JustPaste.it

Kolektor próżniowy czy płaski?

Podstawowym pytaniem przed jakim stoją osoby planujące zakupić kolektory słoneczne jest wybór odpowiedniego zestawu solarnego.

Podstawowym pytaniem przed jakim stoją osoby planujące zakupić kolektory słoneczne jest wybór odpowiedniego zestawu solarnego.

 

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama kolektorów płaskich, jak i próżniowych. Trzeba pamiętać, że kolektor jest tylko jedną ze składowych całości. Pierwsze pytanie jakie powinniśmy sobie zadać to: czy kolektor ma służyć do sezonowego ogrzewania wody czy raczej do pracy całorocznej??

Jeżeli chcemy, aby kolektory słoneczne pracowały sezonowo, powinniśmy wybrać kolektory płaskie. Charakteryzują się one dobrymi uzyskami energetycznymi w okresach dodatnich temperatur zewnętrznych. Im niższa temperatura otoczenia, tym sprawność kolektora płaskiego jest mniejsza. Jest to uwarunkowane dużymi startami ciepła poprzez słabą izolacje. W okresach niskich temperatur kolektor płaski owszem, absorbuje promienie słoneczne i przetwarza je w ciepło, jednak jest ono automatycznie oddawane do otoczenia. W takich sytuacjach przewagę mają kolektory próżniowe. Dzięki zastosowaniu próżni (najlepszy izolator termiczny) straty ciepła do otoczenia nawet przy ujemnych temperaturach są znacznie mniejsze. Dobrej klasy kolektory próżniowe w skali roku są o około 30% wydajniejsze w stosunku do kolektorów płaskich.

Przy wyborze kolektorów słonecznych trzeba zwrócić uwagę na jakość oferowanych produktów. Niejednokrotnie, dobrej jakości płaskie kolektory słoneczne będą posiadać lepsze uzyski energetyczne od ”kiepskich” kolektorów próżniowych. Jak wiadomo dzisiejszy rynek zalany jest produktami chińskimi kuszącymi niskimi cenami. Niestety często niska cena idzie w parze z kiepską jakością. Przekłada się to na późniejszą prace systemu, jego awaryjność oraz związane z tym dodatkowe koszty eksploatacyjne. Okazać się może, że w ostatecznym rachunku pozornie tani kolektor staje się droższy od mogłoby się wydawać ''drogiego kolektora'' lepszej jakości.

Kolektory próżniowe tak: ale dobrej klasy. Podpowiedzią może być okres gwarancji, jaki zapewnia producent. Okres zwrotu instalacji solarnej, to średnio od 3 do 10 lat w zależności od: rodzaju zestawu, poziomu zużycia wody czy źródła energii wykorzystywanej do jej przygotowania. Gwarancja takiego urządzenia powinna zatem obejmować zakładany czas zwrotu instalacji.

Oczywiście, można poszukiwać ”złotego środka” między różnego rodzaju systemami , ale zawsze wiąże się to z jakimś kompromisem pomiędzy jakością, a ostatecznym kosztem zakupu. Pamiętajmy, że zakup instalacji solarnej jest długofalową inwestycją ukierunkowaną nie tylko na ekologię, ale przede wszystkim na ograniczenie kosztów związanych z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Dostępne od dłuższego czasu dofinansowanie z NFOŚiGW do kolektorów słonecznych sprawia, że ceny całości inwestycji związane z montażem solarów stały się naprawdę atrakcyjne.

 

Źródło: http://depsol.pl/pl/technika-solarna/wiedza-kolektory-sloneczne/kolektory-prozniowe-czy-plaskie-.html

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych