Login lub e-mail Hasło   

Motywacja jako klucz do sukcesu

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://transformacja-umyslowa.blogspot.com
Struktura i uwarunkowania decydujące o sile motywacji i determinacji
Wyświetlenia: 963 Zamieszczono 25/09/2013
Motywacja zastanawiałeś/łaś się kiedyś nad nią w dążeniu do celów jakie pragniesz osiągnąć? A może czytałeś o różnych sposobach zwiększających motywacje? Czy nawet próbowałeś niektóre z nich aby  zwiększyć jej poziom?
Jeśli jednak pomimo usilnych starań nie potrafiłeś w długim okresie osiągnąć wystarczającego poziomu motywacji  to uważam że lepiej nie mogłeś trafić  i to będzie przełomowy  artykuł w Twoim życiu. Oczywiście jest wiele wartościowych porad i wskazówek w fachowej literaturze bądź w internecie mających na celu Cie zmotywować  do działania.  Dlaczego więc jest tak trudno w perspektywie dłuższego okresu je egzekwować ?  Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Odpowiedź na to pytanie jest trywialna, ponieważ nie wierzyłeś głęboko we  wnętrzu że to co chcesz osiągnąć jest możliwe, zasługujesz na to czy jest to zgodne z Twoimi przekonaniami o Tobie samym. Dopóki samemu nie uwierzysz w zasadność tego co chcesz osiągnąć dopóty nigdy nie osiągniesz silnej motywacji. W przypadku osoby niskiej wiary w to co robi najczęściej występuje popadanie w skrajności od momentów bardzo intensywnego działania po jeszcze dłuższe momenty rezygnacji i przechodzenia do innej czynności bez ukończenia wcześniejszej tzw. „słomiany zapał”.
Przedstawię Ci jeden z wielu możliwych schematów emocjonalnych zachodzących  we wnętrzu człowieka. Przyjmiemy że osoba chce zdać egzamin na 5, natomiast gdzieś głęboko myśli o sobie że „jest głąbem” w związku z czym następuje konflikt wewnętrzny wynikający z  subiektywnego braku możliwości osiągnięcia założonego celu. Na podstawie tego negatywnego przekonania  filtrowana jest rzeczywistość . Dodatkowo to przekonanie wpływa na jednostkę w sposób wielowymiarowy zataczając krąg w postaci dodatkowego stresu wynikającego z możliwości otrzymania 2, a według takiej osoby kto dostaję 2? No pewnie że”głąb” i tu się koło zamyka. Przedstawiona sytuacja jest niezwykle stresogenna więc co się dzieje dalej?  Osoba  w odruchu obronnym przed  nadmiernym wyczerpaniem emocjonalnym zaczyna obniżać swoje standardy i paradoksalnie zmierza do oczekiwań jakie może mieć przysłowiowy „głąb”.  Motywacja zaczyna spadać drastycznie, wcześniejsze plany życiowe i marzenia stają się nierealne w związku z czym pojawiają się nowe mniej ambitne dostosowane do poczucia własnej wartości. I to wszystko przez to jedno negatywne przekonanie.
Nie podejmowałbym się tematu gdybym nie znał rozwiązania tego problemu. Nie będzie to jednak kolejne 10 rad zwiększających motywację ponieważ tego jest pełno na pewno nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem. Jedynym sposobem aby osiągnąć prawdziwą i niezłomną motywację jest wyeliminowanie negatywnych emocji i przekonań jakie stoją na drodze do tego co chcesz osiągnąć, wtedy odzyskasz motywację, która nie jest tworem jakiegoś pseudo-geniusza motywacji a naturalną siłą którą zawsze miałeś w sobie tylko te negatywne emocje ją do tej pory tłumiły  . Zbędne  będą  poradniki bo to Ty będziesz przykładem  i wzorem do naśladowania w  dążenia do ustalonych celów.

Podobne artykuły


71
komentarze: 22 | wyświetlenia: 18010
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6076
30
komentarze: 7 | wyświetlenia: 4163
30
komentarze: 30 | wyświetlenia: 2496
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 11821
28
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5504
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 11137
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3625
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 67472
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21619
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27762
23
komentarze: 44 | wyświetlenia: 2722
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3338
 
Autor
Artykuł  swistak  (www),  26/09/2013

Całe Twoje życie to Boska kpina z racjonalizmu! By to zrozumieć trzeba mieć Jego poczucie humoru!

  don1  (www),  26/09/2013

I tu się całkowicie mylisz, należe do osób niezwykle racjonalnych i konkretnych , natomiast opinia o moim całym życiu? no cóż przemilczę to gdyż Twoja generalizacja wiele mówi :)

  don1  (www),  26/09/2013

nadmienie że zajmuje się odzyskiwaniem kontroli nad własnymi emocjami dzięki czemu oprócz racjonalnego myślenia dochodzi ważniejsza rzecz czyli działanie :)

Wiesz donie(1), świstak zaprzedał duszę Bogu, więc można mu wszystkie błędy wybaczyć. Wszak nie czyni ich w imieniu swoim. I nawet jeśli to co piszesz, to tylko półprawdy, to są one jak najbardziej prawdziwe przez to, że wynikają z obserwacji życia a nie ślepej wiary w ideały (np. Boga), które są nieosiągalne, więc ich nie ma ... ?

  don1  (www),  26/09/2013

wszystko co piszę jest wynikiem mojej ponad 10 letniej praktyki w dziedzinie rozwoju osobistego, na początku głównie wszystko sprawdziłem na sobie zanim mogłem z czystym sumieniem pisać, mówić oraz pomagać innym w tej dziedzinie.

@don1: Rób swoje i nie przejmuj się byle krytyką.

  swistak  (www),  27/09/2013

@Impuls Darek: czyli jak jest Bóg to dalej mieszaj se ręka w nocniku!

@swistak: Niekoniecznie. Wystarczy, że Ty to robisz już od wielu lat.

  hussair  (www),  27/09/2013

,,Dopóki samemu nie uwierzysz w zasadność tego co chcesz osiągnąć dopóty nigdy nie osiągniesz silnej motywacji'' - o, to jest ten klucz, pierwszy raz widzę, że ktoś to wychwycił. Bo co chwilę jakiś człowiek musi zbierać się z podłogi po ciosach, a jest mały problem z motywacją. Człowieka rozbitego nie pozbiera do kupy sama świadomość tego, że ma dla kogo żyć, albo że ,,wszystko jest możliwe''. Po ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska