Login lub e-mail Hasło   

Odkrycie polskich naukowców – prawidłowy transfer zarodków szansą na zwiększenie

Lekarze z Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian” we współpracy z PAN dowiedli, że transfer zapłodnionych zarodków do macicy ma istotny wpływ na powodzenie zabiegu in vitro.
Wyświetlenia: 624 Zamieszczono 22/01/2014

Transfer zarodków (ET – embryo transfer) stanowi integralny i kulminacyjny element leczenia metodami zapłodnienia pozaustrojowego. Jego głównym celem jest bezpieczne umieszczenie zarodków w jamie macicy. Pomimo tego, że uzyskiwane w laboratoriach wskaźniki zapłodnień są dość wysokie, to liczba uzyskanych ciąż klinicznych jest wciąż niezadowalająca – w Polsce średnia skuteczność zabiegu in vitro wynosi 35%[1]. Polscy naukowcy postanowili zbadać, czy transfer zarodków ma wpływ na powodzenie tego procesu.

„W wyniku przeprowadzonych badań jesteśmy w stanie stwierdzić, że udoskonalenie metod transferu zarodków może zwiększyć liczbę ciąż klinicznych nawet o 15 %. Zaobserwowaliśmy, że na ich uzyskanie wpływają takie czynniki jak czas procedury, materiał z którego wykonany jest cewnik, a nawet tempo wstrzykiwania zarodków” – powiedział dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki Leczenia Niepłodności w Białymstoku.

Ogólnie zaleca się, aby transfer zarodków do jamy macicy był wykonywany delikatnie lub wolno. Wynika to z obserwacji, że wolne wstrzyknięcie zwiększa szanse zarodków na znalezienie się w dnie macicy oraz w mniejszy sposób oddziałuje na ich potencjał rozwojowy.

Transfer zarodków można porównać do zjeżdżania w zjeżdżalni wodnej. Każdy kto korzystał z tej formy rozrywki doskonale wie, że można poobijać się o ściany, a lądowanie w basenie nie zawsze związane jest z przyjemnością. To samo może dotyczyć przemieszczanych w kateterze zarodków, dlatego bardzo istotne jest z jakiego materiału zbudowany jest cewnik transferowy, jaki ma kształt i jaka jest technika przeprowadzania transferu.

Na ostateczny wynik zapłodnienia pozaustrojowego istotny wpływ ma stopień trudności wykonania transferu: łatwy lub trudny. Pojęcie transferu trudnego jest dość subiektywne, niemniej wiąże się z dyskomfortem pacjentki, użyciem dodatkowych narzędzi, czy wydłużeniem czasu procedury.

Z obserwacji klinicznych wynika, że prawdopodobieństwo uzyskania ciąży jest znacząco większe w przypadku procedury przebiegającej bez komplikacji. W badaniu obejmującym 4807 transferów wykazano, że wskaźnik ciąż był aż 1,7 razy wyższy w grupie transferów łatwych niż trudnych.

Doskonały transfer zarodków to kwestia przynajmniej jeszcze kilku lat. Związana będzie rozwojem badań w tym kierunku oraz z innowacjami wprowadzanymi przez dostawców sprzętu medycznego. W Klinice „Bocian” już stosuje się niektóre z odkryć. Lekarze przy transferowaniu zarodków zwracają szczególną uwagę na delikatność i dokładność, co pozwala zwiększyć skuteczność wykonywanych zabiegów, która w placówce wynosi aż 45%.

[1] Dane konsorcjum European IVF-monitoring (EIM) prowadzonego przez ESHRE

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 804
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 741
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 954
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 601
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 996
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142247
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242611
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112335
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122573
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska