Login lub e-mail Hasło   

Oddając odzież do recyklingu chronisz przyrodę

Liczba ludności na Ziemi wzrośnie w ciągu najbliższych 35 lat o 2 miliardy. W związku z tym zwiększy się i tak już ogromna ilość śmieci, z jaką świat musi się uporać.
Wyświetlenia: 1.107 Zamieszczono 09/09/2013

Te powody, wraz z zanieczyszczeniem środowiska, wynikającym m.in. z procesów produkcyjnych sprawiają, że aby przetrwać musimy znaleźć rozwiązania dla ciągle rosnącej konsumpcji. Jednym z rozwiązań jest odzysk produktów - ich recykling i ponowne wykorzystanie. Dotyczy to także odzieży i tkanin. 

Recykling tekstyliów to metoda ponownego użycia lub przetwarzania odzieży, różnych materiałów włóknistych i strzępów ubrań z procesu produkcyjnego. Tekstylia, których się najczęściej pozbywamy to zużyte, niepotrzebne lub zniszczone ubrania, meble tapicerowane, dywany, obuwie, pościel czy ręczniki. 

Powinniśmy ograniczać szkodliwy wpływ przemysłu, wydłużając czas użytkowania raz wyprodukowanych produktów. Przekształcanie i ponowne wykorzystanie tkanin pomaga chronić środowisko. Wszelkie ubrania czy tkaniny, nawet bluzy czy koce z polaru lub syntetyczna bielizna, gdy już zostaną uznane za nie nadające się do użytku, mogą zostać przetworzone w nowe włókno o porównywalnej wartości. Ponownie przetkane oraz przeszyte zyskują drugie życie. Inne materiały, np. bawełna, pocięta na kawałki i przekształcona w nowe włókna, choć nie będzie już takiej jakości, jak na początku, to zostanie wykorzystana inaczej, w równie pożyteczny sposób. Dobrej jakości wełniany pled czy sweter może zostać przerobiony na zieloną matę, którą wykłada się stół bilardowy.  

O ile w krajach zachodnich konsumenci chętniej oddają zużyte ubrania z powodów ekologicznych, o tyle w Polsce jednym z najważniejszych powodów przekazywania odzieży do recyklingu są względy charytatywne. Przyczyną jest zapewne dopiero raczkująca w naszym kraju powszechna świadomość ekologiczna. 

Współczesna odzież składa się głównie z biodegradowalnych kompozytów bawełny i nieprzyjaznych środowisku tworzyw sztucznych. Gdybyśmy takie ubrania wyrzucali do śmietnika, rozkładałyby się na wysypiskach przez ok. 50 lat! 

W Polsce, tak samo, jak w innych krajach wysokorozwiniętych, odzież zbierają do pojemników wyspecjalizowane firmy recyklingowe. Ponieważ wkładane tam tekstylia są w bardzo różnym stanie, często zupełnie zniszczone, wymagają przede wszystkim dokładnego posegregowania oraz znalezienia dla każdej z grup odpowiedniej metody ponownego wykorzystania lub przetworzenia.  

Recykling odzieży odgrywa ważną rolę w przemyśle włókienniczym i wpływa pozytywnie na ograniczenie szkodliwego wpływu tego przemysłu na środowisko. Ponowne użycie tekstyliów, pochodzących z recyklingu pozwala także na zaoszczędzenie energii.

Z utylizowanych tekstyliów produkuje się włókna, z których z kolei powstaje przędza dla nowych produktów. Wykorzystuje się je w różny sposób, m.in. do produkcji materaców, mat wygłuszających w samochodach, budownictwie, wykładzin meblowych czy panelowych. 

Każdy z nas ma w szafie ubrania, które leżą tam latami. Praktyka pokazuje, że jeśli nie ubraliśmy czegoś w ciągu 2 lat, to najczęściej nie nałożymy tego już nigdy. Przekazanie tego do pojemników na odzież używaną z logo Caritas lub Fundacji Pomocy Dzieciom Dar to jednocześnie pomoc potrzebującym oraz ochrona środowiska.

Podobne artykuły


18
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1887
95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15131
36
komentarze: 35 | wyświetlenia: 2352
35
komentarze: 94 | wyświetlenia: 3491
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 5976
31
komentarze: 26 | wyświetlenia: 2394
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 3877
28
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2641
28
komentarze: 43 | wyświetlenia: 1882
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2287
25
komentarze: 7 | wyświetlenia: 5003
25
komentarze: 55 | wyświetlenia: 7601
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1640
24
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2811
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska