Login lub e-mail Hasło   

Ukraińskie pacyfikacje

Artykuł będzie krótki.
Wyświetlenia: 895 Zamieszczono 22/01/2014

Nie zamierzam opisywać całej sytuacji, jaka obecnie ma miejsce na Ukrainie. Chodzi mi o różnicę w relacjonowaniu tych wydarzeń w różnych wiadomościach. Czytając polskie wiadomości, dowiadujemy się, że na Majdanie ukraińska milicja zabiła 2 do 4 demonstrantów (różne źródła podają różne dane). Wszystko jest jasne. Milicja będąca na usługach reżimowego prorosyjskiego rządu krwawo rozprawia się z walczącą o wolność opozycją. Dzieje się to samo, co w czasach ZSRR działo się w czasie praskiej wiosny czy wydarzeń na wybrzeżu w Polsce. To samo, co działo się na Węgrzech. Dla nas, Polaków, to wszystko jest jak najbardziej oczywiste. Janukowycz powinien odejść, Ukraina powinna oddalić się od Rosji, a winni użycia broni powinni stanąć przed Sądem. Ukraina w końcu powinna stać się wolna, a raczej bardziej zależna od Polski. Czy można dodać coś jeszcze?

Można. Wystarczy przeczytać podobny artykuł w wiadomościach irlandzkich czy brytyjskich. Przytoczę tutaj fragmenty artykułów, których nie znalazłem w polskich wiadomościach.

BBC: Protesters could be seen on live TV coverage throwing stones and fireworks towards police. At least one police officer threw a firebomb towards a burned bus.

Rte: Demonstrators threw petrol bombs and police responded with rubber bullets and stun grenades.

Podaję linki do źródeł:

http://www.rte.ie/news/2014/0122/499337-ukraine-protest/

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-25838962

Część czytelników może mieć problem z tłumaczeniem, więc wyjaśniam, że wg powyższych relacji Milicja zaczęła rozbierać barykady na Majdanie. Zaczęły się brutalne walki z demonstrantami, którzy atakowali milicjantów ciężkimi kamieniami i koktajlami Mołotowa. W odpowiedzi oddziały milicji użyły granatów ogłuszających i gumowych pocisków. 

Jeśli ktokolwiek znalazł podobne informacje w polskich mediach, to proszę o linki w komentarzach, bo wygląda na to, że wszystkie polskie media jak jeden pokazały kompletny brak obiektywizmu, pukając w dno od spodu. 

Wcale nie bronię milicji ani Janukowycza, ale druga strona też nie jest święta. Obrzucali milicjantów koktajlami Mołotowa. Co powinna wtedy zrobić milicja? Stać w miejscu i nie reagować? Biernie się przyglądać, jak ktoś  próbuje podpalić ich lub ich kolegów? Gdyby to byli prorosyjscy demonstranci, to Polacy nie mieliby żadnych wątpliwości, że oni są winni, a służby porządkowe stosują środki adekwatne do sytuacji. Nie jestem po żadnej ze stron, bo nie mieszkam na Ukrainie, nigdy tam nie byłem i nie znam żadnych Ukraińców, więc nie wiem, jak naprawdę tam się żyje i która opcja byłaby dla nich korzystniejsza. Mogę jedynie powiedzieć, że wolałbym, żeby swoje racje głosili w sposób pokojowy. Też mają wybory i w nich mogą wybrać swoich przywódców. Czyli są dwie możliwości. Pierwsza to taka, że protestujący są mniejszością. Druga to taka, że ci sami, którzy Janukowycza wybierali, teraz chcą obalać go siłą. Innymi słowy albo ukraińskie społeczeństwo jest bardzo nieodpowiedzialne i wręcz głupie, albo mniejszość chce narzucić swoje zdanie całej reszcie. 

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1586
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 663
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1150
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 767
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 930
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1023
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 650
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 732
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 478
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 518
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 468
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 393
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 625
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 960
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  serpente,  23/01/2014

Aktualnie mieszkam z Ukraińcem w jednym domu i dość często tematem rozmów jest Majdan. Mimo tego sama nie wiem, czy któraś ze stron ma tam rację i dlaczego. "Mój" Ukrainiec całym swoim sercem jest za demonstrantami i chce wejścia do Unii, ale z drugiej strony przyznaje, że to nie jest zdanie całej Ukrainy. A polityka ma tyle nurtów, ilu polityków. Przyznaję, na pewno nie jest takie proste rozwiąza ...  wyświetl więcej

Udostępniam ten link, bo również uważam go za ważny. https://www.facebook.com/photo(...)&type=1 Pozwoliłam sobie również skopiować wiadomość od osoby, która ten link dostała: "Kochani, chciałabym podzielić się z Wami linkiem, który właśnie przed chwilą dostałam od znajomej z Ukra ...  wyświetl więcej

@Skalny Kwiat:
Nie popieram działań ukraińskich służb porządkowych, a tym bardziej tego, że opozycyjni dziennikarze znikają w tajemniczych okolicznościach. Chodzi mi tylko o rozbieżność między relacją z wydarzeń na Majdanie w brytyjskich i polskich wiadomościach. Jeśli ktoś rzucił koktajlem Mołotowa w stronę Milicji, to całkowicie zmienia postać rzeczy i okazuje się, że sami demonstranci ni ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska