Login lub e-mail Hasło   

Kolektory próżniowe i płaskie

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://depsol.pl/pl/technika-solarna/wie(...)go.html
Podstawowe różnice między kolektorami próżniowymi oraz płaskimi
Wyświetlenia: 634 Zamieszczono 20/01/2014

Kolektor płaski i próżniowy 

Kolektor słoneczny to urządzenie służące do pozyskiwania energii słonecznej, która w postaci ciepła przechodzi poprzez układ solarny do zasobnika z wodą użytkową. Dzieje się tak, dzięki zdolnościom absorpcyjnym powierzchni kolektora, która gromadzi ciepło i odsyła je do pozostałych elementów systemu. Wydajność kolektorów słonecznych jest uzależniona przede wszystkim od ich budowy. Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje kolektorów: płaskie oraz próżniowe

Kolektory płaskie

Typowy kolektor płaski charakteryzuje się prostą nieskomplikowaną budową oraz stosunkowo niską ceną. Może absorbować zarówno promieniowanie bezpośrednie, jak i rozproszone, jednak ze względu na duże straty ciepła nie osiąga tak wysokich uzysków energetycznych jak kolektor próżniowy. Głównym problemem kolektorów płaskich jest powietrze znajdujące się pomiędzy absorberem a szybą solarną. Nieszczelności w tych punktach powodują parowanie powierzchni szyby co znacznie zmniejsza uzyski i ogólną sprawność kolektora. Zmieniające się wraz z pogodą warunki atmosferyczne w obudowie kolektora powodują szybsze zużycie (utlenienie) powłoki absorbera. 

Kolektory próżniowe

Zupełnie inna konstrukcja zastosowana jest w kolektorach próżniowych. Zbudowane one są z rur w których znajduje się „próżnia” – doskonały izolator. Istotną różnicą pomiędzy kolektorami płaskimi a próżniowymi jest dużo lepszy uzysk energii kolektora z promieniowania rozproszonego przy zachmurzonym niebie oraz mniejsze straty energii w niskich temperaturach zewnętrznych (kolektory te pracują efektywnie również w zimie). Lepsze parametry uzyskano głównie ze względu na zastosowaną izolację absorbera, gdyż próżnia to lepszy izolator. W kolektorach próżniowych o bezpośrednim przepływie czynnika roboczego zastosowano dwie rurki miedziane, umieszczone współśrodkowo. Do wewnętrznej wpływa chłodny czynnik roboczy, ogrzewa się od absorbera i wraca rurką zewnętrzną do obiegu. Takie rozwiązanie wywołuje turbulentny przepływ cieczy, przez co przekazywanie energii jest bardziej wydajne. Rurki przenoszące ciepło oraz absorber osadzone są wewnątrz jedno ściennej rury próżniowej, która zamknięta jest za pomocą metalowej osłony wykonanej w taki sposób aby utrzymywać „próżnię” wewnątrz rury oraz kompensować różnice w rozszerzalności cieplnej szkła i metalu.

Podobne artykuły


14
komentarze: 1 | wyświetlenia: 19210
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64070
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 19843
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19791
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34343
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 13239
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 8943
18
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9378
18
komentarze: 9 | wyświetlenia: 55398
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 80027
17
komentarze: 10 | wyświetlenia: 10843
16
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7410
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska