JustPaste.it

Burze?

Jedno z najgwałtowniejszych zjawisk pogodowych w Polsce...

Jedno z najgwałtowniejszych zjawisk pogodowych w Polsce...

 

115b741881497c315a1026d421bcaad2.jpg


Burze

To intensywne opady deszczu lub gradu, któremu towarzyszą wyładowania elektryczne, wszystko to tworzy się w atmosferze, ale istnieją także inne rodzaje burz np.: burze piaskowe. Ciemne chmury i zimne powietrze zwiastują burzę. Cumulonimbus - chmura kłębiasto-deszczowa, która może stać się chmurą burzową, gdy tak się stanie, wtedy powstaje w ich górnej części kształt kowadła (z kryształków lodu). Burze najczęściej tworzą się latem.

Jak powstają?

Cumulonimbusy o wysokości około 10-16 km i szerokości ok. 8 km spotykając się z wilgotnym i chłodnym wiatrem tworzą burzę. Na całym świecie aktualnie jest około 1800 burz i występuje 100 wyładować w ciągu jednej sekundy!

8100f8501d5e57c5411d819a0fa8f779.jpg

 

Pioruny

Inaczej błyskawica czy wyładowanie elektryczne towarzyszy chmurom burzowym. Jest to skomplikowany proces, który przenosi w kierunku ziemi ujemne ładunki elektryczne. Do tego grzmot, czyli huk, który tworzy się poprzez dużą różnicę temperatur. Dlaczego dużą? Bo błyskawica, która idzie w kierunku Ziemi, osiąga temperaturę około 25 tys. stopni Celsjusza (na Słońcu temperatura wynosi 6 tys. st. Celsjusza!). Pioruny nie tylko "biegną" w kierunku ziemi, ale mogą występować w chmurze, między różnymi jej warstwami. Już w starożytnych wierzeniach pioruny odgrywały ważną rolę (do straszenia), na przykład Zeus - najważniejszy bóg w mitologii greckiej, władał piorunami.

Rodzaje piorunów:

199c334fddd2fae3f4c6023c4857cc7e.jpg
Piorun liniowy.
  • liniowe - najczęściej spotykane, jak sama nazwa mówi, jest to po prostu linia,
  • wstęgowe - składają się z błysków biegnących równolegle, właściwe wyładowanie przebiega pośrodku słabszych iskier. Błyskawice tego typu mogą wzniecać kilka pożarów jednocześnie,
    552376_424014624312310_1104978208_n.jpg
    Piorun kulisty.
  • kuliste - najrzadsze i chyba najbardziej efektowne, wyglądają jak kula z rozżarzonego gazu.



Zagrożenia i ochrona przed nimi

Burze są bardzo niebezpieczne, często słyszy się o ludziach porażonych przez piorun, niestety często ci ludzie giną. Dlatego nie wolną stać w szczerym polu albo obok samotnego drzewa, gdyż na polu piorun może wybrać jako najkrótszą drogę człowieka, a pod drzewem nie wolno stać, bo błyskawica przechodząca przez pień drzewa może łatwo przejść na człowieka. Urządzenia elektryczne mogą się spalić przez burzę, gdy piorunochron będzie źle zamontowany. Powinien być nad najwyższą częścią budynku i iść w dół w ziemię, aż do wód gruntowych.

Ciekawe

  • Błysk trwa zaledwie 0.0001 sekundy!
  • Można obliczyć w kilometrach, w jakich okolicach trafił piorun, który widzieliśmy. Gdy go zobaczymy należy liczyć sekundy do czasu usłyszenia grzmotu, wynik ten dzielimy przez 3 i wychodzi nam odległość w kilometrach!
  • Najdłuższą burzę zarejestrowano na Saturnie i trwała ona 7,5 miesiąca!
  • Piorun to ładunek elektryczny o mocy 30 mln. voltów, a nawet więcej!



zdjęcia: Google.com

 

Źródło: http://theanonimowi.blogspot.com/2013/07/burze.html