Login lub e-mail Hasło   

Człowiek z Wysokiego Zamku

... i Piąty Święty Żywioł
Wyświetlenia: 1.479 Zamieszczono 18/05/2013

Dwie powieści fantastyczne, jedna o alternatywnej historii, druga o alternatywach przyszłości ludzkości. Łączy je tylko miejsce akcji – Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych, pewnie oboje autorzy pochodzą z tamtych stron. Poza tym wszystko wydaje się je dzielić. Akcja „Człowieka z Wysokiego Zamku”, Którą napisał Philip Dick na początku lat 60-siątych XX wieku toczy się w wieku XX. Akcja „Piątego świętego żywiołu” napisana przez autorkę, która używa pseudonimu Starhawk na początku lat 90-siątych XX wieku toczy się w połowie XXI wieku.

 

Dick opisuje historię alternatywną, czyli co by było gdyby to faszyści wygrali II wojnę światową. Ameryka podzielona jest na dwie strefy wpływów – niemiecką i japońską. Zachodnie Wybrzeże przypadło w udziale Japonii. Nie wiem skąd autor wziął pomysł, ale w tej alternatywnej rzeczywistości Japończycy - okupanci niezwykle cenią wszelkie pamiątki pochodzące z przeszłości Stanów Zjednoczonych. Nazywają te przedmioty rękodziełem artystycznym i gotowi są płacić za nie duże pieniądze. Kwitnie handel tymi przedmiotami i powstają nielegalne wytwórnie replik takich przedmiotów jak na przykład rewolwery z wojny secesyjnej. Japońscy okupanci z kolei zaszczepili Amerykanom wiarę w przeznaczenie i posługiwanie się wyrocznią przed podjęciem każdej decyzji. Bardzo popularna jest wśród okupowanych Amerykanów napisana przez tytułowego Człowieka z Wysokiego Zamku powieść o tym, że naziści przegrali wojnę.

W strefie okupowanej przez Niemców książka jest nielegalna, a jej czytanie zakazane. Dick przedstawia czytelnikowi sytuację w tej strefie tylko pośrednio. Z rozmów i wspomnień bohaterów wyłania się bardzo złowieszczy obraz powszechnych obozów pracy, eksterminacji Żydów i murzynów. W jednym z fragmentów autor wspomina o całkowitej likwidacji ludności Afryki w wyniku nazistowskich eksperymentów.

 

Starhawk natomiast przedstawiła dwa skrajne systemy, do stworzenia których zmierza jej zdaniem ludzkość. Jeden system to totalna utopia. Kolorowa wizja demokracji i zgody ludzi wszystkich ras i religii, którzy żyją zgodnie z naturą i próbują oczyścić skażoną Ziemię. Wierzą, że woda, powietrze, ogień i ziemia to Święte Żywioły, których nikt nie może zawłaszczyć i które każdemu należą się za darmo.

Drugi system to totalny koszmar. Wizja totalitarnie rządzonego społeczeństwa, w którym nic nie jest za darmo, w którym bogaci pływają w basenach, a tuż za ogrodzeniem ich posiadłości biedacy umierają z pragnienia. Systemu, który pozbawia biednych wszystkich praw i w którym przeprowadza się na ludziach eksperymenty, na przykład hodując żołnierzy. Treścią  powieści jest konfrontacja tych dwóch systemów.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1599
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 666
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1161
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 769
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 654
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1027
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 735
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 394
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 452
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 351
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 626
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 471
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 521
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 521
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 964
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  19/05/2013

Budowa ludzkiej wieży Babel bez Jezusa, kamienia węgielnego, to syzyfowa praca natchnionych przez pychę i arogancję murarzy w masońskich fartuszkach. Dziś to globalizm dla lemingów.

  arturant,  20/05/2013

@swistak: Zwierzchnikiem loży masońskiej jest generał zakonu jezuitów , to co ci znów przeszkadza?

Czytałam dosyć dawno. Może zrobię powtórkę? :)

  barkarz  (www),  19/05/2013

@Alicja Minicka:
Tę o tych żywiołach czytałem całkiem niedawno. Klimat hippisowski i kobiety jakby trochę za bardzo wyzwolone, ale pomysł ok:)

@barkarz:
Ależ kochany Barkarzu,
Jak kobiety mogą być za bardzo wyzwolone? :)

  barkarz  (www),  19/05/2013

@Alicja Minicka:
Ktoś taki jak świstak nazwałby to prawdopodobnie wyuzdaniem. Na szczęście on za dużo nie czyta.

  arturant,  20/05/2013

Oj muszę koniecznie przeczytać , a swoją drogą był już film o tym jak adolf wojnę wygrał, ale tytuł mi uciekł. Pamiętam ,że grał tam Rutger Hauer.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska