Login lub e-mail Hasło   

Opowieści o człowieku ulepionym z gliny...

Ilu Bogów lepiło człowieka z gliny i ile było Potopów? Ja znam co najmniej dwa takie przypadki.
Wyświetlenia: 3.701 Zamieszczono 18/05/2013

Od dawna byłem zdania, że ST jest niczym więcej, jak spisaną historią Izraela. Pamiętam, jak uczono mnie, że opowiedziane tam historie są faktami historycznym, ale czy wszystkie? Czy nie jest tak, że pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju zamiast faktów, zawierają wierzenia, a przedstawione tam opisy, to w rzeczywistości tylko wyobrażenie sposobu powstania świata, i to spisane przez wymarłe już cywilizacje? Natomiast Mojżesz był jedynie ich propagatorem, tym który je spisał i umieścił w Biblii? Wiele wskazuje na to, że może tak być. Gdy w połowie XIX w. w dawnej stolicy Asyrii, Niniwie, odkryto ogromną bibliotekę króla Asurbanipala, znaleziono tam około 25 tys. glinianych tabliczek z pismem klinowym. Nikt nie umiał właściwie ocenić znaleziska aż do 3 grudnia 1872 roku, W tym dniu w Londynie, na posiedzeniu Towarzystwa Biblijnej Archeologii (Society of Biblical Archeology), jeden z pierwszych asyriologów George Smith, ogłosił swoje zadziwiające odkrycie. Okazało się, że jedna z tabliczek zawierała fragment opisu Potopu, przypominającego znaną opowieść biblijną. Znalezisko wywołało zdumienie całego świata naukowego, bo okazało się, że Biblia, wcale nie jest najstarszą księgą świata. Znaleziony tekst udowodnił, że istniały inne, dużo starsze historie stworzenia świata. Wiele motywów znanych dotychczas jedynie z Biblii znalazło swój pierwowzór. Czyżby Biblia powtarzała jedynie to, co inni wymyślili dużo wcześniej? „Atarhasis”- to najstarszy tekst znany w całości dzisiejszym archeologom. Powstał w Mezopotamii w XVIII lub XVIIw. pne. (biblijny Mojżesz żył w XIII w. przed Chrystusem) i zawiera opis początków człowieka i wspomnianego już Potopu. Jego autor czy też autorzy, próbują odpowiedzieć na pytanie: skąd wziął się człowiek i po co.? Bohaterami są dwie grupy bogów: starsi, nazywani Anunnaki, i młodsi, Igigi. Odczytane teksty tak przedstawiały powstanie człowieka:

Kiedy bogowie stwarzali człowieka, byli zmuszani do pracy i bardzo się trudzili, gdy wielcy Anunnaki nakładali na Igigi siedmiokrotne prace. Wielki był ich trud, a praca bardzo ciężka i nieskończone ich mozoły”.

Wykorzystywani Igigi zbuntowali się przeciw potężniejszym boskim braciom. Zagrożeni Anunnaki, po daremnych próbach ugłaskania buntowników, wpadli na pomysł stworzenia człowieka:

Ea, otworzywszy usta, zwrócił się do bogów, swoich braci:
Dlaczego mamy ich obwiniać? Ciężka była ich praca, nieskończone mozoły!
Jest jednak na to rada. Wystarczy stworzyć człowieka:
To on będzie dźwigał jarzmo bogów, będzie dźwigał jarzmo Igigi, to człowiek zostanie obciążony ich pracą”.

W wielkim babilońskim poemacie ENUMA ELISZ, który głosił chwałę boga Marduka – starszym od najstarszych ksiąg biblijnych, znajdujemy lepienie człowieka z gliny.

Tablica V

Na niebie Marduk stworzył gwiazdy, obdarzył Księżyc i Słońce blaskiem, rozdzielił dzień i noc. Prawdopodobnie stworzył także rośliny i zwierzęta (tablica jest uszkodzona). Wszyscy bogowie składali cześć Mardukowi.

Tablica VI
Marduk postanowił stworzyć człowieka. Podzielił się swoim pomysłem z Ea. Uzyskał zgodę bogów na złożenie ofiary z Kingu, z którego krwi Ea stworzył pierwszych ludzi i przykazał im służyć bogom. 

Według innego tekstu, pochodzącego z mitów egipskich, człowieka ukształtował z gliny na kole garncarskim bóg Chnum.

Chnum – w mitologii egipskiej pradawny bóg Górnego Egiptu. Stwórca ludzi, miał na kole garncarskim ulepić człowieka i inne stworzenia. Uważany był także za dawcę wody i opiekuna wylewów Nilu.

Od V dynastii (zgodnie z teorią heliopolitańską) łączony był ze Słońcem (Re), występując pod imieniem Chnum-Re. W sztuce staroegipskiej jego wyobrażenia przy kole garncarskim pojawiły się za czasów XVIII dynastii, chociaż wzmianki o tej jego roli sięgają Tekstów Piramid..¹

W Biblii również czytamy, że człowiek ulepiony został z gliny:

Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą (Rdz 2, 7).

Skąd wziął się ten motyw? Czyżby Biblia powtarzała jedynie to, co inni wymyślili dużo wcześniej?

Porównując natchnione teksty biblijne z poematem „Atarhasis”, uwagę przykuwa kolejna „oryginalność” autorów biblijnych. Dochodzi się do wniosku, że nie tylko dobrze znali mitologię i tradycję swych sąsiadów, ale potrafili też wybierać z niej to, co uznali za przydatne by osiągnąć swój cel. Zapożyczone tradycje oczyszczono z politeizmu i przedstawiono jako własną historię stworzenia świata. Następnie przez długie wieki wmawiano ją wszystkim, a Biblia uchodziła za najstarszą księgę świata. Bo nie mogło być inaczej, skoro to od niej wszystko się zaczęło. Odczytując znalezione w ruinach starożytnej Niniwy tabliczki z pismem klinowym, natrafiono na opowieść o Potopie uderzając podobnym do biblijnego.

Jego bohater - „Utnapisztim - był jednym z niewielu ludzi, którzy ocaleli z potopu sprowadzonego przez bogów za namową Enlila. Ostrzeżony przez przychylnego mu boga Enkiego, zbudowa statek, na którym pomieścił swoją żonę, krewnych, sługi i dobytek oraz rośliny i zwierzęta wszystkich gatunków. Gdy nadszedł potop, unoszący się na falach korab dał wszystkim bezpieczne schronienie. Po siedmiu dniach stawiania czoła burzom podczas potopu, statek osiadł na górze Nimusz. Po następnych siedmiu dniach Utnapisztim wypuszcza kolejno gołębia, jaskółkę i kruka. Ten ostatni już nie wrócił, co świadczyło, że wody potopu opadły i ptak znalazł miejsce by usiąść. Przybiwszy do lądu, Utnapisztim wypuścił wszystkie zwierzęta, zasadził wszystkie rośliny i złożył ofiary bogom. Skutki nierozważnie wywołanej katastrofy przeraziły bogów, którzy pożałowali swojej decyzji.” ¹

Należy sądzić, że wychowany na dworze faraona Mojżesz, jako protegowany córki faraona, znał te prastare podania i tradycje i umiejętnie wykorzystywał wplatając w opowieści o stworzonym przez siebie Bogu. Tworząc mit starał się odpowiedzieć na wszelkie pytania o sens życia, jego ustawicznego zagrożenia, o sens cierpienia i śmierci, o ludzką odpowiedzialność i o samego Boga.

Nie dziwcie się zatem Siostry i Bracia. że Wasz Jahwe też was ulepił z gliny(?)..., pokarał Potopem, a przecież mógł inaczej, zamiast czerpać wzorce nie dosyć że pogańskie, to jeszcze świętokradcze - bo pochodzące od "nieistniejących" bogów-stwórców. 

Przypisy:

¹. Fragmenty teksu pochodzące z Wikipedii. 

Podobne artykuły


11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 405
11
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1659
11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 411
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 697
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 922
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 228
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 254
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 597
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 295
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 368
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 439
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 541
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 285
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 588
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 576
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  18/05/2013
  Amicus,  18/05/2013

@swistak: "Widocznie jesteś większy i potężniejszym Dżinem od wszystkich Bogów Jahwe i Jezusa."
Najpotężniejszym z dżinów jest niewątpliwie dżin z tonikiem. Oczywiście jego moc zależy też od jednorazowo skonsumowanej ilości ;)

  arturant,  20/05/2013

@swistak: Podążając za bredniami ,które wypisujesz , to sekta rzymsko-katolicka jest potężniejsza od bogów i jezusów i dzinów razem wziętych , gdyż kompletnie lekceważy stary testament. Jakaś taka mało spójna ta twoja walka ze wszystkimi o jezusa.

@Amicus: Zaoponuję. Dżin bez toniku jest potężniejszy.

Robert, nie tylko ST korzystał z mitów starożytnych , ale i Nowy Testament. Narodziny z dziewicy, czy daty narodzin w okresie przesilenia to wszystko są zapożyczenia z pogańskich wierzeń. W tamtym czasie weryfikowalność natchnionych opowieści była znikoma i wielu ludzi dawało się na to nabrać, chociaż i dzisiaj pomimo dostępu do wszelkiej informacji, pomimo takich artykułów jak Twój, ludzie nadal nadają status prawdopodobieństwa bajkom głoszonym przez facetów w śmiesznych czapkach.

@Krzysztof Mrozowski: Niby racja, ale o tym to chyba już wszyscy wiedzą. Natomiast o papugowaniu w ST, to raczej mało kto wie. :)

  hussair  (www),  18/05/2013

@Robert Molnar: Jedna z części kultowego już filmu ZeitGeist poświęcona jest temu zjawisku: pobieraniu gotowych wzorców ku nowym ołtarzom.

@Robert Molnar: A, nie wszyscy, bo nawet na eiobie jest całe grono, którzy nie chcą wiedzieć ;-)

  Elba,  18/05/2013

Historia kołem się toczy. Wszystko już kiedyś było. Wszystko już kiedyś ktoś powiedział... Nowe wyrasta ze starego… Lecz na zawsze pozostanie tajemnicą odpowiedź na pytanie: Kto pierwszy…? http://www.youtube.com/watch?v(...)orFHKHQ

  oculus,  18/05/2013

Wynika z tego, że żyją wśród nas potomkowie bogów i pierwszych ludzi. Różnice genetyczne miedzy ludzmi są większe niż między człowiekiem a szympansem.

  swistak  (www),  18/05/2013

Komentarz dnia! Wielki Duch, widział zwady między zwierzętami. Każde z nich chciało rządzić innymi. Gdy miał już dość tych kłótni wstał ze swej skały i powiedział, że dość ma kłótni między nimi. Zapowiedział im, że znajdzie im takiego władcę, który będzie sprawiedliwy i który będzie umiał rządzić całą resztą. Mówiąc to uleciał w górę.
Później na ziemi, zaczął zbierać kamienie do budowy wiel ...  wyświetl więcej

@swistak: A co z... Chińczykami? Tylko mi nie mów, że to białasy chore na żółtaczkę ;)
Ale plusa i tak ci dam, boś się chłopie napracował :)

  ulmed,  18/05/2013

@Amicus: Za to zdanie: "A co z... Chińczykami? Tylko mi nie mów, że to białasy chore na żółtaczkę ;)"
to Cię naręczem promyczków nagrodzę, uśmiechnęłam się choć ciężko mi na duszy ostatnio.

@swistak: Przyznam, że czytałem nawet z zaciekawieniem, dałem plusika, bo jesteś lepszy w tworzeniu bajek od Mojżesza.

  arturant,  20/05/2013

@swistak: A potem przypłynął biały człowiek i zaczął nawracać na chrześcijaństwo , po tym nawracaniu zabrakło indian i nie miał kto pracować i chwalić pana, więc znaleźli na to sposób i prędziutko przywieźli czarnego człowieka z powrotem ,i wszyscy żyli długo i szczęśliwie i rosła potęga na chwałę bożą . No może oprócz czarnych, ale ci się nie liczyli gdyż byli , jak to mawiał nawracający święty jezuita, niczym zwierzęta.

@swistak: Dzięki, że wkleiłeś ten mit. Gwoli ścisłości - gdy Manitou tworzył świat i człowieka, nie było białych i czarnych. Mit powstał po odkryciu Ameryki.

  ulmed,  18/05/2013

"Tymczasem koledzy profesora z Uniwersytetów Sheffield i Warwick dowiedli właśnie, że pierwsza była kura.
- Od dawna podejrzewaliśmy, że pierwsze było jajko, ale mamy dziś twarde dowody na to, że pierwsza była kura - powiedział gazecie dr Colin Freeman z Wydziału Inżynierii Materiałowej Uniwersytetu Sheffield.
Naukowcy przyjrzeli się sprawie za pomocą superkomputera Hector. Sprawdzaj ...  wyświetl więcej

@ulmed: Ja już trzydzieści lat temu wiedziałem, że najpierw była kura. W czwartym dniu tworzenia świata Bóg stworzył wszystkie stworzenia skrzydlate. Nawet, gdyby przyjąć, że kurica nie ptica, to w piątym, stworzył wszystkie stworzenia gospodarcze. Tak, czy owak, kura była pierwsza, później zniosła jajko, i tak toczy się to do dzisiaj.

  ulmed,  18/05/2013

Obejrzyj cudowne zdjęcia z ...łona. Tak się samo lepi http://www.fakt.pl/Plody-zwier(...),3.html

@ulmed: Mam wrażenie, że w ogóle nie rozumiesz tematu. :( W Biblii której wierzysz bez żadnych zastrzeżeń, jest umieszczony opis stworzenia z gliny - pierwszego człowieka na Ziemi. Natomiast zamieszczony artykuł ma na celu ukazanie faktu, że twój Jahwe nie był pierwszym używającym tego materiału. :)


Od dawna byłem zdania, że ST jest niczym więcej, jak spisaną historią Izraela.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rober, a oto opis jak powstala Biblia (zapis historyczny)

Biblię pisali ludzie, którzy zaczerpnęli swoją „naukę„ przy pasterskim ognisku.
Powtarzając zasłyszane słowa inny

...  wyświetl więcej

  ulmed,  19/05/2013

@Robert Molnar: Ja wierzę w Boga, ale Ty niewiele wiesz o moim myśleniu, ja nigdy nie wypowiadam się o religii.
Zresztą w słowach o lepieniu z gliny i tchnięciu ducha jest sens.
Poszukaj :))

@ulmed: Jest sens, bo te słowa są obrazem myśli wytwarzanych przez bakterie. Wszystkie opowiastki - duże i małe - są efektem metabolizmu bakterii probiotycznych, patogennych lub komensalnych - wszystkich mamy po trochu w sobie, i każda opowieść ( za czy przeciw) służy jedynie zaspokojeniu naszej wewnetrznej potrzeby (duchowej?), by proces trawienia przebiegał optymalnie. Bakterie poduwaja nam myśl ...  wyświetl więcej

  nse,  19/05/2013

"Skąd wziął się ten motyw? Czyżby Biblia powtarzała jedynie to, co inni wymyślili dużo wcześniej?"
... wymyślili czy dostrzegli ??

  oculus,  19/05/2013

@Mariusz Kajstura: Raczej to drugie, ludzie nauczyli się tego wszystkiego a wymyślać, to zaczęli od 200 lat.

  Elba,  19/05/2013

@Mariusz Kajstura:
Słowa służą ludziom do manipulacji innymi ludźmi. Odczucie Boga nie ma nic wspólnego ze słowami, nawet użytymi jako zaklęcia. Czujesz Jego obecność, albo nie... Opisywanie odczuwania, nie jest tym samym, co odczuwanie... Substytut czyli zamiennik - nigdy nie będzie oryginałem, co najwyżej może udawać go... Religie udają, że mają kontakt z Bogiem i oszukują ludzi, że im ud ...  wyświetl więcej

  nse,  19/05/2013

@Elba: Kontaktu z Bogiem nie znajdzie się za pośrednictwem religii ani ich symboli.
Jeśli ktoś chce zrozumieć osobowość poety którego nie może spotkać powinien się wgłębić w jego wiersze, to my sami jesteśmy jak wiersze napisane przez Boga i tylko przez wgłębienie się w samego siebie możemy odnaleźć kontakt z Bogiem ...

  bardek,  20/05/2013

@Autor. To pytkie, a nawet prostackie - z tą gliną, z tym "papugowaniem, o którym mało kto wie". Co stanowiło bazę motywacyjną dla stworzenia tego tekściku? Czy chęć podzielenia się rozległą (?) wiedzą (Nauczycielskie powołanie?)? Słowo glina jest nieporadnym tłumaczeniem z oryginału. O ile się nie mylę, to w ST zawarta jest przebogata wiedza (jeśli tekstu nie odbieramy jedynie dosłownie). Należał ...  wyświetl więcej

  ibolya,  21/05/2013

@bardek: Czy eksperymenty i modyfikacje ludzkiego DNA ( lepienie z gliny) są moralne i etyczne, pytam w kontekście tego "tekściku"?

@ibolya:

Moralnosc, to jest suma nieudanych niemoralnosci !

Panie Bardek, płytkie i prostackie to jest wmawianie ludziom samodzielnie myślącym, że świat powstał w sposób zapisany w jedynie słusznej księdze. Twierdzenie to, jest takim samym dogmatem, jak papieska nieomylność. Płytkie i prostackie było wprowadzenie religii do szkół, zamiast pozostawienie jej nauczania w salkach katechetycznych. Płytkie i prostackie jest również – pobieranie opłat za jej nauc ...  wyświetl więcej

  bardek,  21/05/2013

@ibolia. Jeśli ktoś przeprowadzał eksperymenty na ludzkim (a może przedludzkim) materiale genetycznym, to nie byli to ludzie. Czy to kojarzy się Panu z glinką? Jeśli tak, to trudno mówić o etyce i moralności kosmitów. Czy często zastanawiamy się nad etycznością badań naukowych na zwierzętach, a tymbardziej podczas zajadania się golonką? Grunt to dobre piwo. Ktoś o coś pyta nieszczęsne zwierzaki? N ...  wyświetl więcej

  bardek,  21/05/2013

@ibolya, przepraszam za pomyłkę.

O ile dobrze pamiętam, pierwowzorem Noe'go był Gilgamesz z tekstów babilońskich.

@Leszek Małkowski:
Wątek potopu przewija się w tradycji wielu ludów. Znanych jest co najmniej kilkadziesiąt legend o Potopie. Istnieje też w oddzielnych staro-babilońskich fragmentach (szczątek dziejów Utanapisztim, rozmowa Ea z Atrahazisem).
Głównym jej bohaterem jest Izbudar a jego pradziad Utnapisztim występuje jako Hasis Adra lub Xisuthros. To, że w starożytnym wschodzie miała mi ...  wyświetl więcej

  bardek,  23/05/2013

Panie Robercie, coś mi się widzi, ze mamy ze sobą sporo wspólnego. A jednak coś mnie ubodło podczas lektury pańskiego artykułu. W dodatku nie byłem w dobrym nastroju, a otworzyłem Eiobę, by się uspokoić... Zdarza się. Użyłem przy tym niewłaściwych słów, nie mając absolutnie zamiaru obrażać. Ubolewam nad tym, gdyż mnie interesuje wyłącznie strona merytoryczna. W żadnym wypadku "metoda ad personam". ...  wyświetl więcej

  bardek,  23/05/2013

Cd.
Czytając pański tekst odniosłem wrażenie, że wszystko jest już zaklepane, że to, co Pan twierdzi jest jedyną prawdą. Może się mylę. To mi przeszkadzało. Sądzę, że chodzi o rzecz dużo bardziej złożoną, niż wydawać się może nawet komuś bardzo zainteresowanemu. Oczywiście mam na myśli początki Ks. Rodzaju. W swej wypowiedzi stwierdziłem, że chodzi o przekaz. Uważam, że nie ma tu mowy o pro ...  wyświetl więcej

  bardek,  23/05/2013

Cd.
Do dziś bardzo wielu bardzo mądrych ludzi głowi się nad tym, jak tę "zaklętą" w Piśmie wiedzę wydobyć. Pomimo wieloletnich studiów, w dalszym ciągu nie są pewni siebie, a zdania ich są podzielone.
Nie znam pańskiej specjalności. Wiem, że aby móc badać, należy znać oryginalne języki starożytne: hebrajski i przede wszystkim sumeryjski. To nie to samo, co tłumaczenia z j. angielskie ...  wyświetl więcej

@bardek:
Moim zdaniem, opinia o „tajemniczej wiedzy” jakoby zawartej w Biblii, jest bardzo mocno przesadzona. Zdaję sobie sprawę, że istnieją ludzie głęboko wierzący w ukryty w niej szyfr i próbujący go odnaleźć. Jak do tej pory, wysiłki te spełzają na niczym, nie dlatego że nikomu jeszcze nie udało się go odkryć, ale dlatego, że szyfr ten nie istnieje (zaznaczam: jest to moje subiektywne z ...  wyświetl więcej

Przepraszam, że odpowiadam dopiero teraz.
"Jak do tej pory, wysiłki te spełzają na niczym, nie dlatego że nikomu jeszcze nie udało się go odkryć, ale dlatego, że szyfr ten nie istnieje (zaznaczam: jest to moje subiektywne zdanie)."
Uczciwie stwierdził Pan, że to pańskie subiektywne zdanie. Otóż wysiłki nie spełzły na niczym. By się o tym przekonać wystarczy przeczytać książkę:Jeffrey ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska