Login lub e-mail Hasło   

Dobierz odpowiednią pompę ciepła

Dobór odpowiedniej pompy ciepła jest niezwykle ważny, gdyż wpływa na koszty eksploatacji budynku.
Wyświetlenia: 776 Zamieszczono 27/09/2013

Dobór pompy ciepła powinien być przede wszystkim uzależniony od:
1. Przeznaczenia: pompa ciepła może służyć m.in. do podgrzewu c.w.u. lub ogrzania domu
2. Dostępności „ciepła z natury”:  pompy ciepła mogą czerpać ciepło z: powietrza, wody, lub gruntu
3. Mocy pompy ciepła: urządzenie musi być dobrane odpowiednio do zapotrzebowania cieplnego budynku. Pompy ciepłą mogą być montowane w kaskadach lub samodzielnie pracować na określony cel.

W zależności od przeznaczenia, pompy ciepła mogą różnić się wielkością, typem, możliwością współpracy z innymi urządzeniami. Do grzania ciepłej wody użytkowej służą zazwyczaj urządzenia kompaktow (np. Vitocal 161-A), w których moc sprężarki jest niewielka i nie ma potrzeby zasilania trójfazowego (380V). Do instalacji c.o. i c.w.u. stosuje się pompy w wersjach ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u (Vitocal 222-G, Vitocal 333-G), z możliwością podłączenia kolektorów słonecznych (Vitocal 242-G, Vitocal 343-G) lub w wersjach z oddzielnie dobieranym zasobnikiem c.w.u.

Natura udostępniła trzy media pozwalające wykorzystać ciepło z otoczenia. Są to: powietrze, woda i ziemia. W polskim klimacie najstabilniejszym temperaturowo jest rozwiązanie z wykorzystaniem ziemi jako źródło energii.

Dobór pompy ciepła powietrze/woda wymaga wyznaczenia i przygotowania miejsca na zewnątrz budynku, z dala od okien, drzew. Trzeba ustawić jednostkę zewnętrzną na dworze a jednostkę wewnętrzną w środku domu. Takie rozwiązanie w przypadku srogiej zimy, będzie wymagało wykorzystania dodatkowego źródła ciepła, np. grzałki elektrycznej. Pompy powietrze-woda są dedykowane do nowych domów i instalacji niskotemperaturowych.

ciepło z powietrza

Pompa ciepła wykorzystująca wodę jako źródło energii, wymaga dostępu do czerpni i zrzutu wody. Czerpnią jak i zrzutem może być studnia wodna pod warunkiem odpowiedniej wydajności dostosowanej do mocy urządzenia. Dla tego rozwiązania dedykowane są pompy Vitocal 200-G, 300-G, 222-G, 242-G, 333-G, 343-G.

ciepło z wody gruntowej

Najstabilniejszym temperaturowo rozwiązaniem jest zastosowanie gruntownego wymiennika ciepła w postaci: kolektora poziomego lub odwiertu pionowego.  Odwiert nie wymaga wielkiej powierzchni wokół domu. Kolektor natomiast zajmuje sporą przestrzeń, na której nie można później sadzić drzew, stawiać budynków etc.

ciepło z gruntu sonda  ciepło z gruntu kolektor
Najczęściej na pompę ciepła decydują się właściciele domów jednorodzinnych nie przekraczających 160m2 powierzchni grzewczej. Do takich obiektów stosuje się przede wszystkim zgrabne gabarytowe urządzenia kompaktowe (do 10kW). W przypadku większego zapotrzebowania na ciepło używa się pojedynczych pomp ciepła o większych mocach lub łączy się urządzenia w kaskady. W każdym z tych przypadków, należy zwrócić uwagę na odpowiednie podłączenie pompy ciepła oraz wykonanie instalacji.

Niezależnie od typu pompy ciepła, typu dolnego źródła, mocy urządzeń, instalację należy dobrać i wykonać odpowiednio do rodzaju i wielkości instalacji grzewczej. Dla instalacji mieszanej, w której mamy do ogrzania częściowo ogrzewanie podłogowe, częściowo grzejniki, konieczne jest zamontowanie bufora. Ma on za zadanie odsprzęglić instalację hydraulicznie i oddzielić temperaturowo dwa obiegi. Dla instalacji o większym stopniu zaawansowania, np. basen, kolektory słoneczne, chłodzenie itp., konieczny jest osprzęt dodatkowy, pompy obiegowe, wymienniki ciepła. Taki typ instalacji należy zaprojektować indywidualnie do każdej z instalacji.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61120
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32727
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31425
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63760
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65175
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23425
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29072
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28691
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23760
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26414
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26806
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12595
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

A koszt instalacji łącznie z pompa na pow.145 m ile wyniesie/Ile szacunkowo rocznie oplata za prąd /Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska