Login lub e-mail Hasło   

Zdrowe odżywianie to nie trauma a…

Zdrowe odżywianie kojarzy się nam z największymi koszmarami z dzieciństwa – przymusowym piciem mleka, szpinakiem, wątróbką...
Wyświetlenia: 988 Zamieszczono 22/01/2014

Chyba nie ma osoby, która nie doświadczyła w swoim życiu jakiejś dietetycznej traumy. Tymczasem, zdrowie ukryte w diecie wcale nie musi być rodem z horroru.

Zbilansowana dieta to jest to

Najnowsze badania pokazują, że dobra dieta to dieta odpowiednio dopasowana i zbilansowana do konkretnych potrzeb jednostki, w której nic nie stoi na przeszkodzie, by zjeść przykładowo kawałek czekolady (chyba, że alergia na to nie pozwala). W dobrej, zdrowej diecie chodzi nie tylko o uwzględnienie tego, co robimy, ale też o uwarunkowania osobnicze, skłonności do określonych chorób i sprawy genetyczne, tabele, kalorie, procenty to kwestie drugorzędne.
Taką najbardziej ostatnio ważną kwestią w dopasowywaniu konkretnej diety są wspomniana wyżej alergia i problem nietolerancji pokarmowej, którego nie wolno nam lekceważyć. Udawanie, że nie są to kwestie ważne, a może nawet kluczowe w zdrowym odżywianiu, może się skończyć dla nas w najlepszym wypadku źle, a czasem nawet tragicznie. Ale, spokojnie.

Wiedza mistrzów dla Ciebie

Jak w tym wszystkim nie popaść w zabójczą skrajność? Z pomocą może przyjść nam tu dietetyka i nowoczesne sposoby diagnostyki, w pełni komplementarne z tradycyjną medycyną akademicką. To wszystko razem, w połączeniu z samodyscypliną (nie oszukujmy się, bez niej, w żadnej dziedzinie daleko nie zajedziemy) po jakimś czasie da, lepiej: musi dać, oczekiwane efekty.
Nieprawdą jest, że zdrowe odżywianie potrzebne jest tylko osobom, „przy kości” i tym, którzy w ferworze odchudzania zmagają się sezonowo z „efektem yoyo”. Coraz częściej bowiem stres, intensywny tryb życia i właśnie ograniczenia spowodowane alergiami, czy nietolerancją pokarmową, po długich, nierzadko nieskutecznych, kuracjach doprowadza prosto do… gabinetu dietetyka.  Dopiero tu, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, problemy zdrowotne zarówno dorosłych, jak i dzieci kurczą się, by potem zniknąć bezpowrotnie. Ale jest jeden mały warunek.

Zdrowe odżywianie w praktyce

Odpowiednio rozpisana, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dieta musi być przestrzegana bezwzględnie. Nie ma taryfy ulgowej, nie ma „zacznę od jutra”, nie ma urlopu bo zdrowe odżywianie ma być nie traumą, a skuteczną przyjemnością w każdym calu. Ma być nowoczesnym stylem życia skrojonym na miarę Twojego cennego zdrowia, który zawsze się opłaca.
Nie czekaj na natychmiastowe efekty, na dietę cud bo się rozczarujesz i rozchorujesz. Po prostu weź się za siebie i zawalcz o swoje zdrowie oraz lepszy wizerunek, tu i teraz. Niech zdrowe odżywianie będzie Twoim nowym, lepszym stylem życia od już na zawsze, w praktyce, a poczujesz się lepiej, szybciej niż myślisz.

W tym, aby wytrwać w zmianie przyzwyczajeń i nie zawrócić w pół drogi pomoże Ci poprawiające się samopoczucie i czuwający nad wszystkim dietetyk.

Podobne artykuły


29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 19843
23
komentarze: 23 | wyświetlenia: 2903
110
komentarze: 47 | wyświetlenia: 160446
157
komentarze: 73 | wyświetlenia: 256843
81
komentarze: 114 | wyświetlenia: 32265
40
komentarze: 68 | wyświetlenia: 16947
39
komentarze: 24 | wyświetlenia: 21878
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49752
38
komentarze: 11 | wyświetlenia: 21220
33
komentarze: 18 | wyświetlenia: 186540
26
komentarze: 14 | wyświetlenia: 3158
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Przymus również nie jest zdrowy... lepsza jest świadomość tego, że wiem po co to jem.. Żywność jest lekarstwem dla sprawnie działającego organizmu ... i nie wystarczy w to uwierzyć... ale poczuć swoje samopoczucie ... gdyż każdy z nas ma inne zapotrzebowanie....;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska