Login lub e-mail Hasło   

Małpy ważniejsze od ludzi

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.pch24.pl/malpy-wazniejsze-od-(...),i.html
W czerwcu 2008 r. hiszpański parlament zobowiązał się do respektowania przez kraj Deklaracji Wielkich Małp z 2003 r. , ogłoszonej przez Great Ape Project
Wyświetlenia: 889 Zamieszczono 07/08/2013

Aborcja czy eutanazja wynikają z zaniku przekonania o wyjątkowości ludzkiego życia. Wg zwolenników tzw. naukowego światopoglądu nie liczy się przynależność do gatunku ludzkiego lecz samoświadomość. Albo zdolność odczuwania bólu. Ponieważ zdolność tę posiada małpa, to należy ją zrównać z człowiekiem. Temu służy działalność organizacji Great Ape Project, założonej w 1994 r. przez Petera Singera i Paola Cavalieri.


Zdaniem wrogiego chrześcijaństwu "bioetyka" Petera Singera i włoskiego filozofa praw zwierząt Paola Cavalieri ludzie nie są jakościowo różni od małp człekokształtnych. "Wielkie Małpy", takie jak szympansy, bonobo czy orangutany należą do tej samej grupy co ludzie. Dlatego powinny mieć te same zasadnicze prawa - do życia, wolności i ochrony od tortur. - Wielkie małpy to myślące, samoświadome istoty z bogatym życiem emocjonalnym - powiedział ostatnio Peter Singer. - Jeśli będziemy postrzegać prawa człowieka, jako coś posiadanego przez wszystkich ludzi, bez względu na ich intelektualne lub moralne kwalifikacje, to jak możemy odmówić ludzkich praw małpom? - pytał myśliciel.


"Piszemy w szczególnym momencie historii. Nigdy wcześniej nasze panowanie nad innymi zwierzętami nie było tak silne i trwałe", pisali Singer and Cavalieri w 1993 r. zbiorze esejów  "The Great Ape Project: Equality Beyond Humanity". "To jednocześnie moment, gdy w ramach cywilizacji zachodniej, która ponadproporcjonalnie rozszerzyła to dominium, powstała racjonalna etyka podkreślająca moralną rolę naszego gatunku. Stara się ona o równe uznanie dla interesów wszystkich zwierząt: ludzi i nieludzi", dodali  autorzy. Te poglądy zaowocowały utworzeniem rok później organizacji „Great Ape Project” zajmującej się obroną praw małp człekokształtnych.


Jak zauważa Weeklystandard.com zwolennicy Great Ape Project dążą do zastąpienia "starego ładu" opartego na świętości ludzkiego życia nowym porządkiem. Będzie on oparty z jednej strony na hedonizmie (wyrażającym się choćby w bronionej przez Singera zoofilii), a z drugiej w poświęceniu się ludzkości na rzecz "zwierząt" i "planety". Owo poświęcenie wyrażać się ma m.in. we wstrzymaniu się od rozmnażania m.in. poprzez aborcję, której Singer jest zwolennikiem.


Great Ape Project jest popierany także przez guru gimnazjalnych ateistów - Richarda Dawkinsa. Autor "Boga urojonego" wyraził wręcz nadzieję na odkrycie lub stworzenie za pomocą inżynierii genetycznej gatunku pośredniego między człowiekiem a małpą. Takie stworzenie miałoby móc krzyżować się zarówno z ludźmi, jak i małpami. Dawkins jest oczywiście zwolennikiem aborcji. 13 marca 2013 napisał na Twitterze, że "w granicach znaczeniowych słowa »człowiek«, odnoszących się do kwestii moralności aborcji, każdy płód jest w mniejszym stopniu człowiekiem niż dorosła świnia".

Choć trudno w to uwierzyć obłąkańcze poglądy Great Ape Project zyskały uznanie parlamentu poważnego kraju, jakim jest (była?) Hiszpania. W czerwcu 2008 r. hiszpański parlament zobowiązał się do respektowania przez kraj Deklaracji Wielkich Małp z 2003 r. , ogłoszonej przez Great Ape Project. Tym samym małpy uzyskały prawo do życia, wolności i ochrony od tortur. W lutym 2013 r. konsekwentnie zakazano aborcji u małp człekokształtnych. Jednocześnie zabijanie nienarodzonych ludzi w tym kraju jest nadal legalne. Oto konsekwencje przyjęcia antychrześcijańskiej etyki Singera, Dawkinsa i spółki.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1278
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1007
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 787
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1415
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2040
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1613
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1519
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 786
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1017
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 503
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 723
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 450
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2113
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy

Co za bezsensowny bełkot. Począwszy od twierdzenia, że eutanazja i aborcja wynika z zaniku przekonania o wyjątkowości ludzkiego życia. Jest zupełnie odwrotnie! To absolutny zakaz aborcji i eutanazji świadczy o instrumentalnym traktowaniu człowieka i podchodzenia do kwestii życia w bardzo wąski sposób. Życie ponad wszystko, nawet jeżeli jakość (przewlekłe cierpienie, któremu nie można nijak ulżyć) ...  wyświetl więcej

@TerminatorT800: trafnie to coś określiłeś "bełkot" i chyba niepotrzebnie uzasadniałeś, bo to i tak nie trafi tam gdzie się spodziewasz, że trafi.

Zdaje się, że autor nie wie nic nawet o świętym Franciszku z Asyżu, po którego imię sięgnął przecież obecny papież. A powiedział on wyraźnie "Zwierzęta to nasi młodsi bracia" w istocie zrównując zwierzęta z ludźmi, co autor tak krytykuje jako sprzeczne z naukami kościoła.
Tu się głosi herezje pod płaszczykiem katolickiego dogmatyzmu!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska