Login lub e-mail Hasło   

Biedni obszarnicy

Posłowie PSL niezwykle pokrętnie tłumaczą istnienie i funkcjonowanie KRUS-u. Mówią na przykład, że z KRU-su korzystają głównie drobni rolnicy, bo dziewięćdziesiąt...
Wyświetlenia: 925 Zamieszczono 19/01/2014

Posłowie PSL niezwykle pokrętnie tłumaczą istnienie i funkcjonowanie KRUS-u. Mówią na przykład, że z KRU-su korzystają głównie drobni rolnicy, bo dziewięćdziesiąt kilka (obłudnie nie precyzują dokładnie ile) procent gospodarstw rolnych to gospodarstwa małe.

Tymczasem wszystkie te małe gospodarstwa, powiedzmy, że jest to 95% ogólnej liczby gospodarstw, zajmuje około 70% gruntów rolnych w naszym kraju. Na pozostałe 5% liczby gospodarstw przypada więc około 30% wszystkich polskich gruntów rolnych.

Są to gospodarstwa naprawdę ogromne. Same dopłaty bezpośrednie przynoszą im duże dochody i ich właścicieli byłoby pewnie stać na opłacenie ubezpieczenia społecznego.

Niestety są to przeważnie jaśnie panowie z PSL-u, a dopóki oni będą w rządzie przypilnują, żeby to inni płacili za nich ubezpieczenie i będą zażarcie bronili systemu opartego na KRUS-ie. Obszarnicy więc leczą się za pieniądze podatników.

Dalej próbują panowie posłowie, mieszać podatek rolny z podatkiem dochodowym. Przecież to są jakieś śmieszne bzdury, podatek rolny jest jak podatek od nieruchomości.

Przecież na terenach miejskich każdy właściciel działki, budynku, kamienicy, ba nawet każdy właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej, musi płacić podatek od nieruchomości i nie zwalnia go to z płacenia ZUS-u i podatku dochodowego.

Panowie posłowie wspominają też, że budżet dopłaca do ZUS-u kilkakrotnie więcej niż do KRUS-u. Zapominają tylko napomknąć że emerytury i renty z ZUS-u pobiera kilkadziesiąt razy więcej beneficjentów.

Poza tym emeryci ZUS-owscy przez cały okres swojego zatrudnienia płacili do ZUS-u składki, które były na bieżąco przeżerane, między innymi przez beneficjentów KRUS-u. W tym właśnie miejscu wywody posłów PSL-u przestają być śmieszne i robią się po prostu niesmaczne.

Podobne artykuły


17
komentarze: 107 | wyświetlenia: 2249
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1134
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1074
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 579
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 804
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 502
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 688
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 629
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 652
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 995
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 512
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Remter,  20/01/2014

Dobrze, że poruszyłeś ten problem. Tylko nie wiem, co masz pod pojęciem obszarnik? Są tacy co mają po kilkadziesiąt i set hektarów ale większość nie przekracza 50 ha. W zależności od klasy gruntu płacą podatek rolny, a jest to podatek wyliczony wg osiąganej na danym terenie płonności żyta lub pszenicy - nie pamiętam, które z nich jest brane pod uwagę. Podatek oblicza się na podstawie cen uzyskiwan ...  wyświetl więcej

  barkarz  (www),  20/01/2014

Poseł Kłopotek też ma takie trudności?

@barkarz: On na pewno opłaca ZUS i jeszcze III Filar. Przecież bogaci rolnicy rejestrują działalność handlową i od niej opłacają podatki, gdyż niemożliwa byłaby sprzedaż ich płodów na giełdach ...

  barkarz  (www),  20/01/2014

@Teresa Rembielińska: Trzeci filar pewnie tak, ale wątpię żeby płacił ZUS.

  robertr,  23/01/2014

@Teresa Rembielińska:
Problem jest dość złożony. Jak piszesz, że niedługo zabraknie rąk do pracy to m. inn. przez rolników, którzy przy swojej wiedzy, potrafią tak nawozić pola aby duża część populacji miała problemy z płodnością, a pozostałej się nic nie chciało...
Mój brat rolnik (50 ha) przyznaje że system KRUS etc jest niesprawiedliwy, spokojnie stać go na to aby parę razy do rok ...  wyświetl więcej

  ulmed,  24/01/2014

Może nie na temat, ale przynajmniej można zobaczyć jak za naszym przyzwoleniem rodzą się nowi obszarnicy - http://www.fakt.pl/politycy-po(...),1.htmlDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska