JustPaste.it

Kolektory słoneczne, czy warto?

Szacuje się, że w polskim klimacie na m2 dociera energia słoneczna, która byłaby w stanie spełnić wymagania energetyczne 20 żarówek o mocy 60W!

Szacuje się, że w polskim klimacie na m2 dociera energia słoneczna, która byłaby w stanie spełnić wymagania energetyczne 20 żarówek o mocy 60W!

 

W dobie drożejącej energii poszukujemy alternatywnych rozwiązań obniżających nasze rachunki. Gdyby jednak nie postępująca technologia, dostępność oraz publiczna pomoc, nie byłoby nas na nią stać.

Czym są kolektory słoneczne

Kolektor słoneczny jest nowoczesnym urządzeniem, które przetwarza energię słoneczną w energię cieplną. Inaczej zjawisko to jest znane jako konwersja fototemiczna. Specjalnie skonstruowane w tym celu urządzenia wychwytują promienie słoneczne i za pośrednictwem przekaźnika, jakim może być płyn albo gaz, przesyła ją do zasobnika, w którym zwykle znajduje się woda.

Kolektory słoneczne najczęściej wykorzystuje się do podgrzania wody użytkowej, wspomagania podgrzewania wody w centralnym ogrzewaniu, ogrzewaniu wody w basenie.

Istnieje kilka rodzajów kolektorów, które rozróżnia się ze względu na budowę. Pierwszym z nim jest kolektor płaski, który za sprawą swojej konstrukcji z profilu aluminiowego, wysokoprzepuszczalnego szkła solarnego oraz odpowiednio zamocowanego zestawu rur mocowany jest na dachach o różnych pokryciach i kontach nachylenia.

Innym rodzajem tego urządzenia są kolektory próżniowo-rurowe. Ten typ kolektora wykorzystuje próżniowe rury o średnicy około 60mm, które zapewniają bardzo dobrą izolację absorberowi, który znajduje się wewnątrz każdej z nich. Próżnia gwarantuje bardzo niskie straty ciepła oraz zapewnia wysoką wydajność urządzenia. Sporą zaletą tego typu kolektora jest też fakt, że działa on także w pochmurne dni za sprawą zdolności do wyłapywania rozproszonych promieni słonecznych.

Trzecim typem kolektorów są kolektory płaskie-próźniowe, które łączą zalety pierwszego i drugiego typu. Niestety tego typu rozwiązanie jest najdroższym z wymienionych, ponieważ jest najbardziej zaawansowane technologicznie, ale i też najbardziej wydajne.

Ile to kosztuje

Średniej klasy zestaw kolektorów słonecznych typu próżniowo rurowego, który umożliwia ogrzanie wody dla 4-5 osób, to koszt rzędu 20tys. zł. Jest to spora suma biorąc pod uwagę czas, w którym zwraca nam się ta inwestycja. Na szczęście jest kilka czynników, które przemawiają na korzyść tego typu wydatku.

Po pierwsze dofinansowanie do zakupu zestawu. Dzięki Programowi Priorytetowemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można uzyskać dofinansowanie do wysokości 45% poniesionych kosztów. Dzięki temu koszt zakupu i instalacji urządzeń zwraca się nam po kilku latach i umożliwia uzyskiwanie niemal darmowego sposobu na podgrzewanie wody w okresie letnim.

Drugim ważnym czynnikiem, wpisującym się w obecny trend jest ekologia. Technologia podgrzewania wody za sprawą energii słonecznej sprawia, że bardzo mocno ograniczamy emisję różnych szkodliwych gazów do atmosfery, w tym dwutlenku węgla, azotu, siarki. Technologia solarna jest czysta, bezodpadowa, cicha i co najważniejsze darmowa.

Kolektory słoneczne to technologia jutra, którą człowiek zrozumiał już dzisiaj. Darmowa energia może i powinna być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie to możliwe. Za jej sprawą nasze domy stają się tańsze, bardziej efektywne i sprzyjające słusznego trendowi popierania działań ekologicznych.

 

KB

www.studio-nieruchomosci.com

 

korzystałem z:

http://www.eioba.pl/a/1uyv/kolektory-sloneczne-postawy

http://www.energa.pl/kolektory-sloneczne/opis-oferty

http://www.lumentechnik.pl/oferta/kolektory-sloneczne.html

http://www.solarinfo.pl/index.php/page/view_article/18



Licencja: Creative Commons