JustPaste.it

Remonty elewacji – czy to się opłaca?

Docieplenia elewacji bywają kosztowną inwestycją. Przed jej rozpoczęciem warto sobie zadać pytanie, czy jest to inwestycja opłacalna.

Docieplenia elewacji bywają kosztowną inwestycją. Przed jej rozpoczęciem warto sobie zadać pytanie, czy jest to inwestycja opłacalna.

 

W przypadku domów, które zostały wybudowane w latach 80 i wcześniej – odpowiedź najczęściej będzie twierdząca. Do analizy opłacalności planowanego docieplenia przydatny będzie tak zwany współczynnik przenikania ciepła, oznaczany literą U, którego jednostką jest 1 W/m2K. W domach budowanych w latach 60 oscyluje on w okolicach 1,163 W/m2K. Na początku lat 80, normy zostały zmniejszone do poziomu 0,75 W/m2K. Współczynnik U był sukcesywnie zmniejszany i tak od 1994 roku wynosi 0,5 dla ścian W/m2K jednowarstwowych oraz 0,3 W/m2K dla wielowarstwowych. Jeśli zatem mieszkamy w domu wybudowanym na przełomie lat 80 i 90 lub wcześniej, warto poważnie rozważyć inwestycję w remont i docieplenie elewacji.

Docieplenia elewacji – materiały

Do docieplenia elewacji na ogół używa się styropianu bądź wełny mineralnej. Oba materiały charakteryzują się podobną skutecznością termoizolacyjną. Ich wybór zatem będzie zależny od wyboru konkretnej techniki wykonania docieplenia. Niezaprzeczalną zaletą wełny jest jej elastyczność, dzięki której dobrze przylega do elewacji oraz łatwo ją dopasować do wszelkich krzywizn. Wełna mineralna jest również materiałem niepalnym, co przemawia na jej korzyść. Mimo to, posiada też pewne wady. Największą z nich jest fakt, iż wełna mineralna stanowi idealne miejsce do rozwoju grzybów, które rozwiną się jeśli zalegać w niej będzie wilgoć. Wady tej nie posiada polistyren, powszechnie nazywany styropianem. Niestety, materiał ten nie wykazuje wysokiej odporności na ogień. Mogą mu też zaszkodzić niektóre rozpuszczalniki, czego konsekwencją jest ograniczona możliwość wyboru innych środków i materiałów, których użyjemy do ocieplenia elewacji.

Docieplenia elewacji – metody

Możemy spotkać się z dwiema najważniejszymi metodami docieplenia elewacji. Jedną z nich jest tak zwana metoda lekka – mokra, często określana skrótem BSO (od bezspoinowy system ociepleń). Stosując tę metodę, w pierwszej kolejności przyklejamy do elewacji warstwę materiału izolacyjnego, którą następnie pokrywamy tynkiem. Docieplenia elewacji wykonane tym sposobem są łatwe w wykonaniu i stosunkowo tanie.
Drugim sposobem jest metoda lekka – sucha. Różnicą jest sposób przytwierdzenia materiału do ścian – w tym przypadku używa się różnego rodzaju gwoździ, wkrętów lub kołków. Ten sposób docieplenia elewacji wymaga wykonania na ścianach tzw. rusztu konstrukcyjnego. W tej metodzie najczęściej używanym materiałem jest wełna mineralna, aczkolwiek użycie styropianu nie jest wykluczone.

Wybór wykonawcy

Planując wykonanie docieplenia elewacji, zachowajmy szczególną ostrożność przy wyborze firmy oferującej usługi budowlane. Remonty elewacji na ogół wiążą się ze sporymi kosztami. Jest to też inwestycja, która zwróci się nam tylko wtedy, gdy usługa zostanie wykonania solidnie i fachowo.