Login lub e-mail Hasło   

Okupacja niemiecka i coś więcej

Niedobitki czerwonych chronili się w lasach, samoloty zrzucały im ulotki, leciały niczym białe ptaki. Wermachtowcy w panterkach z podkasanymi rękawami, przeczesywali zagajniki,...
Wyświetlenia: 1.664 Zamieszczono 09/10/2013Niedobitki czerwonych chronili się w lasach, samoloty zrzucały im ulotki, leciały niczym białe ptaki. Wermachtowcy w panterkach z podkasanymi rękawami, przeczesywali zagajniki, wołając: Rus kom, sznel – wychodzili w podartych rubaszkach umorusani .
  Niemcy nie mieli już miejsca w lagrach . Osadzali tam  komisarzy, politruków, enkawudzistów, a zwykłych żołnierzy oddawali do roboty w majątkach.
Pewnego dnia, buszując z bratem po zagajnikach, ujrzałem.   jednego niedobitka, w pokrwawionej koszuli, z obandażowaną głową,: pić, pomóżcie wstać – wołał. ,prysnęliśmy  do domu,  rodzice.
zanieśli go  potem do stodoły i tam się kurował.


Niemcy obejrzeli go i zostawili na wsi, Znachorka  od wszystkich bolesności  szybko  na nogi  postawiła . Pracował za wikt i opierunek. Do armii – jak opowiadał  – zgłosił się na ochotnika,mścić dziadka zabitego w 1920 roku przez ułanów, uważał, że wyzwalał nas spod jarzma burżujów, a napaść Niemców była dla niego takim zaskoczeniem jak ich agresja dla nas w 1939 roku!
Wiosną zniknął, a jesienią zjawił się z automatem w towarzystwie partyzantów, podziękował za gościnność, mnie podniósł na wysokość swojej twarzy, spojrzał jakoś dziwnie i powiedział „ kiedyś będziesz żołnierzem, nie uciekaj od rannego”.

Po kładce przez Brzezinkę poszli do folwarku Skrybuny, spalili budynki, zabrali pracujących tam jeńców do lasu, a dziedzicowi i jego wnuczce obcięli piłą głowy. po tym wypadku  jeńców z okolicy osadzono w łagrze, pod gołym niebem, w wygrzebanych rękoma jamach szukali schronienia przed jesiennym deszczem . .Jeńcy słaniając się na nogach, wychodzili z jam, a słabsi pełzli do płotu i przez druty kolczaste wyciągali ręce, wołając: – chleba panoczek. – Ludzie rzucali kromki, wyrywali je nawzajem z rąk, tratując słabszych. A esesmani z uśmiechem fotografowali ich szamotaninę, a następnie strzelali z cekaemów. Padali jak kłosy pod kosą żniwiarza. Zatrzymywali wozy. Jeńcy ładowali zabitych współbraci. Na naszym wozie było pięciu, w tym jeden jęczał... Podszedł gestapowiec i strzelił. jemu w głowę, a mnie pogładził ,dał cukierka  i powiedział gutt.
Te okrucieństwa widziałem wielokrotnie,w 1944 roku zawieruszyłem się na pierwszą linię frontu, poszukując ojca. Wydoroślałem, będąc dzieckiem.
Przeszłość kresowian  zmusza do smutnej zadumy ich   los  od wieków w dłoniach obcych,rachunków krzywd  i bóg nie wyrówna,a  wniosków, na przyszłość zero!
Przyszłość narodu   wychowuje się  nienawiścią,, intrygami . Hipokryzja,  to  podstawa  władzy i   narodu..Ryba  psuje się od głowy,a jaki ojciec  taki syn ,bywają też wyjątki,wtedy   dusza skomli za lepszym światem. Ale gdzie on jest? Tylko w legendach,snach,marzeniach i obiecankach tych co nami rządzą! Nienawiść , zawiść ,  główne grzechy,mamona   siłą napędową ,  motorem postępu?
 Mikołaj  zabawki do zabijania dzieciom   daje,wychowuje tak  przyszłych  obrońców wartości chrześcijańskich,
W podłużnych pudełkach  tacy na wieczny spoczynek z  Afganistanu  wracają.– Polacy  kochają walczyć o gruszki na wierzbie. na całym świecie, prawda ta–  w genach tkwi,wysysamy z piersi matek. I z tej  przyczyny jak nie ma z kim,to miedzy sobą walczymy.Wstyd  przyznać ,ze w  obronie takich wartości    życiem ryzykowałem.

Podobne artykuły


17
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2415
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1178
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 857
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 754
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 697
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 673
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 759
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 545
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 536
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1538
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 439
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Szymonie, dzieki za kolejna powtorke z historii... ktorej nie znajdziemy w szkolnych podrecznikach.
Sciskam Cie serdecznie.

@youngcontrarian: Dawno ciebie nie widziałem-cieszę się

  hussair  (www),  13/10/2013

,,Wydoroślałem, będąc dzieckiem.'' - to mnie właśnie przygnębia szczególnie, to doroślenie dzieci osadzonych w strasznych lub trudnych okolicznościach. Niestety, jest raczej to nierzadkie. Dorastanie dzieci w ,,pozłacanej harmonii'' to wysilone marzenie bardziej, niż rzeczywistość. A nawet w świecie bezwojennym się to utrudnia, np. obniżając próg wieku szkolnego.

@hussair: Trafiłaś w sedno. nauczycieli u nas i miłości bliźniego multum multum-gorzej z efektami,ale przewodnia sila narodu zawsze będzie miała racja-bzykać się kowalskim po bożemu,a na nauczycielom według ich upodobań...amen

  seta1212,  13/10/2013

Szymon -jak zawsze dużo gorzkiej prawdy.

Unas czego jak czego,ale nauczycieli multum, ich absolwenci od natłoku wiedzy baranieją,albo wieją za granice...

kiedy i w obronie jakich wartości ryzykowałeś życie?

@kontolk: Początek lat pięćdziesiątych-pisalem tu wiele razy

przed z gora 30 laty mialem wspanialego sasiada, byl pomocny na setki razy i sposobow, wprowadzal mnie w tajniki zycia w RFN, czasem przysiadalismy na papieroska w ogrodzie. Pytalem czesto widzac jego smutek i zamyslenie "wat is los Gerd!?" czesto usmiechal sie i mowil "eee nic i tak nie pojmiesz". Pojalem po latach kiedy pomagalem jego pielegniarce ubrac mu koszule, zauwazylem dwie litery pod jego pacha ...

@miro von kässelbach: A no po latach odkrywa,-archeologia dobra nauka

@Szymon Bachir: okolicznosci w jakich wykluto mu se 2 runy nie znam, nigdy go jednak nie osadzalem ani wtedy ani teraz, kiedy juz nie zyje, poza tym uwielbiam Günther Grass a on tez byl w tej druzynie, moze jakies przeznaczenie !?

@miro von kässelbach: a może przypadek,ze w twym samym czasie ,ale w innych miejscach,na innym podłożu ktoś na świat przyszedł?. jak tłumaczyć tym co znają tamte z opowieści,film,z fałszowanej
histori,z podręczników szkolnych,z IPN itp,pozdraw3iamDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska