Login lub e-mail Hasło   

Słomiany, ale nie wdowiec...

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://depsol.pl/pl/ciekawostki/slomiany(...)ec.html
Czy można zbudować trwały dom z drewna, gliny oraz słomy?
Wyświetlenia: 803 Zamieszczono 20/01/2014

W Polsce domy gliniano-słomiane to rzadkość. Ale w Niemczech, Meksyku czy Stanach Zjednoczonych powstają całe ekoosiedla. I trzeba dodać, że takie domy nie przypominają budynków mieszkalnych naszych przodków, lepianek. Fakt, wykorzystuje się podobne surowce naturalne takie jak drewno, słoma czy glina, ale przy zastosowaniu nowoczesnej technologii ich obróbki powstają budynki spełniające dzisiejsze techniczne standardy.

Jaki jest fenomen takich domów?

Taniość i dostępność materiałów (drewno, glina, słoma). Nie jedna osoba mogłaby powiedzieć, że te materiały nie są trwałe, co jest racją tylko wtedy, gdy każdy z tych surowców występuje osobno. W połączeniu daję to strukturę trwałą, która eliminuje wady pojedynczych elementów. Idąc dalej tym torem, słoma w glinie zabezpieczona jest przed ogniem i doskonale ją konserwuje. Natomiast glina z materiałem organicznym staje się odporna na spękanie, kruszenie dając dobrą izolacje termiczną.

Kolejną sprawą jest ekologia. Nie ma zanieczyszczeń powstałych przy budowie, a jeśli są to słoma jest biodegradowalna tak samo jak drewno, a glina może stać się częścią podłoża. Brak toksycznych i szkodliwych substancji dla zdrowia. Ściany z gliny regulują problemy z wilgocią, wchłąniają jej nadmiar. Co daje efekt odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach. Dodatkowo przegrody gliniano-słomiane mają niski współczynnik przenikania ciepła, a jednocześnie akumulują je , co skutkuje zmniejszeniem zapotrzebowanie na energię, a także doskonale izoluje dźwięki. Taki dom, można wybudować samemu albo zamówić firmę, których nota bene powstaje coraz więcej.

Podobne artykuły


73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17949
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31854
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29888
27
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19920
24
komentarze: 33 | wyświetlenia: 13776
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34547
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 13448
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 33426
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 7009
16
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7507
 
Autor
Artykuł  Remter,  21/01/2014

Domy z gliny zbudowane przez rycerzy z pod Grunwaldu, którzy osiedlili się w centralnej Polsce stoją do dzisiaj. Choć ich stan nadaje się do rozbiórki ... lecz dopiero od jakiś 15 lat. Pozdrawiam;)

To prawda, jest to stara lecz naprawdę dobra technologia. Miałem okazję być kilka razy w takim domu i byłem pod wielkim wrażeniem. Jest to dom jednych z moich klientów, u których montowałem kolektory próżniowe do ogrzewania wody. Pamiętam jak przyjechałem tam pierwszy raz - sami tynkowani ściany gliną. Z resztą większość prac zrobili sami z pomocą innych fascynatów domów z gliny. Kiedy byłem tam w ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska