Login lub e-mail Hasło   

Gwarantem ludzkiej godności i życia jest Bóg

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.pch24.pl/abp-hoser--bez-nadrz(...),i.html
Abp Hoser: bez nadrzędności Prawa Bożego nasze systemy prawne będą niesprawiedliwe i niebezpieczne
Wyświetlenia: 557 Zamieszczono 02/06/2013

- Jedynym gwarantem ludzkiej godności i życia jest Bóg. Stąd nadrzędność prawa Bożego nad prawem stanowionym. Zaprzeczać temu, to tworzyć prawa niesprawiedliwe i niebezpieczne - podkreślił abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski odniósł się też do toczącej się dyskusji nt. prawa Bożego w przestrzeni publicznej. - Miliony ludzi traktowanych jak robactwo, zabijanych. Tak właśnie wyglądało prawo, które nie uwzględniało prawa Bożego - powiedział.

 

W homilii abp Hoser zachęcał do szukania prawdziwej mądrości, która jest darem Boga. – Nakazy Pana są radością serca. One nas nie krępują, ale tworzą jako ludzi prawdziwie wolnych, którzy potrafią stawić czoła skomplikowanym sytuacjom życia – podkreślił.

Odnosząc się do trwającej w Polsce dyskusji na temat miejsca prawa Bożego w przestrzeni publicznej i państwowej abp Hoser zwrócił uwagę na zgubne skutki odrzucenia zasad Dekalogu. - Wszyscy zbrodniarze tłumaczyli się, że wykonywali rozkazy, że takie było prawo. Miliony ludzi traktowanych jak robactwo, zabijanych. Tak właśnie wyglądało prawo, które nie uwzględniało prawa Bożego – podkreślił biskup warszawsko-praski, stwierdzając, że "jedynym gwarantem ludzkiej godności i życia jest Bóg".

Stąd, jego zdaniem, wynika nadrzędność prawa Bożego nad prawem stanowionym. - Zaprzeczać temu to tworzyć prawa niesprawiedliwe i niebezpieczne - zaznaczył.

- Jako chrześcijanie stanowimy przecież większość tego narodu, prośmy zatem Maryję, abyśmy umieli budować społeczeństwo, które będzie kierowało się Bożą Mądrością zarówno w sprawach wielkiej wagi, jak i drobnych życia codziennego – zaapelował abp Hoser.

Biskup warszawsko-praski przewodniczył 1 czerwca wieczorem Mszy św. w sanktuarium Świętej Trójcy w Kobyłce, gdzie miała miejsce kolejna w diecezji stacja Roku Wiary. Następna stacja odbędzie się w parafii św. Wincentego a Paulo w dekanacie Otwockim.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1698
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 986
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1258
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 928
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1110
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 502
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 838
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 633
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 936
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1165
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 761
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1042
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 802
 
Autor
KAI
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  02/06/2013

Pasterze tęsknią za władzą dusz jak towarzysz Miller za PZPR-em.

@Hamilton Starszy:
Hamiltonie, paradoksalnie cywilizacyjna izolacja naszego Narodu w czasach PRL-u doskonale sie przyczynila do wlasciwie nieograniczonej religijnej indoktrynacji. Na szczescie te czasy nie wroca...
Parafrazujac Ciebie... :
"Panowie pasterze, urodzily sie nowe pokolenia ciekawskich owieczek i krnabrnych barankow, ktore posmakowaly trawki na sasiednich pastwiska ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  02/06/2013

@youngcontrarian: każdy pasterz strzyżąc owieczki opowiada im bajeczki. W zależności od wielkości stadka kazaniem lub homilią zwie się ta gadka.

  Hamilton,  02/06/2013

"Wszyscy zbrodniarze tłumaczyli się, że wykonywali rozkazy, że takie było prawo. Inkwizytorzy też jedynie egzekwowali prawo boskie. Przygadał kocioł garnkowi.

  swistak  (www),  02/06/2013

I pogadali se kocioł z garnkiem!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska