Login lub e-mail Hasło   

Ateista oczarowany Papieźem ?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/zygmunt-b(...)m/n1m3q
Socjolog i filozof Zygmunt Bauman powiedział dziennikowi "L’Osservatore Romano", że jest "oczarowany" tym, co robi papież Franciszek
Wyświetlenia: 2.596 Zamieszczono 20/10/2013

Wyraził opinię, że jego pontyfikat jest wielką szansą nie tylko dla Kościoła katolickiego, ale i dla całej ludzkości

Zygmunt BaumanFoto: Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta

Watykański dziennik przedstawił urodzonego w Polsce i mieszkającego od lat w Wielkiej Brytanii socjologa jako "wielki autorytet wśród interpretatorów kondycji człowieka w naszych czasach

- Odrzucenie sztywnych obowiązujących reguł i zdolność Jorge Mario Bergoglio do dotykania serc ludzi przypominają podobną postawę Jana XXIII - podkreślił Bauman. Dodał: "Obecny papież jest nieustraszony w swym sposobie postępowania".

Z uznaniem socjolog wypowiedział się o podróży Franciszka na wyspę Lampedusa, dokąd przypływają uchodźcy z Afryki, a także o tych jego wystąpieniach, w których krytykuje zglobalizowany świat.

- Bergoglio potrafi odnieść się do duchowości typowej w naszych czasach; do zwolenników "Boga osobistego". Bo oni nie są zbyt zainteresowani moralnymi nakazami wprowadzonymi przez reprezentantów instytucji religijnych, ale pragną znaleźć sens we fragmentaryczności ich egzystencji - ocenił Zygmunt Bauman.

Przyznał też: "Osobiście z wielką nadzieją i niecierpliwością oczekuję na wydarzenia tego pontyfikatu".

Podkreślił, że wielkie wrażenie zrobiło na nim też podejście papieża z Argentyny do kwestii dialogu. Zauważył, że Franciszek pojmuje dialog nie jako dobieranie sobie rozmówców myślących w podobny sposób, jak on, ale jako konfrontację z całkowicie innym punktem widzenia.

- W takim przypadku może naprawdę zdarzyć się to, że osoby prowadzące dialog będą skłonne do zmiany własnych idei - powiedział socjolog i filozof. W jego opinii, właśnie taki rodzaj konfrontacji jest teraz bardzo potrzebny, by rozwiązać wielkie problemy.

- Pomyślmy o kwestiach związanych z różnicami między bogatymi a znaczną częścią ludności świata, która wciąż żyje w ubóstwie lub o konieczności zaprzestania niepohamowanego wykorzystywania zasobów planety - przypomniał Bauman w rozmowie z watykańskim dziennikiem.

Wyzwaniem określił też konieczność znalezienia alternatywy dla obecnego modelu rozwoju, który w jego opinii jest "nie do obrony".

Podobne artykuły


104
komentarze: 232 | wyświetlenia: 49568
90
komentarze: 98 | wyświetlenia: 66197
34
komentarze: 113 | wyświetlenia: 7220
37
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6203
25
komentarze: 43 | wyświetlenia: 4392
18
komentarze: 22 | wyświetlenia: 13786
39
komentarze: 19 | wyświetlenia: 7109
31
komentarze: 47 | wyświetlenia: 5452
35
komentarze: 26 | wyświetlenia: 10192
26
komentarze: 27 | wyświetlenia: 5661
22
komentarze: 22 | wyświetlenia: 3742
20
komentarze: 43 | wyświetlenia: 3486
 
Autor
JM
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy

Zdaje się, że po raz pierwszy masz mój głos. Też jestem ateistą, ale bardzo szanuję Franciszka za to, jakim jest człowiekiem. Sam fakt bycia papieżem nie sprawiał, że czułem do kogoś większy szacunek bądź respekt. Wszystko zależało od tego, co ktoś robił jako osoba na danym stanowisku, a Franciszek robi wiele dobrego. Ciekawe tylko, jak się do jego słów ustosunkują polscy hierarchowie kościelni, zwłaszcza tych o ubóstwie księży.

  Darwolf  (www),  21/10/2013

Kolejny ateista dołącza się do tej opinii :)

Ja jestem ciekawa, jak długo, przy takich poglądach, pożyje... Te kościelne struktury są tak sztywne, że odstępstwo od nich, które proponuje Franciszek, zdaje się być rewolucją...

  adammm,  21/10/2013

@Skalny Kwiat: Podobne myśli mnie naszły, ...jak długo pożyje?....Dziwnym trafem reformatorzy dosyć szybko opuszczali nas albo zmieniali poglądy na bardziej konserwatywne. A trzeba zmian...

@Aramis: Pewnie, że trzeba, a najlepiej zlikwidować tę instytucję i dać ludziom odetchnąć od doktryn - może zaczną myśleć i naprawdę wierzyć w swoje własne możliwości?

@Skalny Kwiat: idąc tym tropem i chcąc być konsekwentnym zlikwidujmy wszystkie religie i kościoły, a nie tylko katolicki. To będzie dopiero miało sens.

@Fragles: Jestem za... Kk to tylko jedna z wielu ogłupiających ludzi sekt... historycznie uwarunkowana ;)

  kusrob,  23/10/2013

@Skalny Kwiat: polać jej ,dobrze prawi

@Skalny Kwiat: Pożyje, pożyje. Dla mnie osobiście to tylko szopka i teatr w błysku fleszy.

  swistak  (www),  21/10/2013

Pochwały to marchewka, ale zaraz temu towarzyszy kij, by pognać Franciszka po śladach Jana XXIII tego co wpuścił modernistów na obrady Soboru

@swistak: naszemu kościołowi modernizacja nie grozi. Prędzej się cofnie, choć nie bardzo ma dokąd. Podważasz nieomylność Jana XXIII ? Czuj się wykluczony z katolickiej społeczności.

Bo to właśnie idealny papież dla ateistów i wszelkich innych niechętnych kościołowi. Dokument ostatnio ujawniony w Argentynie dostarcza dowodu na to, że pseudo-”kardynał” Jorge Bergoglio był członkiem żydomasońskiego Rotary Club w Buenos Aires. Jak wiadomo, Rotary Club, tak jak i Lions Club, jest para-żydomasońską instytucją używaną przez żydomasonerię do rekrutacji członków i rozpowszechniania sw ...  wyświetl więcej

Oczarowany człowiekiem. Tylko.

Zezwierzęcenie obyczajów sięgnęło już takiego stanu, Iż rzeczy normalne urastają do rangi wydarzenia.

  Hamilton,  22/10/2013

Papieżem został wybrany w miarę normalny i przyzwoity człowiek, który podjął kilka zupełnie normalnych decyzji. Z jednej strony mamy ochy i achy zachwytu, z drugiej niepokój i strach. To pokazuje skalę nienormalności tej odpornej na reformy instytucji. Szybko zostanie spacyfikowany przez swoich dworzan, albo wzorem Gorbaczowa zapłaci za tę normalność, a korporacja kościelna się rozpadnie niczym imperium sowieckie..

@ulmed: próbowałem wczoraj podlinkować prawdę o Z. Baumanie, ale Eioba dwa razy zdjęła mój post. Mam nadzieję, że Twój się utrzyma, bo takie rzeczy trzeba publikować. Pozdrawiam :)

@ulmed: bylbym wdzieczny o zaprzestanie propagacji ultranacjonalistycznych idei

@Fragles: tobie radze twoje przyszle posty podpisywac sygnaturä "TO BYL ZAMACH"

Nie dajcie się robić w konia! Cwany jezuita Franek celebruje swoje rzekome "ubóstwo" (zmiana koloru butów, zamieszkanie w piecio***** hotelowym apartamencie, zamiast w pałacu i tym podobne bzdety dla publiczki) i dla zamydlenia oczu ględzi o konieczności zmian w kościelnej cosa nostra, a za jego dymną zasłoną wszystko idzie starym trybem. Jest ów Franciszek pilnym uczniem Talleyranda, który mówił: ...  wyświetl więcej

@centus: Talleyrand był zapobiegliwym człowiekiem i wnikliwym obserwatorem :)

@Skalny Kwiat: Cesarz Napoleon Wielki mawiał o swoim ministrze spraw zagranicznych Talleyrandzie, że nie sprzedał swojej własnej matki, tylko dlatego, że nikt jej nie chciał kupić, lub mniej parlamentarnie, że jest to gówno w jedwabnej pończosze. Tym niemniej do końca swojego panowania nie przestał korzystać z jego usług, ponieważ Talleyrand był po prostu skuteczny.

Niech będę kolejnym ateistom, który szczerze oczarowany jest owym Papieżem.
Co mnie oczarowało? SZCZEROŚĆ! Mówi o życiu w skromności o pomaganiu biednym i potrzebującym I ROBI TO!
Mówi i życiu w duchu Chrześcijaństwa ale NIE WYTYKA PALCEM tych, którzy tego ducha stracili!
Mówi o wstrzemięźliwości, ale uświadamia innym, że brak tej wstrzemięźliwości wcale nie musi być grzechem! ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska