Login lub e-mail Hasło   

Pedofilia i mydlenie oczu

Niepokoi mnie stosowana przez Kościół retoryka
Wyświetlenia: 6.086 Zamieszczono 12/10/2013

Sporo ostatnio w polskich mediach o pedofilii w Kościele. Kiedyś temat tabu, dzisiaj zalew tego typu informacji. Jakby pękła jakaś tama.

Przyznam, że niepokoi mnie stosowana przez Kościół retoryka.

Chciałabym się odnieść do ostatnich wypowiedzi Prymasa Polski arcybiskupa Józefa Ko­wal­czyka w radiowej Jedynce:

„Du­chow­ni, któ­rym udo­wod­ni się pe­do­fi­lię, będą mu­sie­li odejść do stanu świec­kie­go i pod­dać się te­ra­pii.”

Nie za bardzo interesuje mnie czy duchowny odejdzie do stanu świeckiego i podda się terapii. Każdym pedofilem powinien zająć się prokurator i sąd. Osobnemu trybowi postępowania wobec kogokolwiek mówię stanowcze „NIE”.

„Nie można traktować Kościoła jako wylęgarni i siedliska pedofilów.”

Racja. Nie można robić wielu rzeczy. Na przykład tworzyć krzywdzących stereotypów a chyba na takowy się zanosi. No cóż, Kościół dostanie po prostu kamlotem, jakim sam ochoczo i bezkarnie ciskał. Może warto Panu Prymasowi przypomnieć o wypowiedziach odnośnie ateistów czy feministek?

Arcybiskup najwidoczniej nie uświadamia sobie, że najmniej chodzi w tej sprawie  o wizerunek Kościoła. Na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo dzieci i pomoc dla ofiar zwyrodnialców.

„Zagrożenie pedofilią dotyczy całego społeczeństwa. Do molestowania dzieci dochodzi w szkołach, instytucjach opiekuńczych, klubach sportowych, a także w rodzinach.”

 „Konferencja Episkopatu przeprosiła za przypadki pedofilii, których dopuścili się duchowni. To sprawcy takich czynów powinni za nie przepraszać. Kościół może jedynie przeprosić za zgorszenie, do którego doszło.”

„Zgorszenie”! Piękny eufemizm na określenie przestępstwa uważanego w cywilizowanym świecie za jedno z najohydniejszych.

Zgadza się, że Kościół nie powinien odpowiadać za czyny dokonywane przez swoich urzędników. I nikt tego nie ooczekuje.

W prymitywny i nieuczciwy sposób odwraca się uwagę od istoty problemu. Chodzi o odpowiedzialność za wieloletnie, instytucjonalne TUSZOWANIE PEDOFILII. W efektcie  sprawcy pozostawali bezkarni, wielokrotnie zwiększona została ilość ofiar, w dodatku pozostawianych bez jakiejkolwiek pomocy. Dochodziło też do wtórnej wiktymalizacji na skutek ostracyzmu, z jakim spotykały się ofiary i ich rodziny, gdy próbowały dochodzić sprawiedliwości. Tu winę ponoszą też społeczeństwa, w tym, niestety, i polskie.

Dla wielu Polaków szczególnie trudną kwestią jest rola, jaką w tym temacie pełnił Jan Paweł 2. Ale i z tym trzeba się zmierzyć bez chowania głowy w piasek.

Tak na marginesie, nie zazdroszczę papieżowi Franciszkowi, bo watykańskiej stajni Augiasza nie dałby rady uprzątnąć chyba nawet sam Herkules.

 

Alicja Minicka

http://mysli-o-ludziach.blog.onet.pl

 

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1386
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1247
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 789
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 671
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 825
8
komentarze: 20 | wyświetlenia: 543
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 500
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  barkarz  (www),  12/10/2013

Kościół trzeba najpierw uświadomić w temacie, bo jak na razie nie traktuje pedofilii poważni. To przecież mordowanie w dziecku czegoś najbardziej dziecięcego. Myślisz, że taki prymas to w pełni rozumie? Wątpię.

@barkarz: uwazasz ze kwiat "yntelygencji polskiej" naszpikowanej tytulami naukowymi potrzebuje jakiegokolwiek uswiadamiania?

  mwgdk,  28/09/2014

Najpierw trzeba siebie uświadomić w temacie. Wystarczy Biblię przeczytać, żeby przejrzeć na oczy. Księga Daniela i Objawienie św. Jana dokładnie demaskują watykańską nierządnicę z pucharem w ręku, ubraną w purpurę i szkarłat, siedzącą na 7 wzgórzach (Rzym). W Biblii kościół jest okreslany mianem kobiety, oblubienicy (Pana Jezusa) a nierządnica to zdradliwy kościół. Biskupi i kardynałowie chodzą w ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  12/10/2013
  Hamilton,  12/10/2013

@swistak: arcybiskupi też się mocno wyspecjalizowali:
http://www.fakt.pl/arcybiskup-(...),1.html
Może by ich też wysyłać na leczenie.

  Hamilton,  12/10/2013

@swistak: zwykli pedofile będą trafiać nadal do więzień. Ci w sutannach na terapię do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Bydgoszczy.

  swistak  (www),  13/10/2013
  Hamilton,  13/10/2013

@swistak: jeśli PIS dojdzie do władzy to o. zawsze dyrektor wprowadzi do polityki swych kolegów. Szansa na zwiększenie pedofilii wśród polityków wzrośnie i zostaniesz prorokiem!

  Hamilton,  13/10/2013

@swistak: pieprzysz jak niekumaty kum. Nie istnieje kara w postaci leczenia, a póki co premierzy jak dotąd nie wyręczają sądów w orzekaniu o winie i psychiatrów w leczeniu.

Mylisz się. Herkules dałby radę posprzątać tę Stajnię Augiasza. Ręcznie wytłumaczyłby im karygodność takiego postępowania. Jakby skończył, to nie byłoby już papieża, księży ani nawet Kościoła. Ciekawe, jak by się potoczyła historia bez tej organizacji.

@pasjonatpl: bylibysmy pod kazdym wzgledem co najmniej 400 (czterysta) lat do przodu

Sprawa pedofilii w kościele to oczywiste mydlenie oczu, ale przede wszystkim zasłona przed tymi gorszymi problemami, dotyczącymi nas wszystkich, a mianowicie przed problemem biedy i ubóstwa polskich obywateli.
Za pedofilię, prawo przewiduje odpowiednie kary, które obowiązują każdego obywatel RP, czy jest on księdzem, nauczycielem, lekarzem, pisarzem czy zwykłym Kowalskim. Nie obwiniam za ws ...  wyświetl więcej

  centus,  25/10/2013

@Agava: To nie jest problem zastępczy, ponieważ dotyczy zawodowych moralizatorów, mających gęby pełne pouczeń skierowanych do wszystkich, oczywiście z wyjątkiem siebie i kumpli z czarnej ferajny.

Fachowcy, którzy zajmują się leczeniem ofiar pedofilów dowodzą, że ofiary zdeprawowanych księży to najcięższe przypadki. Najtrudniej takim osobom poprosić o pomoc i najtrudniej im pomóc. Wynika to z wysokiej pozycji i ogromnego zaufania jakim cieszą się księża. Na dodatek ci, którzy dali się uwieść pochodzą ze środowisk najbardziej oddanych "sprawie" i reprezentującym ją ludziom. No i przede wszys ...  wyświetl więcej

Alu, mam podobne wątpliwości co do apostolskiej stajni Augiasza...

  Hamilton,  13/10/2013

@Skalny Kwiat: odnoszę wrażenie, że te działania Episkopatu są wymuszone okolicznościami, będą pozorne i pozostaną na papierze, a młyny będą mielić ospale lub wcale. Tam dominuje pogląd, że to nieuzasadniony atak
na kościół.

@Hamilton Starszy: Jestem przekonany, że z wielu ambon słychać: "teraz kiedy kościół jest tak podle atakowany".
Pewnie prasa wielu ludzi zniechęci do kościoła, ale na pewno nie wszystkich i w dalszym ciągu będzie wielu takich, którzy zupełnie nieświadomie "poprowadzą swoje dzieci na rzeź jak bezbronne owieczki".

  Hamilton,  13/10/2013

@Andrzej P Urbański: Myślę, że to nie wynika ze złej woli. Hierarchowie kościoła to starsi, wyizolowani społecznie panowie o mentalności feudała siedzącego w swoim pałacu, otoczonego służbą, całowanego po rękach i podziwianego przez maluczkich. Dla nich najważniejszy jest wizerunek kościoła. Tabu jest jednym z elementów moralności chrześcijańskiej.

Jak słucham wywodów tych czarnych katabasów, to zbiera mi się na wymioty. Jeszcze nie raz usłyszymy o "występach" pedofili w sutannach, a owczarnia i tak będzie im prowadzać swoje pociechy.

@Krzysztof Mrozowski: Nie tylko tobie, Krzysztofie...

Kościół od zawsze jeździ po bandzie, ale itak im się zawsze upiecze, no wszyscy się boją "boskiej siły".. wtf

  Artur Gladys  (www),  15/10/2013

@Marek Wiśniewski: Takie żalowe czasy, nikt nie ma jaj by postawić się temu. Tyle ziem ile za darmo oni dostali, tyle podatków z których zostali zwolnieni. A śmigają mercami i złote klamki w kościele, a mają czelność mówić o biedzie i głodnych dzieciach w afryce.

  Dawid Gorski  (www),  17/10/2013

@Marek Wiśniewski: Zdecydowanie masz rację, już nie mogę doczekać aż jakaś prawdziwa partia lewicowa dobierze im się do dupy..

@Marek Wiśniewski: A istnieje w ogóle jakaś partia polityczna poza Palikotem która jest antykościelna?..

@Marek Wiśniewski: Akurat Palikot to jedyne co potrafi to krzyża w sejmie się czepiać jeśli o to idzie. Niby snuł tam jakieś podatki dla nich, ale nie sądzę by o było realne. Takie nasze państwo jest upośledzone. Jakie studia wybrać w dzisiejszych czasach by nie szukać pracy, mieć żonę, dzieci i jeździć mercem? Duchowe! ;) Żal..

@Adam Jezierski: Może i potrafi się tylko krzyża czepiać, ale jako jedyny idzie w dobrym kierunku..

Hierarchowie głoszą, że Kościół jest święty. Żeby podtrzymać ten dogmat kler zamiata pod dywan wszystkie niegodziwości czynione przez duchownych. Wszystko po to, żeby utrzymać władzę nad wiernymi,

Jakze niesprawiedliwe, bolesne i wyjątkowo odrażające są dla KK insynuacje kontrolowanych przez ateistów mediów pod adresem duchownych, którzy z c i a ł k o w i t y m oddaniem prowadzą działalność duszpasterską wśród dzieci i młodzieży. Jest to wynikiem demonizowania przez niedouczonych żurnalistów greckich korzeni dwóch najpiękniejszych słów we wszystkich językach: "dziecko" + "kochać". Księża cz ...  wyświetl więcej

@youngcontrarian:
Bluźnierco, juz dla Ciebie szykują wielgachny kocioł!

  Hamilton,  18/10/2013

@youngcontrarian: a wszystkiemu winne feministki, rodzice, rozwody, gender, pornosy, dziennikarze i rowerzyści. Jeszcze kilka wypowiedzi arcy kapłona, (przepraszam, arcykapłana, przejęzyczenie, lapsus) i red. Terlikowski podda się apostazji.

@Hamilton Starszy:
:-)
Eiobowa Trojca Swistak, mugol i mojra do dzis z rozrzewnieniem wspominaja jak w dziecinstwie i mlodosci bawili sie w chowanego pod pelnymi niezbadanych tajemnic przepastnymi sutannami kaplonow... przepraszam kaplanow do szalenstwa (ulubione slowo Trojcy), bezgranicznie (czytaj bez ograniczen) kochajacych dzieci (zwlaszcza te - pozostawione bez nadzoru rodzicow) ...  wyświetl więcej

@Alicja Minicka: Spoko, jako klon Youngcontrarian'a też się tam znajdę, ale to my będziemy podrzucać węgiel pod ten kocioł :-)

Jakiemu trzeba służyć bogu, żeby nie widzieć jaka to krzywda na całe życie dla takiego małego człowieka?

@Impuls Darek: Nazywa się on chory popęd seksualny..

  mwgdk,  28/09/2014

Szatanowi - to jest ich bóg. Pan Jezus wyrażnie powiedział: "Strzeżcie się uczonych w Piśmie, którzy z upodobaniem chodzą w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach." Łukasza 20:46 Wtedy to byli faryzeusze, teraz księża, biskupi i papież na czele. Im wyżej tym gorzej.

  centus,  25/10/2013

„Art. 331 Kto, przy użyciu siły lub groźby, wobec osoby o tej samej lub innej płci zmusza do cielesnego współżycia podlega karze pozbawienia wolności od trzech do dziesięciu lat. Tej samej karze podlega, kto z osobą tej samej lub przeciwnej płci współżyje cieleśnie, która to osoba w czasie popełnienia czynu: 1) nie ukończyła 12 roku życia; 2) nie ukończyła 15 roku życia, kiedy sprawcami czynu są j ...  wyświetl więcej

Niestety kościół ma gdzieś psychologię... raczej walczą o władzę...

  Darek Szopa  (www),  29/10/2013

I wiadomo coś więcej o tej sprawie ?..

  momzt  (www),  29/05/2014

Bardzo przykre, ale prawdziwe :(Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska