Login lub e-mail Hasło   

Symbolika religijnych gestów

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, co powoduje wykonanie znaku KRZYŻA NA CZOLE, USTACH I SERCU... albo bicie się w piersi z jednoczesnym wypowiadaniem słów: "MOJA WINA"?
Wyświetlenia: 5.025 Zamieszczono 19/08/2013

Krzyż (etymologicznie z łac. crux) – znak, kształt lub przedmiot w postaci dwóch linii przecinających się, na ogół pod kątem prostym. Jest jednym z najstarszych symboli ludzkości znanym w większości starożytnych religii. Niemal w każdym zakątku ziemi odkryto przedmioty z tym znakiem. Prosty znak krzyża odnajdywali archeolodzy na ścianach wielu europejskich jaskiń (Francja,Szwajcaria,Szwecja). Zostawili go nasi przodkowie z okresu paleolitycznego. Trudno dziś wyjaśnić, co krzyż wtedy oznaczał. Naukowcy sądzą, że rysunki miały związek z kosmosem, słońcem, ziemią lub czterema stronami świata. Krzyże runiczne stosowano jako symbol graniczny w Skandynawii. Podobne znaki solarne znaleziono na Ślęży. Hetycki znak Krzyża w kole ma już ponad 4 tyś. lat- znany był nie tylko na terenie obecnej Europy, ale też w starożytnej Babilonii. Inną formą krzyża był egipski symbol słońca panującego nad światem-ANKH. Miał kształt litery T, z czasem na jej szczycie dodano koło. Znajdowano go przy kapłanach z Memfis oraz na głowach mumii i w dokumentach faraonów. To od niego przejęli ten symbol koptyjscy chrześcijanie. Znakiem krzyża dekorowano budowle w Kartaginie i …ciasta w Herkulanum. W prekolumbijskiej Ameryce krzyż był symbolem azteckiego boga słońca Quetzalcoatla, a u innych starożytnych Indian symbolem deszczu. W Chinach krzyż był symbolem liczby 5. Jak to możliwe, skoro ma cztery ramiona?. Piątym punktem był jego środek. Tragiczną symbolikę nadała krzyżom Semiramida, która pierwsza wpadła ponoć na pomysł tortury ukrzyżowania. Jednym z jej „godnych” następców został Aleksander Macedoński, który po zajęciu Tyru (333 rok p.n.e.) kazał ukrzyżować 2 tysiące mieszkańców tego miasta. Rzymianie przywiązywali ręce ofiary do poprzecznej belki (partibulum) i dopiero potem wciągali ją na szczyt wpitego w ziemię pala. Żydzi nie stosowali wówczas ukrzyżowania jako kary.

Krzyż łaciński (crux immissa), krzyż chrześcijański lub crux ordinaria (krzyż zwykły)- jest to najbardziej znany symbol chrześcijaństwa, utożsamiany w kulturze Zachodu z narzędziem, na którym ukrzyżowano Chrystusa. Początkowo śmierć na krzyżu była uważana za haniebną, jednak po Chrystusie krzyż łaciński stał się symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią, zmartwychwstania, miłości Boga, zbawienia i poświęcenia. Ze względu na kształt, bierze udział w symbolice miecza.

Krzyż równoramienny, grecki (crux immissa quadrata) - jedna z form krzyża, wprowadzony do chrześcijaństwa ok. roku 322 przez egipskiego mnicha Pachomiusza (stąd też czasem zwany krzyżem Pachomiusza), mający symbolizować uniwersalizm tegoż chrześcijaństwa: cztery ramiona to cztery strony świata. Linia pionowa obrazująca działanie łaski, przenikające działanie człowieka wyrażone linią poziomą. Nawiązuje także do dawnych znaków solarnych.

Kreski krzyżując się, zatrzymują energię.

Co powodujemy kreśląc symbol znaku krzyża równoramiennego  NA CZOLE, USTACH I SERCU ... ?
 
Na czole znajduje się czakra trzeciego oka, która jest powiązana z szyszynką i przysadką, gruczołami Świadomości. Ta czakra jest odpowiedzialna za naszą intuicję, pradawną wiedzę, mądrość. Blokady w tej czakrze to lęk spojrzenia w siebie, odkrycia jak piękni jesteśmy, nie poznania prawdy o sobie.
Usta - świadomy za dużo mówi.
Usta są połączone z czakrą gardła, odpowiedzialną za świadomość własnej siły własnej mocy, własnego Jam Jest, dochodzenia do Prawdy. Blokady w tej czakrze powodują problemy z wyrażaniem siebie, swoich idei, blokuje pewność siebie. Odcięcie od wewnętrznego głosu. 
 
Serce – czakra serca. Ilu z nas ma zablokowaną czakrę serca? Jest centrum naszego ciała świetlistego. Ta czakra łączy świat fizyczny z światem duchowym. Zaburzenia w przepływie energii powodują wiele, a jednym czynnikiem wartym uwagi jest podatność na emocjonalne zranienia.
 
Bardzo ważnym gestem jest uderzanie się w grasicę i mówienie "moja wina".  Jak działa grasica i co powoduje ten gest?


Grasica łączy ciało i umysł, a także jest pod wpływem czynników psychologicznych, duchowych i stresu.
Nadzoruje i reguluje przepływ energii w organizmie, a tym samym wpływ na siłę skurczu mięśni. Dlatego jest uważana jako siedziba energii życiowej.
Połączenie aktywacji grasicy poprzez negatywne wbijanie słów "moja wina" jest kolejnym gestem zniewolenia.
 
Natomiast przy pomocy pozytywnych afirmacji typu:
Jestem wolna /-y.
Jestem zdrowa /-y.
Jestem świadoma /-y  własnej siły.
Jestem piękna /-y.
Jestem mądra /-y.
Jestem miłością.
Jestem mądrością.
 
oraz aktywacji czakry grasicy dysponujemy wspaniałym narzędziem zdrowia i radości swojego życia.
 
Kochani...
nie pozwólcie na ŚWIADOME PONIŻANIE WASZEJ WARTOŚCI,  WASZEJ WIBRACJI.
NA ŚWIADOME ZNIEWALANIE I BLOKOWANIE WASZEJ MOCY, MIŁOŚCI, WASZEGO PIĘKNA i WASZEJ ŚWIADOMOŚCI.
 
Wyzwólcie się ...  spójrzcie na siebie ...  jesteście tak ... piękni ...  jesteście Miłością ...  jesteście Źródłem swojego szczęścia, a więc sami jesteście odpowiedzialni za swoje szczęście i pomyślność ... albo jego brak w swoim Życiu.
 
Wykorzystano fragmenty tekstów:
 

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1677
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 967
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1242
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 895
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 823
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 494
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 623
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1091
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 784
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1032
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 914
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1156
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 533
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 753
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  mojra  (www),  19/08/2013

Każda blondynka ma te cechy, jak i chorą ambicję zostania miss, napisania bestselera, do czego potrzebna jest też pycha i arogancja posiadanie wiedzy większej od Boga. Bez pokory, posłuszeństwa i miłości nie da się zbudować nic konstruktywnego, tylko cywilizacje śmierci!

  Elba,  19/08/2013

@mojra: A ku-ku, to ja! Turlututu!

@Elba: "Turlututu", ma 4 samogłoski w kształcie "u", które jest obrazem nawracjącej rzeki (?) Czyli powtórzenia tego co przeszłe, a które ma odbicie w teraźniejszości. Kurcze, teraz dopiero kumam, dlaczego jak idę na spacer zakreślam trasą literę "U" ... musi być, że coś z przeszłości mnie ściga, ale nie może mnie dopaść, bo wtedy byłaby to litera "O". Torlototo ... dla jasności.

  Elba,  19/08/2013

@Mirosław: Znaczenie liter też może być dobrą zabawą, wróżbą...
http://interia360.pl/artykul/z(...)a,40697
Nawiasem mówiąc "nomen omen", czyli "imię jest wróżbą, stanowi znak", co według starożytnych Rzymian oznacza, że imię lub nazwisko kryje w sobie informację o człowieku, czy też np. zdradza jego cechy charakteru lub przeznaczony mu los. Dotyczy to także przedmiotów, albo też nazw.

@Elba: Użyłaś standardowych połączeń orzeczeń, podmiotów i dopełnień, by wyrazić, myśl która "nie klei". Zobacz: nie w nazwie, która jest zjawiskiem emegrentnym, ale w istocie, która za nią stoi, kryje się tajemnica - tego o czym mówisz.

Jakby jaśniej: mówisz pewnym standardem swoim, pewnym przyzwyczajeniem, ale nie ma nic, co by Twoje myśli potwierdzało, poza własnym przekonaniem, że są p

...  wyświetl więcej

@Mirosław: ... i tak Ciebie kocham, całuski!!!

  Elba,  19/08/2013

@Mirosław: Z tą różnicą, że moja jaskinia jest niedomknięta tak jak to "u", a nie jak to "ó". Coś się napełnia i opróżnia... wpływa i wypływa... jak wdech i wydech... jak miłość - nie miłość... jak wieczność ? Emocje - ten mój dobrze ułożony rumak, rzadko mnie poniesie lub wysadzi z siodła...
To nie lód - to spokój, radosny... równowaga.
Całuski = gest przyjaźni + przyjmuję i oddaję ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  19/08/2013

Elba! Czy to produkty ewolucji jak grasica, te afirmację: Jestem wolna /-y.Jestem zdrowa /-y.Jestem świadoma /-y własnej siły. Jestem piękna /-y.Jestem mądra /-y.Jestem miłością.Jestem mądrością. Czy Jehowe wierzą w talenty otrzymane od Boga?

@swistak: o czym Ty piszesz,czy naprawde nic nie rozumiesz ??

  Elba,  19/08/2013

@mojra & swistak: A wy czego tu szukacie i sępicie pod artykułami, które wam nie pasują? Jak mnie coś nie interesuje, to nie otwieram i się nie wymądrzam na tematy obce mi duchowo. Wy jednak czegoś tu szukacie...
Po co? By urazić innych, dopiec im, czyli emanuje z Was zło a raczej zły duch (antyrozwojowy).
Do rozwoju duchowego nie potrzeba żadnych religii, wystarczy rozpoznanie umysł ...  wyświetl więcej

@Elba: Ależ droga Elbo, na tym polega właśnie życie: "Teoria Marksa, nazwana przezeń "materializmem historycznym", a przez Engelsa "socjalizmem naukowym" lub "materializmem dialektycznym", opiera się na heglowskiej tezie, że historia przejawia się w dialektyce – ścieraniu się przeciwstawnych sił." (Wikipedia)

Cały urok polega na tym ścieraniu się pogladów. Bez tego nie byłoby mediów, książek, a nawet ... współczesnego człowieka!!!

  Elba,  19/08/2013

@Mirosław: Faktycznie Mirku! Codzienne poranne bzyczenie @mojry i @swistaka - jest naturalnym przejawem eiobowego życia... Tylko czy nie mogłoby ono być radośniejsze? Np. coś w rodzaju: rade, rade... kum - kum... Zamiast ciągłego straszenia Szatanem i podejrzewanie wszystkich dookoła, że sławią niewłaściwego Boga lub może... nie daj Boże, robią to w niewłaściwy sposób...

@Elba: To właśnie na tym polega, żeby ktoś straszył, żeby szczęście, które jest przeciwne strachom, mógł ktoś odczuwać. W przyrodzie jest równowaga chwilowa. Gdy tańczysz, ktoś spiewa. Gdy ktoś śpiewa, umiera ktoś ... Gdy chełpisz się swoją mądrościa, najgorsze moce - bo od Boga - zaczynają kąsać.

PS. Bóg nie lubi, gdy ktoś sie przemądrza. Bóg lubi ludzi spolegliwych i ... na kolana ... je

...  wyświetl więcej

  Elba,  19/08/2013

@Mirosław: Każdy ma takiego Boga, na jakiego zasłużył... albo raczej - do jakiego dorósł.

@Elba: Ty dorosłaś do lepszego, ja wciąż kwitnę ...

  Elba,  19/08/2013

@Mirosław: Nie ma lepszych i gorszych - są tylko właściwe dla nas, albo nie... Każdy jest na takim szczeblu w drabinie wniebowstąpienia, do którego sam dotarł... :)

@Elba: Ta drabina jest złudą ... naszego umysłu. Prawdziwa "drabina", prowadzi do nikąd ...

  Elba,  19/08/2013

@Mirosław: Zastanawiam się, czy można tęsknić za miejscem, w którym się nigdy nie było...? http://demotywatory.pl/3709011(...)iejscem

@Elba: To nic nie zmienia być gdzieś tam poza ...

"O co ci chodzi, znowu spakowałaś wszystko, nie tak jak chciałem .Gdzie ukryłaś narkotyki?"

To nic nie zmienia być gdzieś tam poza ...

"Podpaski musimy kupić, podpaski .. always ...
Co się czepiasz, w tym hotelu nie ma papieru (toaletowego)"

To nic nie zmienia być gdzieś tam poza ...

"Jestem Elba, wypo

...  wyświetl więcej

  Elba,  19/08/2013

@Mirosław: Może Ci się przyda...?
http://tylkomedycyna.pl/wiadom(...)e-ludzi

@Elba: Wiesz co Elbuś, nie mentoruj, tylko lepiej przytul tego pijaka, który kocha Ciebie, taką jaką jesteś- nagą, dziewiczą, pachnącą zbożem .... z nogami wysoko w rozkoszy ...

W kk cała msza jest pełna religijnych gestów.

  Elba,  19/08/2013

@Marek Klimczak:
... jest pełna gestów magicznych i alchemicznych, dlatego gonią "konkurencję" i wycinają w pień..., a że to już nie te inkwizycyjne czasy, to nagie miecze † zastąpiono negartywnym PR (Pia-Rem).

  Noemi*,  19/08/2013

Krzyż, który znamy, stał się symbolem Chrześcijaństwa w IV wieku, kiedy to Konstantyn miał podobno widzenie lub sen, w którym zobaczył krzyżujące się słupy światła i głos "in hoc signio vinces" - w tym znaku zwyciężysz. Taka jest legenda. Gnostycy natomiast mówią, że krzyż to symbol naszej podwójnej natury i podwójnego dążenia - pozioma belka symbolizuje świat doczesny, nasze w nim życie, plany it ...  wyświetl więcej

  Elba,  20/08/2013

@Noemi*: Faktycznie z medycznego punktu widzenia grasica jako organ nie ma znaczenia w późniejszym rozwoju człowieka. Jednak patrzac całościowo na organizm człowieka łatwo zauważymy, że na jego ciele istnieje kilkadziesiąt miejsc o szczególnej wrażliwości zwanych punktami witalnymi. Są to takie punkty, których położenie sprzyja konstrukcyjnie przenoszeniu energii kinetycznej i uderzając w nie nawe ...  wyświetl więcej

  Noemi*,  20/08/2013

@Elba: Fakt jest coś na rzeczy z tym waleniem się w pierś i powtarzaniem:"moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina"... od dziecka miałam awersję to tego gestu:-)

  swistak  (www),  20/08/2013

Elba ! A co powoduje pukanie czołem w dywanik modlitewny, albo noszenie mycki bez antenki?

Elba, jeśli Cię obraziłem, to przepraszam. Jedną z wad mojego alkoholizmu, jest to, że staję się impulsywny i obrażam wszystkich wkoło, tak jakbym chciał ... obrazić siebie.

  Elba,  21/08/2013

@Mirosław: Nie jestem wcale taka obrażalska, a Ty nie musisz zaraz bić się w piersi mamrocząc: "moja wina, moja wina"...
Znając siebie potrafię korzystać również z negatywnych inspiracji i nie przyjmować cudzych błędów jako uzasadnienia dla swojej słabości czy ograniczoności, lecz jako podpowiedź z czego zrezygnować.
Inne podejście prowadzi do upadku, pomieszania, stagnacji, nieprzyt ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska