Login lub e-mail Hasło   

Bałkanica, czyli będzie się działo!

W zeszłym roku robiłem analizę tekstu piosenki "Ona tańczy dla mnie". Teraz pod koniec roku pojawił się nowy hit, który będzie wyrykiwany na tysiącach sylwestrowych impre...
Wyświetlenia: 3.186 Zamieszczono 30/12/2013

W zeszłym roku robiłem analizę tekstu piosenki "Ona tańczy dla mnie". Teraz pod koniec roku pojawił się nowy hit, który będzie wyrykiwany na tysiącach sylwestrowych imprez. Dlatego warto wiedzieć, o czym śpiewa pieśniarz. Ale najpierw tekst.

Bałkańska w żyłach płynie krew,
kobiety, wino, taniec, śpiew.
Zasady proste w życiu mam,
nie rób drugiemu tego,
czego ty nie chcesz sam!

Muzyka, przyjaźń, radość, śmiech.
Życie łatwiejsze staje się.
Przynieście dla mnie wina dzban,
potem ruszamy razem w tan!

Ref:
Będzie! Będzie zabawa!
Będzie się działo!
I znowu nocy będzie mało.
Będzie głośno, będzie radośnie
Znów przetańczymy razem całą noc. /x2

Orkiestra nie oszczędza sił
już trochę im brakuje tchu.
Polejcie wina również im
znów na parkiecie będzie dym!

Bałkańskie rytmy, polska moc!
Znów przetańczymy całą noc!
I jeszcze jeden, malutki wina dzban,
i znów ruszymy razem w tan!

Ref:
Będzie! Będzie zabawa!
Będzie się działo!
I znowu nocy będzie mało.
Będzie głośno, będzie radośnie
Znów przetańczymy razem całą noc. /x2

 

Tekst hitu, który prawdopodobnie będzie królował w czasie tegorocznego sylwestra, jest tylko pozornie prosty. Podmiot liryczny wyraża tutaj swoją filozofię życia. Sprowadza się ona do czterech elementów - kobiet, wina, tańca i śpiewu. Pierwszy element sugeruje wyraźnie, że podmiot liryczny jest mężczyzną (należy wykluczyć raczej wersję tęczową, albowiem w tradycji zarówno bałkańskiej, jak i polskiej "emocje jednopłciowe" są sporadyczne).

Nieprzypadkowo piszę o filozofii życia, ponieważ autor mówi o zasadach, jakimi kieruje się na co dzień. " Zasady proste w życiu mam/ nie rób drugiemu/ czego ty nie chcesz sam". To przecież w prostych słowach wyrażony imperatyw kategoryczny Kanta ("Postępuj zawsze wedle tej zasady, co do której chciałbyś, aby stała się zasadą powszechną"). Jeżeli dodamy do tego jeszcze aluzję do jakże popularnego powiedzenia o winie, kobietach i śpiewie, będziemy mogli powiedzieć, że nadawca dotyka niemal archetypowych struktur w duszy odbiorcy. Uczcie się tekściarze od autora tego hitu, bo to gotowa metoda na sukces.

Druga strofa również pozostaje w zgodzie z tak wyrażoną filozofią życia. Orkiestra nastroiła już instrumenty, "titanic" wypełnia się muzyką, a kolejne dzbany wina są opróżniane. Mamy tu następne nawiązanie do popkulturowego mitu, co też mocno trafia w czułe struny percepcji współczesnego słuchacza. Świat wiruje w tanecznym szale, a tancerze zatracają się w wirujących podrygach.

i tak oto docieramy do sedna, czyli refrenu. Dwukrotne powtórzenie słowa "będzie" służyć ma nie tylko, jak podkreślają złośliwi,  utrzymaniu metrum. Jest raczej zaakcentowaniem architektury temporalnej - mowa bowiem o przyszłości. Będzie się działo, czyli nastąpią wydarzenia o dynamicznym charakterze i posiadających znamiona zabawy. Zabawa zaś zawsze stwarza dystans do rzeczywistości. Muzyka, taniec i wino (ten ostatni element należy traktować elastycznie, dlatego że bałkańskie wino można swobodnie zastąpić polską wódką) pozwalają na chwilę zapomnieć o świecie, który jest smutny i niestymulujący żadnych pozytywnych emocji. W nocnym anturażu dzieją się (nomen omen) rzeczy magiczne, a całość przypomina taneczne obrzędy plemion afrykańskich. "Będzie głośno, będzie radośnie" brzmi bowiem jak magiczne zaklęcie, za pomocą którego w nadprzyrodzony sposób zmieni się cała rzeczywistość.

W zeszłym roku królowała przed końcem roku piosenka "Ona tańczy dla mnie", której tekst również analizowałem na tym forum. Tekst owego songu był również subtelny i wyszukany. Jakżeż mogą równać się z nimi prostackie rymy Grzegorza Turnaua piszącego o klimacie krakowskich ulic: "Na ulicach cichosza/ na chodnikach cichosza/ nie ma Mickiewicza/ i nie ma Miłosza". Standardy estetycznej wrażliwości rosną z roku na rok, i to jest niezmiernie optymistyczne. Należy w związku z tym domniemywać, że za rok będziemy balować przy jeszcze bardziej wysublimowanym songu. Autor niniejszej analizy zobowiązuje się do napisania tekstu owej pieśni. Na razie mam tylko tytuł: "Będzie się działo, bo ona tańczy dla mnie".

Sukcesów, wrażliwości i obcowania z samymi hitami życzy wszystkim w nadchodzącym roku:

Jan Grzegorz Stasica

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1586
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 663
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1150
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 767
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 930
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1023
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 650
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 732
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 478
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 518
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 468
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 393
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 625
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 960
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Pozwolę sobie Panie Janie życzyć w kolejnym roku marzeń... wiecznych marzeń ... dołączając nuty, które niezmiennie wzruszają mnie od lat .. mimo braku słów..
http://www.youtube.com/watch?v(...)yWWW8pA

@vivi91: Dziękuję Ci, kochana vivi, za piękny prezent. Nie znałem. Odwzajemniam życzenia.

@Jan Stasica: Dziękuję :)

@vivi91: ten kto dał mi tego minusa za podziękowania Panu Janowi... niech wreszcie stanie się człowiekiem, bo na rozumnym - nie ma co liczyć...eh


Janie, dzieki za poetyckia analize tego tekstu:
"moc-noc
im-dym
dzban-tan
krew-spiew
sam-mam
smiech-staje sie"

Same rymy powalilyby Mickiewicza i Milosza na sylwestrowy parkiet... i dyscpolowych teksciarzy zapewne tez...
Niech w AD 2014 Najjasniejsza Panienka Czestochowska wezmie pod swoja opieke wszystkich polskich teksciarzy... ich

...  wyświetl więcej

@youngcontrarian: Dzięki! Twój komentarz to kapitalny mini-esej. Gratuluję i serdecznie pozdrawiam.

Jako mnich zapodam taki refren:

Będzie! Będzie zabawa!
I znowu rozpasaniu będzie mało
Będą jęki i rozkoszy wzwody
Znów przeżyjemy noc
W szaleństwie uniesienia

Ichacha, ichacha ...
Niech się dzieje sodoma i gomora
tylko jak to zrobić w pustym domu
zapomnienia

@Monk: Twoje rymy byłyby pewnie bardziej adekwatne.

@Jan Stasica: Jasiu, Jasiu ... no to machniom? Ty jesteś erudytą, nauczycielem, którego dusza rozczytuje życia zakręty ... piewcą mądrości, którego tylko z szacunkiem można przyjąć. Chylę głowę, choć nie moją drogą idziesz ... nie rozumiem Twojego świata, tak jak nie rozumiem kryształu, który blask światła odbija. Ale przecież każdy z nas jest dla siebie tajemnicą. Więc kocham Twoje myśli i ... w milczeniu przyjmuję tęcze, które Twój świat odbija, a których źródło jest dla mnie tajemnicą.

@Monk: Dałem plusa za komentarz, co rzadko robię. Dzielę się swoimi myślami, choć jest to pewnie jakiś rodzaj ekshibicjonizmu. To że kojarzysz je ze światłem jest dla mnie wielkim komplementem, a tajemnica jest sednem naszej rzeczywistości.

@Monk: Powodzenia w Nowym Roku!

@Jan Stasica: Powodzenia. Niewiele mogę powiedzieć. Ekshibicjonizm? Robimy to zawsze i wszędzie skrzętnie zakrywając szatki naszej prawdziwej natury ... wiesz ... oglądam ostatnio seriale dokumenty o seryjnych zabójcach. Myślę, że każdego z nas stać na zachowania ekstremalne, których nawet nie jesteśmy w stanie pojąć. Człowiek w swojej naturze potrafi wszystko, i to wszystko określa, że jest nikim ...  wyświetl więcej

@Monk: Ja jestem w podobnej sytuacji, tylko piję wódkę. A co do zachowań ekstremalnych zgoda. Samych sukcesów w nowym roku, i oczywiście zdrowia.

@Jan Stasica: Dzięki! Również Tobie życzę przemyśleń - głębszych niż wzrok przenika i dżwięcznych niż ucho może pojąć. Twoja naturą jest poezja słów .... która nigdy nie zamyka świata ... lecz otwiera wrota do przestrzeni niezbadanych ...

  ...,  31/12/2013

Najlepszego w 2014!!!

@Łukasz Grysiak: Najlepszego! Co chciałbyś dla siebie, by stało się w Nowym Roku?

  elwirarom  (www),  02/01/2014

"Bałkanica" to swego rodzaju fenomen, nigdy nie widziałam, żeby jakaś piosenka tak szybko trafiła na wszystkie wesela na których miałam przyjemność w zeszłym roku gościć;) i wszyscy goście, łącznie ze wujkami, dziadkami i ciotkami znali ten tekst, niesamowite;)

  liwa,  03/01/2014

dla mnie, w ogóle te minusy dla Mirka i Jana, to dowód, że sie komuś w głowie popierdzieliło.. a może zazdrość dupę ściska?

  Remter,  03/01/2014

@liwa: Wszystkie polikwidowałam :)

  liwa,  03/01/2014

@Teresa Rembielińska: popatrz Teresko, jacy ludzie są obłudni...
za dobre słowo, za ciepło, "zabić" potrafią..

  Remter,  03/01/2014

@liwa: Dużo tutaj może być zarejestrowanych takich co za wszelką cenę chcą skłócać... i to oni czynią nawet nie czytając, im wystarczy jedynie nick. Pozdrawiam :)

  vivi91,  04/01/2014

@liwa: bo mogą się schować za monitorem. W realu pewnie zakopani w kompleksach, strachu i innych słabościach.

  rudzion  (www),  13/01/2014

Ten kawałek mnie jakoś za szczególnie nie powala na kolana, ale w połączeniu z tym co jest w tekście utworu (kobiety, wino, taniec, śpiew) to co innego, nie można się mu oprzeć a i melodia robi swoje.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska