JustPaste.it

Ekologia dla każdego

Jeszcze niedawno ekologia była dla większości pojęciem nieco abstrakcyjnym, kojarzonym głównie z działaczami Greenpeace. Obecnie bycie "eko" jest coraz popularniejsze.

Jeszcze niedawno ekologia była dla większości pojęciem nieco abstrakcyjnym, kojarzonym głównie z działaczami Greenpeace. Obecnie bycie "eko" jest coraz popularniejsze.

 

W obliczu napływających do nas informacji o zagrożeniach, jakie niesie za sobą rosnąca emisja zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, coraz częściej uświadamiamy sobie konieczność większej troski o środowisko naturalne. Ruch ekologiczny nie jest już odbierany jako fanaberia, ale jako obowiązek obywatelski. W jego promowanie angażują się nie tylko fundacje i organizacje ekologiczne, ale również instytucje państwowe i programy europejskie. Jaki wkład w promocję ekologii może mieć przysłowiowy Kowalski? Okazuje się, że nie wymaga to wprowadzania w życie żadnej rewolucji. Wystarczą drobne zmiany w codziennych czynnościach.

 fot. Krzysztof Ziarnek

 fot. Kenraiz Krzysztof Ziarnek/Wikimedia Commons

 

Wiem co jem

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się sklepy z żywnością ekologiczną. Znajdziemy tam niepryskane owoce i warzywa, swojskie wędliny, nabiał czy świeże jaja, pochodzące nie z fermy, ale od domowych, wiejskich kur. Stoiska ze zdrową żywnością znaleźć można również w  wielu supermarketach. Podczas codziennych zakupów warto świadomie podejmować decyzję o tym, co ląduje w naszych koszykach. Czytanie etykiet ze składem produktów pozwoli uniknąć nam konserwantów czy sztucznych barwników i aromatów, które niestety coraz częściej spotykamy w żywności.   

 

Patrz na znaki

Wiele firm farmaceutycznych i kosmetycznych funduje żywym stworzeniom prawdziwą gehennę podczas eksperymentów w laboratoriach. Wybierając leki oraz produkty kosmetyczne upewnijmy się, że nie były testowane na zwierzętach. Na etykietach takich produktów znaleźć można odpowiedni atest. Podobnie jak oznaczenie mówiące, że opakowanie bądź sam produkt został wykonany z surowców z recyklingu. Przetwarzanie i powtórne ich użycie pozwala na znaczne ograniczenie ilości generowanych przez nas śmieci, czyli na czystsze, zdrowsze i bezpieczne środowisko.

 

Trzy kolory - recykling

Aby takich produktów z surowców wtórnych mogło być więcej, podstawą jest sortowanie śmieci w naszych domach. Zadbanie o oddzielne kosze na szkło, papier i odpady organiczne nie jest zadaniem szczególnie wymagającym. Jeszcze niedawno niechęć budził fakt, że posortowane śmieci trafiały do jednej śmieciarki. Sytuacja jednak się zmienia, a wraz ze wzrastającą świadomością ekologiczną przywiązuje się coraz większą wagę do segregacji śmieci i odpowiedniej ich utylizacji.

 

Oszczędzanie jest eko!

Chociaż zdrowe i czyste otoczenie leży w naturalnym interesie każdego z nas, ekologiczny tryb życia opłaca się również z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Nie ma bowiem ekologii bez racjonalnego gospodarowania energią i zasobami naturalnymi. Wyrobienie w sobie prostych, lecz niezwykle istotnych nawyków, takich jak oszczędzanie wody, zbieranie deszczówki do podlewania ogródka, gaszenie zbędnych świateł czy wyłączanie z kontaktu nieużywanych urządzeń elektrycznych wpłynie korzystnie nie tylko na stan środowiska, ale również naszego portfela.

 

Ekologia w czasie wolnym

Troszcząc się o środowisko naturalne, nie zapominajmy także cieszyć się jego urokami. Korzystając z ostatnich ciepłych dni, warto spędzić sobotnie popołudnie na łonie natury. Przesiąść się z samochodu na rower i wybrać odpoczynek w spokojnej, zielonej okolicy, którą na pewno mamy w swoim mieście lub jego pobliżu. Mieszkańcom Szczecina proponuję wybrać się w malowniczą okolicę osiedla Małe Błonia na Wzgórzach Warszewskich. To piękne, niemal dziewicze, położone całkiem niedaleko centrum miasta miejsce to doskonała trasa jesiennego spaceru.

 

 Wspólny dom, wspólna sprawa

Z zasobów naturalnych korzystamy wszyscy. Wszyscy jednakowo chcemy i potrzebujemy mieć dostęp do świeżego powietrza, czystej wody i zdrowej żywności. Dlatego tak ważne jest, aby kwestia ochrony tych zasobów była również sprawą wspólną. Nie zajmuje to wiele czasu. Nie potrzebne są do tego ani skomplikowane zabiegi, ani wysokie nakłady finansowe. Wręcz przeciwnie. Podczas codziennych czynności domowych możemy w łatwy sposób zadbać nie tylko o zdrowie naszej planety, ale również własne. Ekologiczny styl życia z pewnością pozytywnie wpłynie też na domowy budżet.