Login lub e-mail Hasło   

Strzeżcie się sekt

Do sekty ciągną słabi albo ci, ktorzy chcą mieć władzę nad nimi
Wyświetlenia: 1.012 Zamieszczono 27/12/2013

Asa Larsson – Burza słoneczna, Wydawn.  Literackie, Kraków, 2008

O autorce:

Asa Larsson urodziła się 28 czerwca 1966 roku w Upssali (Szwecja). Z wykształcenia jest prawniczką i zanim zajęła się tylko pisaniem specjalizowała się w prawie podatkowym.

Mieszka niedaleko Sztokholmu, ma dwójkę dzieci. Dzieciństwo i młodość spędziła w Kirunie i tam umieściła akcję większości swoich książek. Przetłumaczono je na 20 języków. Dwukrotnie otrzymała nagrodę za „Najlepszą szwedzką powieść kryminalną”.

Na podstawie „Burzy słonecznej” nakręcono film, w którym wystąpiła Izabela Scorupco.

O książce:

Kto zamordował Wiktora Strandgarda, okrutnie go okaleczając? Na środku świątyni Kościoła Źródła Mocy w Kirunie, najbardziej na północ wysuniętym mieście szwedzkim.

Dochodzenie prowadzi Anna Maria Mella, niska policjantka w wysokiej ciąży i z długim warkoczem. Oraz jej kolega Sven Erik Staknacke.

Na prośbę siostry Wiktora Sanny w sprawę włącza się Rebeka Mortisson, prawniczka podatkowa. Obie niegdyś były przyjaciółkami i należały do grupy wyznawców „Wspólnoty Źródło Mocy”.

Rebeka to świetnie ubrana chuda pracoholiczka ale „Bielizna Rebeki była sprana i poszarzała, bo była pewna, że rozbierać się będzie sama”.

Swoją pieczeń na ogniu śledztwa chce upiec prokurator Carl von Post żądny sławy medialnej i kariery rychłej, skłonny do prostackich wniosków i łatwych rozwiązań.

Niemałą rolę w powieści odgrywa suczka Tjapp, która na spacerze „Przeczytała z zainteresowaniem i oceniła pochlebnie haiku nakreślone na śniegu żółtymi zgłoskami przez psa sąsiada”.

W książce mamy wszystkie elementy składające się na klasyczny kryminał: morderstwo, policja, dochodzenie, mylne tropy i nieoczekiwane zakończenie.

Na szczęście autorka nie męczy czytelnika szczegółami śledztwa. Większość książki to opis relacji międzyludzkich, przeszłości bohaterów wpływającej na teraźniejszość, odkrywanie głęboko skrywanych  a nawet wypieranych z pamięci tajemnic.

Oprócz tego poznajemy mechanizmy rządzące każdą sektą, w której najważniejsze jest posłuszeństwo, dobro i korzyść grupy, a nie jednostki oraz ukrywanie niewygodnych faktów.

Rebeka współpracuje z policją, a dzięki znajomości prawa podatkowego poznaje finanse religijnej wspólnoty.

Choć z wieloma osobami „Podtrzymując konwersację Rebeka miała wrażenie, że ciągnie na smyczy niechętnego psa”.

Akcja powieści toczy się zimą gdy „Wszystko wydaje się prostsze. Mniej szczegółów. Mniej kolorów. Mniej zapachów. Krótsze dni. Umysł ma szansę odpocząć”. A „Wśród mroku nocy niczym smok wije się zorza polarna”.

To pierwsza część przygód Rebeki. Polecam.

Podobne artykuły


124
komentarze: 93 | wyświetlenia: 61811
72
komentarze: 75 | wyświetlenia: 27453
31
komentarze: 66 | wyświetlenia: 2991
26
komentarze: 27 | wyświetlenia: 5599
25
komentarze: 49 | wyświetlenia: 11349
19
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5203
21
komentarze: 24 | wyświetlenia: 2868
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2180
16
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1286
17
komentarze: 57 | wyświetlenia: 10610
30
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2222
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 2245
 
Autor
Artykuł  eugen,  28/12/2013

No dobrze - czym się różni "sekta" od innych związków wyznaniowych ?. Książka warta przeczytania. Również mogą być interesujące kolejne jej części...

  adammm,  28/12/2013

Sekty wykorzystują ludzi, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, mają problemy ze sobą, nie widzą wyjścia z sytuacji. Warto o tym czytać...

  eugen,  28/12/2013

Chciałbym wiedzieć jaka Sekta, wyznanie religijne, czy wierzenia w których przywódcami są ludzie i nie żądają kasy oraz podporządkowania w zamian za czynności czy obrzędy? Wymień choć jedną...
Ułomność umysłowa objawiająca się słabością i bezradnością rodzaju ludzkiego jest przerażająca.
Idąc ulicą zatrzymaj się przed idącą osobą i groźnie tupnij nogą a zobaczysz u 80% przerażenie oraz obezwładniający ich strach... Ja to przetestowałem i to jest najprawdziwsza prawda.

@eugen: zależy kto tupnie, jesli dziecko lub kobieta nikt się nie przestraszy, jeśli mężczyzna i to w sile wieku, dobrze zbudowany to strach się pojawia;
im mniejsza wydolność państwa, gorsze warunki życia tym większa ilość ludzi pragnących oparcia, no i wiele osob nie lubi samodzielnie mysleć, wolą mieć narzucone poglądy bo tak łatwiej

  eugen,  29/12/2013

@alodia1949: Pomyśl - jeśli ktoś zna sztuki walki to dla niego nic nie znaczy każdy przeciwnik. Zwalisty mięśniak dąży zawsze do bezpośredniego kontaktu albowiem ma mięsnie ale nie ma szybkości. Szybko reagujący jest bardziej niebezpieczny to poznasz po ruchach. Są jeszcze inni, to jest elita - bardzo sprawni i szybcy oraz posiadający przenikliwy wzrok - poprzednie 2 grupy wobec nich nic nie znacz ...  wyświetl więcej

  eugen,  30/12/2013

Brak reakcji na problemik, czyli w naszym społeczeństwie sekty są ułamkiem w odniesieniu do wiary "zakotwionej" w KK.
Jak nas atakują i jak nas zdobywają? Proste ale perfidne psychologiczne podejście oparte na wnikliwej obserwacji.
Najpierw atak np. "tupniecie nogą" aby nas wystraszyć a obok wyrasta osoba oferująca z rozbrajająca szczerością pomoc i opiekę duchową. Najczęściej ma "re ...  wyświetl więcej

@eugen: do mnie do domu niezapowiedziny zupelnie przyszedl kiedyś osobnik należący do Świadkow Jehowy, ktory uważal sie za aniola i bardzo był oburzony, że go nie wpuścilam, zastanawiam się co mu dało taką wiarę w swoją cudownośc. za mało pofałdowany mózg?

  eugen,  30/12/2013

@alodia1949: Z wypowiedzi, oraz butnego - pewnego swojej racji zachowania się "naganiaczy" jest jeden wniosek, że umysł ludzki jest tak jak plastelina. Tam nie ma żadnych ograniczeń w kształtowaniu - wszystko zależy od artysty urabiającego plastyczny mózg adepta. Pozostaje tylko trwale go "wypalić" i kolejny "oszołom" jest gotowy do akcji...
Trafiając na zagubioną i opuszczoną przez religię istotę ludzką bez trudu ją "nawraca" i zagarnia do klubu...

@eugen: od inteligencji emocjonalnej danej namawianej osoby też dużo zależy, ja nie znoszę słowotoku i braku watpliwościDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska