stojących na drodze do realizacji celów. Zarządzanie ryzykiem jest więc jednym z elementów dobrego coachingu.

 

Ograniczające przekonania

Człowiek od początku swojego życia jest programowany przez otoczenie. Wszystkie sceny z życia, zwłaszcza z dzieciństwa, wszystkie wypowiedziane słowa przez bliskich, wszystkie oceny wystawione przez otoczenie składają się na "oprogramowanie" jednostki ludzkiej.
Wiele z tych programów, które mamy zainstalowane, są szkodliwe, niektóre z nich niebezpieczne.
Rozpoznanie i zmiana ograniczających przekonań jest jednym z ważniejszych elementów coachingu duchowego.

 

Relacje z innymi

Coaching ma wiele wspólnego z budowaniem harmonijnych relacji z otoczeniem. Aby prowadzić udane życie, trzeba pracować nad dobrymi relacjami z innymi. Nikt nie potrafi załatwiać wszystkich spraw z innymi idealnie. Dobrych relacji uczymy się całe życie. Uczenie się poprawnych relacji z innymi to prawdziwa szkoła życia. Coaching uwzględnia ten aspekt życia i za cel bierze sobie rozwój człowieka w tej dziedzinie życia.

 

Polub siebie

Aby osiągać sukcesy, budować dobre relacje z innymi, realizować siebie w najlepszy z możliwych sposobów, musimy pogodzić się z naszym wnętrzem. Jeżeli w środku nas coś bardzo nie gra, trudno będzie nam osiągnąć wewnętrzny spokój, pewność siebie i wiarę we własne możliwości. O sukces będzie bardzo trudno. Poznanie siebie i pogodzenie się ze sobą jest kluczowych elementem coachingu. Co więcej, należy siebie nie tylko poznać i zaakceptować, ale do tego polubić!

 

Są to najczęściej wymieniane korzyści, jakie można uzyskać podczas sesji coachingowych. Choć większość tych korzyści możemy każdego dnia osiągać sami (w domu), to można przypuszczać, że korzystanie z porad doświadczonego coacha powinno w wielkiej mierze ułatwić to zadanie.
Uzyskiwania takich właśnie efektów powinna uczyć każda szkoła coachingu życiowego.
Jest oczywiście wiele innych korzyści, których można oczekiwać od coachingu. Poza coachingiem życiowym (life coaching), funkcjonuje także wiele innych rodzajów coachingu, takich jak coaching zawodowy, finansowy, coaching relacji międzyludzkich a nawet coaching dietetyczny.

64d1d0d1b55615a46fce9c601dc345c1.jpg

 

Coach w trakcie pracy

 
 

Czy coaching jest warty swojej ceny? Jakie jeszcze korzyści może dać coaching, a w czym na pewno się nie przyda? A może ktoś z Was korzystał z coachingu? Jakie jest wasze zdanie?