JustPaste.it

Motywacja jako klucz do sukcesu

Struktura i uwarunkowania decydujące o sile motywacji i determinacji

Struktura i uwarunkowania decydujące o sile motywacji i determinacji

 

5b9262ee5b5689c8ae6b9fb3823917b9.jpg
Motywacja zastanawiałeś/łaś się kiedyś nad nią w dążeniu do celów jakie pragniesz osiągnąć? A może czytałeś o różnych sposobach zwiększających motywacje? Czy nawet próbowałeś niektóre z nich aby  zwiększyć jej poziom?

 

Jeśli jednak pomimo usilnych starań nie potrafiłeś w długim okresie osiągnąć wystarczającego poziomu motywacji  to uważam że lepiej nie mogłeś trafić  i to będzie przełomowy  artykuł w Twoim życiu. Oczywiście jest wiele wartościowych porad i wskazówek w fachowej literaturze bądź w internecie mających na celu Cie zmotywować  do działania.  Dlaczego więc jest tak trudno w perspektywie dłuższego okresu je egzekwować ?  Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Odpowiedź na to pytanie jest trywialna, ponieważ nie wierzyłeś głęboko we  wnętrzu że to co chcesz osiągnąć jest możliwe, zasługujesz na to czy jest to zgodne z Twoimi przekonaniami o Tobie samym. Dopóki samemu nie uwierzysz w zasadność tego co chcesz osiągnąć dopóty nigdy nie osiągniesz silnej motywacji. W przypadku osoby niskiej wiary w to co robi najczęściej występuje popadanie w skrajności od momentów bardzo intensywnego działania po jeszcze dłuższe momenty rezygnacji i przechodzenia do innej czynności bez ukończenia wcześniejszej tzw. „słomiany zapał”.

 

Przedstawię Ci jeden z wielu możliwych schematów emocjonalnych zachodzących  we wnętrzu człowieka. Przyjmiemy że osoba chce zdać egzamin na 5, natomiast gdzieś głęboko myśli o sobie że „jest głąbem” w związku z czym następuje konflikt wewnętrzny wynikający z  subiektywnego braku możliwości osiągnięcia założonego celu. Na podstawie tego negatywnego przekonania  filtrowana jest rzeczywistość . Dodatkowo to przekonanie wpływa na jednostkę w sposób wielowymiarowy zataczając krąg w postaci dodatkowego stresu wynikającego z możliwości otrzymania 2, a według takiej osoby kto dostaję 2? No pewnie że”głąb” i tu się koło zamyka. Przedstawiona sytuacja jest niezwykle stresogenna więc co się dzieje dalej?  Osoba  w odruchu obronnym przed  nadmiernym wyczerpaniem emocjonalnym zaczyna obniżać swoje standardy i paradoksalnie zmierza do oczekiwań jakie może mieć przysłowiowy „głąb”.  Motywacja zaczyna spadać drastycznie, wcześniejsze plany życiowe i marzenia stają się nierealne w związku z czym pojawiają się nowe mniej ambitne dostosowane do poczucia własnej wartości. I to wszystko przez to jedno negatywne przekonanie.

 

Nie podejmowałbym się tematu gdybym nie znał rozwiązania tego problemu. Nie będzie to jednak kolejne 10 rad zwiększających motywację ponieważ tego jest pełno na pewno nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem. Jedynym sposobem aby osiągnąć prawdziwą i niezłomną motywację jest wyeliminowanie negatywnych emocji i przekonań jakie stoją na drodze do tego co chcesz osiągnąć, wtedy odzyskasz motywację, która nie jest tworem jakiegoś pseudo-geniusza motywacji a naturalną siłą którą zawsze miałeś w sobie tylko te negatywne emocje ją do tej pory tłumiły  . Zbędne  będą  poradniki bo to Ty będziesz przykładem  i wzorem do naśladowania w  dążenia do ustalonych celów.

 

Źródło: http://transformacja-umyslowa.blogspot.com