JustPaste.it

Woda......sekret młodości

Piękny wygląd skóry zależy od odpowiedniego nawilżenia organizmu i nie polega jedynie na wypijaniu 2 l wody dziennie i stosowaniu kremów nawilżających. To, co jemy i jak żyjemy to

Piękny wygląd skóry zależy od odpowiedniego nawilżenia organizmu i nie polega jedynie na wypijaniu 2 l wody dziennie i stosowaniu kremów nawilżających. To, co jemy i jak żyjemy to

 

.....równie istotne elementy, które decydują o tym czy sprzyjamy odpowiedniemu zaopatrzeniu naszego organizmu w wodę.

Zbyt mała ilość wody w organizmie sprawia, że zaczyna on gorzej funkcjonować, zaczynamy chorować a skóra staje się sucha.

Zdania specjalistów, co do ilości wody, którą powinniśmy wypijać są podzielone, zaczyna się podważanie teorii o przyjmowaniu min. 2 l płynów.

Jedni uważają, że to i tak zbyt mało, inni, że zbyt duża ilość wypijanej wody wpływa niekorzystnie na pracę nerek. Jeszcze inna grupa uważa, że to zupełnie nie chodzi o nawilżenie poprzez wypijana wodę a wręcz twierdzą, że ilość wypijanej wody nie ma nic wspólnego z nawilżeniem organizmu. Wyrażają pogląd, że sekret tkwi w diecie i spożywaniu produktów „uszczelniających” błony komórkowe.

 

modanaurode-woda-sekret-mlodosci2.jpg fot. Modanaurode.pl

Co jest najlepszym źródłem wody?

Nieprzetworzone owoce i warzywa to najlepsze źródło wody dla organizmu, ponieważ w ich skład wchodzi 85-98% wody oraz minerały, witaminy i przeciwutleniacze. Zawartość wody to jedno a zdolność jej przedostawania do komórek organizmu to dwa, właśnie woda zawarta w owocach i warzywach jest otoczona przez cząsteczki, które umożliwiają przedostawanie się jej do wnętrza komórek.

Za spożywaniem owoców i warzyw przemawia także zgromadzony w nich błonnik, który z kolei częściowo blokuje wchłanianie przez organizm kalorii z węglowodanów i tłuszczy. Zwiększa natomiast ilość składników odżywczych wchłanianych przez organizm.

W naszym ciele występują dwa rodzaje wody, pożyteczna i zbędna. Pożyteczna to ta, która znajduje się w komórkach, zbędna to ta, która występuje poza komórkami. Przemieszcza się ona między tkanką łączna a komórkami i odpowiada za uczucie ciężkości i opuchnięcia. Częste puchnięcie to znak wysyłany przez organizm, że woda nie jest właściwie wykorzystywana w organizmie.

Przyczyną takiego nagromadzenia wody z jednoczesnym odwodnieniem organizmu może być wszechobecna sól, nie bez powodu ma taką złą sławę i każdy, kto posiada podstawową wiedzę o skutkach jej wpływu na organizm przestrzega przed nadmiernym jej spożywaniem.

Mechanizm jej szkodliwego działania polega na tym, iż w momencie jej nadmiernego spożycia organizm próbując zmniejszyć jej stężenie uwalnia wodę zawartą w komórkach. W efekcie mamy obciążony i odwodniony organizm, wypicie litra wody nie zrównoważy strat.

Dlatego powinniśmy w miarę możliwości ograniczać sól i produkty w nią bogate w naszej diecie. Unikać powinniśmy także czerwonego mięsa i produktów zawierających tłuszcze wysokonasycone, tłustego mleka, serów, cukru, tłuszczy, przetworzonych zbóż.

Poprawiając kondycję fizyczną, poprawiamy także nawodnienie. Otóż im więcej tkanki mięśniowej tym więcej zdrowej wody w organizmie. Tkanka tłuszczowa zawiera 10-20% wody, natomiast tkanka mięśniowa i kości to zawartość 70-75% wody. Nie musimy się obawiać intensywnych treningów, mięśnie w miarę regeneracji tworzą coraz większe komórki, co pozwala na utrzymanie większej ilości wody i składników odżywczych w organizmie. Pamiętać należy wówczas tylko o intensywnym nawilżaniu i dostarczaniu mikro i makroelementów, które organizm traci podczas intensywnego wysiłku.

Zatrzymanie wody w organizmie:

Aby zatrzymać tę właściwą wodę, musimy pamiętać o dostarczeniu do organizmu czterech bardzo ważnych składników, aminokwasów ( białka, chude mięso, ryby, pełne ziarna), lecytyny ( orzeszki ziemne, soja, kiełki pszenicy), przeciwutleniaczy (warzywa) i nienasyconych kwasów tłuszczowych (ryby morskie, oliwa z oliwek, avocado, orzechy włoskie).

Dlaczego są one tak ważne, otóż są one budulcem komórek o silnych błonach komórkowych, a jak wspomnieliśmy na początku to właśnie one odgrywają istotną rolę w utrzymaniu tej pożytecznej wody w organizmie.

Nie o każdej porze roku mamy dostęp do pełnej gamy składników, które powinny znaleźć się w naszym menu, dlatego nie zapominajmy o suplementach. Możemy włączyć do naszej diety suplementy ze składnikami wzmacniającymi komórki jak multiwitaminy, kwasy tłuszczowe omega 3, lecytynę, witaminy z grupy B, witaminę D i przeciwutleniacze.

 

Bez wody nie ma życia!

Woda tak powszechny a zarazem tak potrzebny płyn dla naszego organizmu, stanowi większa częśc wszystkich żywy organizmów. Ludzki organizm zawiera około 70% wody.  Przez nasz organizm przepływa stale strumień wody, który pobierany w postaci napojów i pokarmów, wydalany jest przez nerki, jelito grube oraz przez skórę. Wstrzymanie dopływu wody oznacza dla organizmu śmierc.

 

Woda wchodzi także w skład wszystkich komórek żywych ustroju. Dobowe zapotrzebowanie wody wynosi dla człowieka dorosłego około 2,5 litra. Dla utrzymania młodości i zdrowia korzystne może być picie zwykłej wody( o ile nie jest zanieczyszczona)w ilości około ˝ litra na czczo. Takie picie wody lub herbaty ziołowej ma decydujący wpływ na prawidłową przemianę materii.

Aby dokładnie uzmysłowic sobie ważności picia wody i herbaty ziołowej, należy powiedziec kilka słów o gospodarce płynami w organizmie ludzkim. Organizmowi nie wystarcza codzienne doprowadzanie określonej ilości wody, ważną sprawą jest także aby woda została wydalana z organizmu.

Nerki powinny wydzielac dziennie około 1 litra płynu w postaci moczu. Tym samym zdrowe nerki są naturalną przesłanką do prawidłowej równowagi płynów w organizmie.

Krew i płyny ustrojowe odgrywają również dużą rolę w gospodarce wodnej, przywracają automatycznie równowagę między ilością wody wypitej a ilością wody wydalonej. Krew jest między innymi „nośnikiem” rozdzielającym ją do poszczególnych organów, które aby funkcjonowały bez zarzutu, potrzebują koniecznie dostatecznej ilości płynów. Komórki naszego organizmu zatruwane ustawicznie autotoksynami „wołają”  formalnie o wodę podobnie jak usychająca roślina, która potrzebuje wody.

modanaurode-woda.jpg fot. Modanaurode.pl

 

Skóra i śluzówki zawierają około 90% wody. W przypadku zmniejszonej dostawy wody do organizmu, wydajnośc pracy śluzówek obniża się, śluz zagęszcza  się tworzy grudki, a co najgorsze, nabiera nieprzyjemnego zapachu. Stwierdzamy to najlepiej przy oddechu. W takim przypadku śluzówki nie są już w stanie sprostac swemu zadaniu „łowców bakterii”, przeciwnie stają się zbiornikiem mikrobów.

Laboratoryjne badania moczu wykazały, że picie wody przyczynia się do wzmożonego wydzielania z ustroju trucizn. Warto jeszcze wspomniec o chorobach reumatycznych. Niedopałki, powstające przy przemianie materii osiadają przeważnie w stawach , powodując tam bolesne obrzęki. Przez obfitsze doprowadzanie płynów do organizmu cierpieniom tym można ulżyc. Stac się to może zwłaszcza przez picie płynów z wywarów jarzynowych np. z marchwi, selera i wywarów z ziemniaków, które neutralizują kwas moczowy.

Dodatek świeżych soków z liści pokrzywy i liści brzozowych potęgują działanie oczyszczające. Lecznicze działanie antyreumatyczne posiada także herbata ziołowa ze skrzypu polnego.

Zobacz więcej na Modanaurode.pl

 

Źródło: http://modanaurode.pl/2017/11/11/woda-sekret-mlodosci/