Login lub e-mail Hasło   

Zubry

Fortunna kołem się toczy,a biednemu trudno zostać bogatym,jego losem rządzą silniejsi...
Wyświetlenia: 686 Zamieszczono 05/06/2013

Ojciec z Lotwy  przyjechał bogaty  , do bratanka Piłsudskiego w Mosaru poszedł,znał go z wojny polsko-bolszewickiej prosić o zezwolenie. na handel, na  sklep  dał  budynek  obok kosciola,bierz w dzierżawę sad i jezioro zachęcał .

Żydzi zaskoczeni  ,  z nimi rozwiązał dzierżawę? Ojciec  pokazał wtedy nacięcia na rękojeści szabli,tyle bolszewików wysłałem do Abrahama i pieniędzy u Łotysza zarobiłem,-koniec z bidą i towarami na kredyt od was -powiedział i powiesil szablę pod ikone!-

 Jezioro i sad były obok siebie na rzut kamieniem. pilnowaliśmy  ich przed kłusownikami.Pamiętam tamte ,noce pachniały jabłkami i marzeniami, księżyc oświetlał twarz ojca ,  snuł  świetlaną przyszłość  rodziny ,we śnie jechałem z ojcem karetą !

Ranny świergot ptaków budził, kapaliśmy się i łowili ryby na śniadanie!

Pewnej nocy  płonęło ognisko  ,skry unosiły się i ginęły w ciemnościach.w szuwarach kwakały kaczki i wokół cicho. nieopodal drzemiący las tchnął paprociami, żywicą. Niedostępny i trwożny. był nawet w dzień ,wyłonił się z niego leśniczy i zmierzał do ogniska „ pokażę króla lasów, jeśli dostanę gorzały.powiedział.Ojciec wyciągnął ukrytą w sianie butelkę, leśniczy    łyków tego i powiedział-ruszamy. Prowadził  w głąb tego lasu.. Zgniecione wiekiem konary, sterczały jak stare baby pod kościołem, drzewa, wyrwane z korzeniami utrudniały marsz ,leśniczy z dwururką na plecach pocieszał, że wkrótce zobaczymy króla puszczy.

. Trzymałem się kurczowo ręki ojca ,  komary szczypały łydki i właziły za pazuchę. Hukała sowa i ktoś skakał po wierzchołkach drzew i pogwizdywał. Gdyby nie obecność ojca, to na pewno ze strachu nawaliłbym w portki. A leśniczy szeptem mówił „już niedługo zobaczymy, tylko cichutko stąpajcie". i nagle wskazał ręką, o tam stoją! Idźcie powolutku w ich kierunku.

Za wiekowym dębem patrzyły na nas ogromne , zastygłe w milczeniu oczy.

Tutaj ich stado , nie lubi ludzkiego głosu. podchodźcie po cichutku powiedział leśniczy . Stado spokojnie jakby płynęło w poświcie księżycowej , niektóre olbrzymy z pochylonymi łbami groźnie nas obserwowały. Jeśli pogonią, nie uciekajcie,a chowajcie się za drzewo-radził , mocne rogi dużego byka kilka metrów od nas nagle zamajaczyły,wtulony w ramiona ojca stałem za drzewem, a byk idąc, coraz bardziej pochylał głowę. Księżyc oświetlał jego oczy,władcze, mocarne, wskazywały, że to wódz, nie podoba się mu nasza obecność na jego terytorium, powiedział leśniczy szeptem.

Stado powoli odchodziło w głąb kniei, a tylko trzy żubry wciąż nas obserwowały. Idźcie, idźcie, szeptał leśniczy. I żubry posłuchały, szybko odeszły. Trzeszczały gałęzie i szyszki pod ich ciężkimi stopami, sowy ze strachu przestały hukać. Ile ich było w stadzie, nie udało się policzyć. Myślę, że około dwadzieścia, powiedział leśniczy pociągając z butelki resztkę  gorzałki,przez gęstwinę  krzewów wyszliśmy na skraj lasu, ognisko jeszcze się żarzyło,  za nami ciemny las szumiał, a od jeziorem płynęły kłębiaste chmury,zasłaniały księżyc, zanosi się na deszcz.-zauważył ojciec.

– Tato, chcę być leśniczym.

,

Objął mnie i zapytał. kto wtedy łowić ryby w tym jeziorze będzie,? Był to sierpień 1939 roku  ..Samoloty z gwiazdami na skrzydłach  leciały i leciały. Bratanek marszałka zatrzymał samochód, podał rękę ojcu na pożegnanie  i powiedział „bolszewicy prą . Nie darują nam za 1920 roku”i dodał gazu.Wkrótce  ogołocili  oni  nasz sklep, na drzwiach napisali„burżuj”, wróciliśmy znów do rodzinnej wsi Hrewlani

 

Podobne artykuły


17
komentarze: 77 | wyświetlenia: 2205
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1223
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1071
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1126
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 556
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 800
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 646
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 683
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 493
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 986
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 625
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Drogi Szymonie,
Wychililem kielonek "Zubrowki" za Twoje zdrowie... i za zubry tez!

@youngcontrarian: No to siup,w gardło nasze,a na ich pohybel

Dzięki, Szymonie, za te twoje wspominki...

  seta1212,  06/06/2013

Glosuję nawet nie prosząc o "zwolenie" ;))
...przy okazji likwiduję czerwone, którymi nasz kolorysta upstrzył jounga i Kasię.

  Amicus,  06/06/2013

@seta1212: Kolorysta prawdopodobnie nie lubi Szymona, żubrówki i kobiet ;)

@seta1212: Dzięki za uwagi,poprawiłem błąd, a kolorystów tu nie brakuje,pod moimi artykułami też tchną miłoscią blizniego,wartosciami katolickimi,cudami JP2,pozdrawiam!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska