Login lub e-mail Hasło   

Prorok słyszy Słowo Boże

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.naszdziennik.pl/wiara-stolica(...)ze.html
Polski episkopat zachowuje się jak pies ogrodnika, bo nie wierzy w proroctwa i nie pozwala wiernym ich słuchać. W tej sprawie napisał list pasterski i suspendował ks. Natanka
Wyświetlenia: 720 Zamieszczono 16/12/2013
Zgłoszony przez 2 użytkowników jako spam

Kiedy w Kościele brakuje proroctwa, to brakuje mu życia samego Boga, a przewagę zyskuje klerykalizm – powiedział podczas dzisiejszej Eucharystii Papież Franciszek w Domu Świętej Marty.

Ojciec Święty, komentując dzisiejsze czytania liturgiczne, zaznaczył, że prorok to człowiek słuchający Słowa Bożego, potrafiący dostrzec właściwą chwilę i spojrzeć w przyszłość.
– Jeśli idzie o przeszłość, to prorok jest świadom obietnicy i nosi w swoim sercu Bożą obietnicę, żyje nią, pamięta o niej, powtarza ją. Następnie spogląda na chwilę obecną, spogląda na swój lud i odczuwa moc Ducha Świętego, który kieruje do niego słowo pomagające powstać, kontynuować drogę ku przyszłości. Prorok to człowiek trzech czasów: obietnicy płynącej z przeszłości; kontemplacji chwili obecnej; męstwa, aby wskazać drogę do przyszłości. A Pan zawsze strzegł swój lud przez proroków, w chwilach trudnych, kiedy lud był zniechęcony czy zdruzgotany, gdy nie było świątyni, gdy Jerozolima znajdowała się w mocy nieprzyjaciół, kiedy lud stawiał sobie pytanie: „Ależ Panie, obiecałeś nam, a co się teraz dzieje?” – powiedział Papież, którego cytuje Katolicka Agencja Informacyjna.
Ojciec Święty zauważył, że pytanie takie stawiała w swym sercu pod krzyżem także Matka Boża. Zaznaczył, że w takich chwilach konieczna jest interwencja proroka, który nie zawsze jest przyjmowany – wręcz przeciwnie – wiele razy jest odrzucany przez swój lud.

Sam Pan Jezus mówił faryzeuszom, że ich ojcowie zabijali proroków, bo mówili rzeczy, które nie były przyjemne: mówili prawdę, przypominali o obietnicy! – A gdy w ludzie Bożym brakuje proroctwa, to brakuje życia Bożego, cała energia koncentruje się na kwestiach prawnych, zwycięża legalizm. Przykładem może być ewangeliczna scena, gdy kapłani poszli do Jezusa, domagając się, by wyjaśnił, jakim prawem czyni cuda, a siebie samych uważali za właścicieli świątyni jerozolimskiej. Nie rozumieli proroctw, zapomnieli o obietnicy! Nie potrafili odczytywać znaków czasu, nie mieli ani przenikliwych oczu, ani też nie słuchali Słowa Bożego: mieli jedynie władzę! – zauważył Papież Franciszek.
– Kiedy w ludzie Bożym nie ma proroctwa, to istniejącą pustkę wypełnia klerykalizm: ów klerykalizm, który pyta Jezusa: „Jaką mocą czynisz takie rzeczy? Jakim prawem?”. Wtedy pamięć o obietnicy i nadzieja, by iść ku przyszłości, są sprowadzone jedynie do chwili obecnej: ani przeszłości, ani przyszłości budzącej nadzieję. Chwila obecna ma charakter prawny: jeśli dana sprawa jest legalna – idź naprzód – powiedział Ojciec Święty.     Papież jednocześnie zauważył – podaje KAI - że kiedy króluje legalizm, to nie ma miejsca na Słowo Boże, a wierzący lud Boży płacze w swym sercu, bo nie znajduje Pana: brakuje mu proroctwa. Płacze jak Anna, matka Samuela, prosząc o płodność ludu, płodność pochodzącą z mocy Boga, kiedy On rozbudza w nas pamięć o swojej obietnicy i popycha nas ku przyszłości naznaczonej nadzieją. Takim jest prorok! To człowiek o przenikliwym oku, który słyszy Słowo Boże.
– W tych dniach, kiedy przygotowujemy się do narodzin Pana, módlmy się, aby nie brakowało proroków w ludzie Bożym. My wszyscy ochrzczeni jesteśmy prorokami. „Panie, niech nie zapominamy o Twojej obietnicy! Niech niestrudzenie idziemy naprzód! Niech się nie zamykamy w legalności zamykającej bramy! Wyzwól, Panie, swój lud z ducha klerykalizmu i dopomóż jemu przez ducha proroctwa” – zakończył swoją homilię Papież Franciszek.

Co Bóg mówi o swoich pasterzach możesz posłuchać na stronie http://www.christusvincit-tv.pl/viewpage.php?page_id=1klikając na Orędzia na czasy ostateczne.

Podobne artykuły


11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3027
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3471
11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1139
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3847
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1803
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2205
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2226
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2205
10
komentarze: 19 | wyświetlenia: 712
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 911
10
komentarze: 29 | wyświetlenia: 1630
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 646
9
komentarze: 88 | wyświetlenia: 382
 
Autor
MM
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy

No i aż się popłakałem. Ze śmiechu.

@Michał Aleksy Mentrak: To dobry znak Michale! Wszak youngcontrarian nazwał Ciebie świętym! - i już widać pierwsze efekty ... . Zatem pierwszy krok ku objawieniu masz już za sobą - Twój diaboliczny, oczyszczający śmiech jest tego wyrazem.

Więc śmiej się Michale, śmiej aż do rozpuku! Nie ma nic piękniejszego niż obraz racjonalisty nawracającego się do Boga!

Bo czy wiesz skąd się bie

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska