Login lub e-mail Hasło   

Rosja odbudowuje zabytki sakralne

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.pch24.pl/rosja-odbudowuje-zab(...),i.html
Rosyjscy eksperci uznali, iż „powtórzenie się w Rosji zachodniego scenariusza oderwania się od korzeni, wartości chrześcijańskiej i narodowej tożsamości jest niedopuszczalne”.
Wyświetlenia: 699 Zamieszczono 28/09/2013

W Moskwie trwa pierwszy międzynarodowy zjazd konserwatorów zabytków, zwołany z inicjatywy rosyjskiego ministerstwa kultury. Jest on w znacznej mierze poświęcony restauracji zabytków sakralnych.

 

Mimo znacznych wysiłków państwa i Cerkwi rosyjskiej, wkładanych od 20 lat w odbudowę zniszczeń dokonanych przez bolszewików, są one tak wielkie, że ich naprawa może zająć nawet sto lat.

 

Ministrowie kultury i rozwoju regionalnego Federacji Rosyjskiej wymienili wiele zabytków sakralnych, których odbudowę i restaurację wspomaga obecnie państwo rosyjskie. Są to między innymi: klasztor na Wyspach Sołowieckich, niegdyś silne centrum duchowe rosyjskiego prawosławia, a potem komunistyczny gułag; klasztor nowojeruzalemski w Ławrze Troicko-Sergiejewskiej, cerkiew Wasyla Bogosławionego w Moskwie, Sobór Morski w Kronsztadzie (Petersburg), zespół klasztorny Zaśnięcia NMP w Dałmatowie oraz liczne świątynie związane z postacią św. Sergiusza z Radoneża, w związku z jubileuszem 700-lecia narodzin tego świętego, przypadającym w przyszłym roku.

 

Wiele zabytków, które zostały w czasach komunizmu pozbawione funkcji sakralnej, teraz jest przywracanych do funkcji kultycznych. Ostatnio nastąpiła rekonsekracja Soboru Morskiego w Kronsztadzie, planowane jest także ponowne otwarcie klasztoru na Wyspach Sołowieckich po zakończeniu programu ich kompleksowej rewitalizacji.

 

Przedstawiciele państwa rosyjskiego i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zebrani na zjeździe konserwatorów jednogłośnie podkreślili ważne znaczenie świątyń chrześcijańskich dla przyszłości narodu i konieczność ich odbudowy.

 

Rosyjski minister rozwoju regionalnego Igor Sluniajew uznał, że przywrócenie narodowych sanktuariów jest konieczne dla zdrowego rozwoju społeczeństwa. Natomiast biskup Tichon, występujący w imieniu patriarchy moskiewskiego Cyryla, przypomniał, że eksperci zgromadzeni na tegorocznej edycji Klubu Wałdajskiego, międzynarodowego forum o znacznej randze politycznej, zajmującego się studiami nad polityką wewnętrzną i zagraniczną Rosji, uznali, iż „powtórzenie się w Rosji zachodniego scenariusza oderwania się od korzeni, wartości chrześcijańskiej i narodowej tożsamości jest niedopuszczalne”.

 

Read more: http://www.pch24.pl/rosja-odbudowuje-zabytki-sakralne,17998,i.html#ixzz2gAcm4gWc

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1596
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 917
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1181
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1199
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 766
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 761
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 461
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1031
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 585
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 733
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 507
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 723
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 995
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy

Ciekawe kiedy zrozumiemy, że zachód nie ma monopolu na dobre pomysły...

  barkarz  (www),  28/09/2013

Zapomnieli dopisać, że Rosja to nie tylko prawosławie. Gdzie są tradycje i tożsamość narodowa ludów Kaukazu, południa i dalekiego wschodu?

Rosyjscy eksperci oświadczą to i tylko to co oświadczy im naczelny eskpert towarzysz Putin.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska