JustPaste.it

Praco dla absolwenta, gdzie jesteś?

Poziom zatrudnienia absolwentów szkół wyższych jest fatalny. Odsetek młodych bezrobotnych osiągnął kolejny rekord. Już prawie co trzecia osoba kończąca edukację jest bez pracy.

Poziom zatrudnienia absolwentów szkół wyższych jest fatalny. Odsetek młodych bezrobotnych osiągnął kolejny rekord. Już prawie co trzecia osoba kończąca edukację jest bez pracy.

 

Co z tą pracą absolwencie?

Dowcipy, że po studiach można znaleźć pracę tylko w sieciach fast-food śmieszą do czasu, aż sami zaczniemy szukać pracy. Pewnie wielu absolwentów zastanawiało się – co się dzieje: skończyłem studia, mam dyplom magistra, a pracy nie widać. Problem bezrobocia wśród osób z wyższym wykształceniem jak podaje raport GUS dotyczy już ponad ćwierć miliona osób. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami na tle takich państw jak Grecja czy Hiszpania, gdzie bezrobocie młodych osób przekroczyło próg 50%, Polska i tak wygląda całkiem przyzwoicie.

Problem bezrobocia absolwentów wynika z wielu wzajemnie na siebie oddziałujących czynników. Przede wszystkim wyższe wykształcenie nie jest już niczym wyjątkowym i nie zapewnia przewagi na rynku pracy. Jest duża dostępność uczelni, które pozwalają zdobyć „papier”, przez co w krótkim okresie znacznie wzrosła ilość osób legitymujących się ukończonymi studiami. Obecnie wśród osób aktywnych zawodowo aż 28% ukończyło studia, przed dziesięcioma laty było to tylko 16%.  Po drugie w społeczeństwie zachodzą niekorzystne zmiany demograficzne. Społeczeństwa starzeją się – jest coraz mniej młodych osób. Skutkiem tego „znikają” miejsca pracy związane z edukacją i kształceniem. Na rynku jest zdecydowanie za dużo nauczycieli w stosunku do ilości uczniów. Mimo to studia humanistyczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Wśród nich są tak lubiane kierunki jak pedagogika czy studia filologiczne. Nie bez znaczenia jest też sytuacja gospodarcza w Europie. Pracodawcy nadal jak zaklęcie powtarzają słowo „kryzys”...

Poszukiwanie doświadczenia

Co jednak zrobić, gdy już studiujemy, a nie chcemy zaczynać kariery zawodowej od rejestracji w urzędzie pracy? Gdybym znał odpowiedź na to pytanie byłbym najbogatszym człowiekiem w Polsce, a może i na świecie. Wskazówką może być powiedzenie, że „łatwiej zapobiegać niż leczyć”. Przenosząc to na rynek pracy – podczas nauki zadbaj o doświadczenia zawodowe. Możliwości i form jest wiele. Możemy rozpocząć przygodę z pracą od wolontariatu, praktyk lub stażu.  Masz przed sobą dwie opcje warte rozpatrzenia – biznes i sektor pozarządowy. Obie możliwości mają zalety; wybór zależy od tego, jakie kompetencje chcesz nabyć. Niezależnie jaką ścieżkę zdecydujesz się obrać, wcześniej odpowiedz sobie na dwa pytania: „Czego mogę się nauczyć?” i „W jaki sposób mogę wykorzystać zdobyte umiejętności w przyszłości?”. W końcu poświęcasz swój czas, którego nie sposób odzyskać.

Student zagranicą

Jeżeli już wiemy, że dyplom uczelni jest powszechny i nie wyróżnia cię spośród grona licznych kandydatów. Warto więc zastanowić się na czym możesz zbudować swoją przewagę. Taką sprawą może być rok spędzony na stypendium zagranicznym w Europie. Z uwagi na powszechną obecnie znajomość języka angielskiego powinno być to szczególnie przyjaznym rozwiązaniem. Z pomocą przyjdą uczelnie i działające w ich strukturach biura współpracy zagranicznej. Obecnie można ubiegać się o semestralne stypendium na studia zagraniczne w ramach programu Erasmus lub fundowane przez Stowarzyszenie GFPS. Jeżeli nie semestr za granicą to może letnie praktyki? Również i tutaj pomocną dłoń można znaleźć w postaci programu praktyk zagranicznych programu Erasmus. Dla jasności – w obu programach otrzymujesz dofinansowanie na pobyt za granicą.

Szansa dla absolwentów

Absolwenci nie są w gorszej sytuacji. Dla nich też istnieje szansa na zdobycie doświadczenia zagranicznego. Podobnie jak w przypadku zbierania doświadczenia zawodowego podczas studiów można wybrać spośród dwóch rozwiązań. Pierwsze z nich jest dostępne dla wszystkich pełnoletnich osób do 30 roku życia to Wolontariat Europejski. W ramach wolontariatu można spędzić od 2 do 9 miesięcy w zagranicznej organizacji realizując konkretne działania na rzecz społeczności lokalnej. Alternatywą może być program Erasmus dla przedsiębiorców dedykowany osobom, które chcą rozpocząć prowadzenie własnej firmy lub już ją prowadzą. Program ten również umożliwia staż maksymalnie do pół roku w europejskim przedsiębiorstwie w wybranej przez ciebie branży. Oprócz doświadczenia zawodowego wymiernymi korzyściami będzie umiejętność pracy w międzynarodowym środowisku, co w dobie międzynarodowych koncernów zyskuje na znaczeniu. Jednak największym plusem będzie swobodne posługiwanie się językiem obcym, które jest zawsze w cenie.

Rozglądając się za pracą warto spojrzeć na siebie jak na markowy produkt, za który pracodawca ma zapłacić. Co wniesiesz ze sobą do firmy w której chcesz pracować? Jakie umiejętności posiadasz, które przydałby się w wymarzonej pracy? Co jest potrzebne firmie, by osiągnęła sukces i co możesz ty zaoferować? Zdobywane pracy nie trwa dzień ani dwóch. Jest procesem, nad którym warto się zastanowić i zaplanować odpowiednio wcześnie, by nie być zdanym na przypadek. Planowanie i rozwój kariery to także jeden z częstych tematów coachingu, który polecam. Nie zasypuj gruszek w popiele, by nie obudzić się z ręką w nocniku.

Zapraszam na fanpage na FB www.facebook.com/CoachingStudentow

Jakub Turański
www.CoachingStudentow.pl