Login lub e-mail Hasło   

Miłość i nienawiść

Spieszmy się kochać siebie samego,,a mniej będziemy innych nienawidzieć
Wyświetlenia: 821 Zamieszczono 30/05/2013

!

 

Na Kresach  kochać się  prawosławnym z katoliczkami zabraniał ksiądz! W mojej wsi  Hrewlanie z tego powodu,  rodzice córę zamykali  w kurniku,a narzeczonego szczuli  psami i bili kijami.

Zakochani jednak spotykali się    przy kamieniu nad brzegiem Brzezinki Owocem  spotkań była ciąża,żeby  ukryć   tę hańbę  przed ludźmi ,wywieźli córkę do lasu i powiesili .

Gdzie Aldona ,wasza córka-dopytywały się wścibskie babinki ?Wyjechała służyć do bogatego dziedzica w Zalesiu wyjaśniali nie patrząc im w oczy. Narzeczony z rozpaczy stracił zmysły. . Biegał po polach i zbierał kłosy na chleb dla niej.., składał pod głazem ich tajemnej miłości

Nikt go nie leczył,rodzina biedna i niepiśmienna,a do tego prawosławna klepała biedę w śród zamożnych katolików. Tylko starszy brat przynosił mu pieczone ziemniaki pod tę głaz. a zabierał kłosy,suszył je na piecu i w żarnach zamieniał na mąkę,a on dalej zbierał i cieszył się,ze Aldona ich zajada.

Miejsce sanacji zajęli bolszewicy ,ale dola jego w niczym się nie zmieniła , biegał z torbą przez wieś na pola kołchozowe ,a dzieci rzucały kamieniami i wołały „wariat. ,wariat., bolszewicy w 1941 roku uciekali przed Niemcami on tez z torbą pełną kłosów biegł pod tę głaz

Niemcy strzelali do uciekających, jak myśliwi do zająców,a on wciąż biegł z wypchaną kłosami torbą .Na wezwanie  halit, nie  zatrzymał. I  przed tym głazem  padł śmiertelny strzał .Kłosy rozsypały się zabarwiając się krwią 

Rodzice z sąsiadami kopali grób dla czerwonoarmistów , oficer z trupią czaszką na czapce z pejczem w ręku podszedł  do nich i  wskazując  na lezącego obok głazu chłopaka-zapytał po białorusku:”Rus ,komunista ?

Mama opowiedziała historię  tej  nieszczęśliwej miłości. Maine Got-wykrzyknął chwytając się za głowę aż czapką spadła i potoczyła się do rozsypanych kłosów. Oficer  coś zaszwargotał żołnierzom -z rozdziawianymi gębami słuchali i co chwilę krzyczeli ja ,ja her leutnant Oparli karabiny o drzewo i saperkami zakopali go  obok głazu z torbą kłosów.

Widziałem jego rozwarte oczy i uśmiechniętą twarz , może zobaczył w lnianej sukience Aldonę i biegł na jej spotkanie..... Ludzie stali w milczeniu, baby płakały. .Niemcy rechocząc oddali nad grobem salwę honorową, i ze śpiewem pomaszerowali do wsi. potem przeprowadzili dochodzenie w wyniku którego rodzice przyznali się do zbrodni ,zostali powieszeni na drzewie przy moście ,nie wolno było ich zdejmować, dyndały upiornie na wietrze kilkanaście dni,w nocy ktoś ich zakopał w rowie. Ziemia tam ponoć stękała i płacz córki słychać był, kiedyś przyjechali akowce,postawili krzyż,a ksiądz co zabraniał tej miłości święconą wodą kropił

Brat zastrzelonego wariata wstąpił do policji niemieckiej i księdza powiesił na tym krzyżu,dyndał na nim upiornie jak tamci na drzewie. Chłopcy z lasu za to pewnej nocy zagrodę z rodzicami policjanta spalili,a krowę uprowadzili do lasu.

Podobne artykuły


17
komentarze: 93 | wyświetlenia: 2225
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1128
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1073
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 802
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 563
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 626
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 685
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 991
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 650
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 496
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 511
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  arturant,  30/05/2013

Każda religia przeradza sie w bandytyzm ,nie ważne czy islam czy chrześcijaństwo. Czemu nikt nie dał ludziom żyć spokojnie , tylko zawsze znalazł się jakiś zbawca ,uzurpujący sobie prawa do narzucania swej woli, w imię jakiegoś stwórcy.

@arturant: To nasza wina,że ulegamy psychozie tłumu,nie kierujemy się własnym rozsądkiem,z doświadczeń dziejowych samodzielnie nie wyciągamy wniosków,bierzemy gotowe n wierzymy autorytetom , niestety wybieramy ich nieraz sami,akceptujemy bezkrytycznie,mimo,że fakty przeczą,np.o.rydzyk,kosciól,nasi skurwiele rodem z "solidarności",pozdrawiamDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska