JustPaste.it

Mężczyźni rozmawiają

Ta książka to niezbędnik emocjonalny dla każdego, przewodnik po tym, o czym prawdziwi mężczyźni mogą rozmawiać z prawdziwymi kobietami

Ta książka to niezbędnik emocjonalny dla każdego, przewodnik po tym, o czym prawdziwi mężczyźni mogą rozmawiać z prawdziwymi kobietami

 

f4e7d79b3174f87834e4387a857c1495.jpg

Dorota Wodecka – Mężczyźni rozmawiają o wszystkim, Wydawn. Agora 2010

O autorce:

Dorota Wodecka urodziła się w 1968 roku. Przez trzynaście lat była dziennikarką opolskiego oddziału „Gazety Wyborczej”. Autorka reportaży i wywiadów publikowanych w „Dużym Formacie” i „Wysokich Obcasach”.  Kocha małe miasteczka i mieszka w jednym z nich na Dolnym Śląsku. Matka trzech córek. Prowadzi blog http://meskamuzyka.blox.pl

O książce:

Wodecka rozmawia z mężczyznami o życiu, miłości i kobietach. Galerię osiemnastu wspaniałych otwiera Andrzej Stasiuk, zamyka Ignacy Karpowicz – pisarze.

Jej rozmówcy to pisarze, muzycy, prawnik, aktor, literaturoznawca, poeci, tłumacze, tancerz, fotograf i architekt.

Co kierowało autorką przy układaniu „listy obecności”? Nie kierowała się alfabetem, zawodem  czy wiekiem. Może ile jest mężczyzny w tym mężczyźnie”?

Każda rozmowa - rozdział ma swój tytuł. Pierwsza – „Facet powinien być śmiertelny”. Z Pszoniakiem – „Ludzkość dzieli się na koty i psy”. Ze Stańko – „Nie lubię słabych kobiet”.

Na ile rozmówcy się kreują lub krygują – trudno odpowiedzieć. Pewnie sami tak naprawdę nie wiedzą.

Oto parę ciekawostek na zachętę:

Stasiuka mieszkańcy wsi uważają za matołka, bo nie sieje, nie orze, tylko książki pisze, czyli niepotrzebne rzeczy robi. Mówi, według mnie, coś bardzo sensownego: „Ważne jest, żeby wykorzystać co się dostało, nie przepieprzyć tego”.

Rylski uważa, że starość ma zalety tylko dla tych, którzy jej nie zakosztowali.

Dojrzałość według Pilcha to świadomość, że się umrze.

Osiatyński stwierdza: „…po to, aby być z siebie zadowolonym wystarczy robić rzeczy, które są potrzebne, godziwe, warte, dobre…”.

Pszoniaka mobilizuje życzliwość a nie znosi rutyny.

Stańko jest nomadą.

Bieńczyka ulubionym bohaterem jest Winnetou –wierny, szczery, prawdomówny, szlachetny.

Od Michała Rusinka (sekretarza Wisławy Szymborskiej) dowiadujemy się, że „Słowa są jak dotyk, potrafią wabić, pieścić, kołysać, ale i smagać, poniewierać, sterać, truć”. I tego, że od swojej mamy dostał z żoną nietypowy prezent ślubny, wart naśladowania.

Oto jakie pytania m.in. zadaje wywiadowczyni:

- Kim pan pogardza?

- Co w życiu jest ważne?

- Jakie kobiety pan kochał?

- Czego pan się boi?

- Kiedy ostatnio był pan pijany?

- Lubi się pan wyróżniać?

- A czym jest męskość?

Pod każdą rozmową jest krotka notka biograficzna rozmówcy.

Po przeczytaniu tych wywiadów warto zastanowić się o czym rozmawiamy ze znajomymi. Czy naprawdę prowadzimy rozmowę, czy może zasypujemy innych potokiem słów i problemów?

Warto rozmawiać i czytać książki. Polecam.